V rámci aktivít Nadačného fondu Mercedes-Benz Financial v Nadácii Pontis sme v roku 2020 prerozdelili spolu 49 630,65 Eur. Všetky prerozdelené finančné prostriedky pochádzali zo zdrojov Mercedes Benz Financial – formou daru (16 600,00 Eur) z materskej firmy alebo formou asignácie 2 % z materskej firmy (33 030,65 Eur). Administrácia fondu v roku 2020 predstavovala spolu 4 630,65 Eur, teda 9 % nadačného fondu. V roku 2020 neboli žiadne finančné prostriedky použité na komunikáciu a propagáciu grantových programov.
V prípade asignácie 2 % daní z príjmov, bol celkový objem použitých finančných prostriedkov na grantové účely spolu 30 250 Eur. Tieto prostriedky boli použité na financovanie projektov priame podpory 2020.
V roku 2020 podporil nadačný fond grantom 10 projektov cez programy strategickej priamej podpory. Nadačný fond Mercedes Benz Financial vyhlásil aj v roku 2020 interné hlasovanie medzi zamestnancami firmy o podpore neziskových organizácii.
V hlasovaní zamestnancov boli podporené a úspešne ukončené tieto projekty:
Centrum rodiny, n.o. v rámci projektu A spolu kráčame ďalej… sa podarila výsadba trvalých rastlín a kríkov ako napr. jahody, ríbezle, maliny vinič, , osadenie náučných tabuliek, a namaľovanie nových prvkov v exteriéri aj v interiéri. Dovybavili kuchyňu s kotlíkom, ručným mixérom a nádobami , potrebnými na uskladnenie navarených jedál. Taktiež zakúpili záhradný gril, ktorý chcú využívať pri komunitných akciách. Podarilo sa v rámci epidemiologických možností v priebehu júl až septembra zapojiť do spracovania potravín deti a mládež, ktorí si aj zdokonaľovali zručnosti pri varení a pečení a vymýšľali aj nové využitie starších produktov ako napr. bake rolls zo starých rožkov. Zachránili sme aj pracovnú pozíciu lektor
Rovnako sa nadačný fond Merceds Benz Financial zaoberá transparentnosťou a podporou boja proti korupcii na Slovensku. V rámci priamej podpory v roku 2020, podporil Fond pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.
V roku 2020 sa podporili aj aktivity OZ DOMOV – DÚHA vďaka projektu Pomoc Bezpečnému ženskému domu DÚHA sa podporili zamestnanci, ktorí sa venujú neľahkej práci s klientmi po násilí.
Projekt Buddy organizácie PRO VIDA bol zameraný na stabilizáciu existujúcich vzťahov dobrovoľník – dieťa v období ovplyvnenom pandémiou COVID-19 a podpora vzniku nových vzťahov. Vďaka podpore sa podarilo pripraviť koordinátorky na efektívne sprevádzanie dvojíc po letných prázdninách a zrealizovať viac ako 60 osobných podporných stretnutí koordinátoriek s dobrovoľníkmi a deťmi. Tiež sa podarilo zapojiť do programu 8 nových detí a pripraviť na zapojenie aj ďalších 8 dvojíc.
Podporilo sa i Divadlo bez domova, ktorý dokázal uskutočniť intenzívny divadelný workshop pre herečky a hercov Divadla bez domova, napriek veľmi ťažkej situácii v krajine. Ľudia bez domova sa ukázali ako disciplinovaní a motivovaní ľudia, ktorí vedia bojovať s krízou.
Občianske združenie Imobilio, vďaka podpore dokončilo strechu na výťahovej šachte ako aj na streche kontroly motora výťahu a streche miestnosti výlezu vybudovali sme špeciálnu mikro-organickú zelenú záhradu s rastlinami. V tejto časti objektu sa často nachádza chránený hmyz, ktorý tu nájde útočisko. Snažíme sa postupne nahradiť a rozšíriť ochranu hmyzu a živočíchov, ktoré si našli u nás domov, znížiť energetické nároky budovy, spomaliť odtok vody z časti strechy, a vytvoriť prírodné prostredie pre chránených živočíchov.
Projekt Stimulácia detí a podpora rodičov z marginalizovaných komunít organizácie Cesta von pomohol zabezpečiť cielenú stimuláciu 73 detí v Zborove a Kecerovciach vo veku 0-6 rokov. Tieto deti pomáhajú rozvíjať omamy Sandra, Inge a Deniska. Omamy pôsobia priamo v domácnostiach rodín žijúcich v generačnej chudobe. Deti trénujú hrubú, jemnú motorku, exekutívne funkcie, zdokonaľujú sa v slovenskom jazyku, čítajú. Mamičky sa stávajú istejšími vo výchove a posilňujú svoje rodičovské zručnosti. Na jeseň sa znížil počet zrealizovaných lekcií (kvôli COVID19 opatreniam), ale v lete sa podarilo zrealizovať aj niekoľko doplnkových aktivít. V spolupráci s odborníkmi sa podarilo vytvoriť nový praktický manuál pre omamy a pripraviť propagačné materiály.
Organizácia Depaul, sa venovala akútnej pomoci ľuďom bez domova počas pandémie. Pandémia Covid-19 a s ňou spojené preventívne opatrenia zvyšujú nároky na ľudí bez domova ale aj našu organizáciu. Vďaka projektu sme boli schopní pokryť časť nákladov spojených s chodom organizácie, ktorú v čase krízy využíva o 20-25% viac ľudí bez domova ako obyčajne. Podarilo sa nám tým zabezpečiť nepretržité poskytovanie služieb tým, ktorí to najviac potrebujú. Zároveň sme mohli vytvoriť priestor pre skladovanie ochranných a dezinfekčných prostriedkov, ktoré musíme uchovávať vo väčších množstvách a pre ktoré sme doteraz nemali vhodné uskladnenie.
Organizácia Adrosko, v rámci projektu Získaj späť svoj hlas sme podľa plánu umožnili cieľovým skupinám vyskúšať si komunikáciu a prácu so zakúpenou pomôckou na alternatívnu a augmentatívnu komunikáciu. Zrealizovali sme školenia pre skupiny odborníkov zo 6-tich špeciálnych škôl a iných špecializovaných zariadení, pre klientov s rodinami, opatrovateľov a ďalších. Záujemcovia sa dozvedeli o potrebe riešiť narušenú komunikačnú schopnosť, o moderných technológiách na to určených a o možnostiach financovania. Aktivity tohto projektu priblížili verejnosti pocity ľudí, ktorí majú obmedzenú schopnosť vyjadriť sa, zvýšili informovanosť o riešeniach a prispeli tak k efektívnejšej integrácii ľudí s komunikačným hendikepom.
Vďaka projektu Kto pomôže Slovensku sa podarilo lepšie koordinovať pomoc pre organizácie v čase korona krízy.
Kompletnú správu o darcovských aktivitách Nadačného fondu v roku 2020 si môžete prečítať tu.