Vzdelávanie
Organizácia: Digitálna inteligencia
Názov projektu: digiPEERS: podpora rovesníckeho vzdelávania k digitálnemu občianstvu
Popis projektu:
Život mladých ľudí je priamo a veľmi intenzívne spojený s digitálnymi technológiami. Mnoho procesov, životných situácií vrátane kariéry, vzťahov a voľného času, ale aj vzdelávanie, sa deje v online prostredí. Je dôležité, aby sa v ňom cítili bezpečne a správali sa s rešpektom. Kto to mladým vysvetlí lepšie, keď nie ich rovesníci? Pri aktivitách využíva organizácia prístup peer2peer alebo rovesnícke vzdelávanie. Hovoria rovnakým jazykom, používajú rovnaké technológie a nástroje, zažívajú rovnaké situácie.
Kľúčovú úlohu preto pri programe tvoria mentori a mentorky, a práve na nich sa zameriava projekt, ktorý postúpil do Akcelerátora. Organizácia chce celoslovenský mentorský program stabilizovať, rovnako sa chce zamerať aj na posilnenie kapacít tímu.
Organizácia: EDI Slovensko
Názov projektu: PPPrevencia na školách
Popis projektu:
Projekt reaguje na nárast porúch príjmu potravy (PPP) a potrebu ich prevencie medzi dievčatami a chlapcami v primárnom a sekundárnom vzdelávaní. Organizácia sa bude zameriavať preto na:
1) zvýšenie kapacít pracovníkov a pracovníčok s mládežou (školských psychológov, učiteľov) v poskytovaní poradenstva a prevencie formou ročného vzdelávacieho programu obsahujúceho školenia a mentoring;
2) skvalitnenie medzisektorovej spolupráce so školami a štátnymi inštitúciami za účelom škálovania a diseminácie prevenčného programu PPP na systémovej úrovni;
3) podporu mládeže kriticky myslieť cez tvorbu edukačného obsahu na sociálnych sieťach, aby dokázali rozoznať zavádzajúci obsah v témach výživy, chudnutia a zdravého životného štýlu.
Organizácia: InTYMYta
Názov projektu: Podporme sa navzájom
Popis projektu:
Organizácia sa venuje vekovo primeranej vzťahovej a sexuálnej výchove. Tvrdí, že zákazy nezaberajú, cesta k bezpečiu a zdraviu je kvalitné vzdelávanie. Ich víziou je, aby si mladí ľudia vytvárali zdravé vzťahy k sebe aj k iným a objavovali svoje ja bezpečne a zodpovedne. Chcú, aby ich v tom mohli rodičia a učiteľky/-ia empaticky sprevádzať.
Projekt, s ktorým postúpili do Akcelerátora, má tri roviny:
1) vytvoriť metodické plány pre vzdelávanie mládeže na tému digitalizácie a bezpečných vzťahov. Na ich základe poskytnú učiteľstvu vzdelávanie v piatich krajoch SR, aby si osvojili základné vedomosti a zručnosti v danej téme;
2) vytvoriť model udržateľného vzdelávania, ktorý odpilotujú počas vzdelávaní učiteľstva;
3) mediálna a osvetová kampaň, ktorej cieľom je posilnenie šírenia výstupov určených pre učiteľstvo a celkovej osvety v téme vzťahovej a sexuálnej výchovy.
Organizácia: LEAF
Názov projektu: GROWNi.sk
Popis projektu:
Platforma GROWNi vznikla z potreby prepájať jednotlivcov a organizácie s príležitosťami pre rozvoj a vyváranie pozitívneho dopadu v spoločnosti. Cieľom projektu je škálovať príležitosti GROWNi do všetkých regiónov a prepájať ešte viac mladých ľudí (15 – 35) na zmysluplné pracovné, vzdelávacie, mentoringové a dobrovoľnícke príležitosti po celom Slovensku.
Organizácia chce tiež podporovať občiansku angažovanosť cez vytváranie príležitostí v spolupráci s inými organizáciami a prinášať témy, či už hodnotové alebo praktické, ktoré rezonujú v spoločnosti (napríklad wellbeing, príprava na pracovný trh, sebapoznanie a iné).
Organizácia: Liga za duševné zdravie
Názov projektu: Školy za duševné zdravie
Popis projektu:
Koalícia škôl za duševné zdravie je neformálne združenie škôl, ktoré sa rozhodli pre transformáciu na duševne zdravé a bezpečné prostredia. Organizácia pomocou preventívnych opatrení a aktivít spoločne s členskými školami pracuje na destigmatizácií duševných porúch a ťažkostí v prostredí školy, zamedzení patologickému či násilnému správaniu v školských komunitách, ale aj minimalizácii negatívnych dopadov závažných spoločenských javov a udalostí na duševné zdravie mladých ľudí. Cieľom organizácie je meniť školy zdola – na báze dobrovoľnosti, osobného nadšenia, sebaorganizácie, skúseností z praxe a odmeňovania iniciatívy.
Organizácia: Slovenský skauting
Názov projektu: Kroky pre budúcnosť: Posilňovanie hodnôt a vzdelávania mladých ľudí v Slovenskom skautingu
Popis projektu:
Etablovaná organizácia chce prostredníctvom projektu posilniť hodnotovú výchovu a vzdelávanie mladých ľudí v skautingu. Sústrediť sa bude na život v prírode, digitálnu gramotnosť a aktívne občianstvo. Projektom chce tiež zlepšiť kvalitu programov a vzdelávacích podujatí, aby boli skauti a skautky pripravení na život v rôznych prostrediach, a mohli tak prispievať do komunít.
Organizácia očakáva, že sa zapojí veľké množstvo účastníkov a účastníčok na rôznych podujatiach a vzdelávacích kurzoch. Plánuje tiež dosiahnuť zvýšené povedomie o udržateľnosti a kritickom myslení.
Organizácia: SPy
Názov projektu: PBL Akadémia (nielen) pre STEM predmety
Popis projektu:
Združenie SPy už od roku 2015 šíri osvetu o programovacom jazyku Python, o využiteľnosti technológií vo vzdelávaní a otvorene licencovaných zdrojoch. Organizácia stojí napr. za programom Učíme s hardvérom, ktorý je zameraný na inovatívny spôsob výučby informatiky na základných a stredných školách pomocou zariadenia BBC micro:bit.
Cieľom ich predkladaného projektu do Akcelerátora je pretaviť skúsenosti s projektovým vyučovaním do programu PBL Akadémia a poskytnúť učiteľom podporu v zavádzaní projektového vyučovania (PBL) do STEM predmetov. Program pokrýva celý cyklus plánovania, prípravy vyučovacích jednotiek, ich realizáciu, spätnú väzbu a záverečné zhodnotenie tak, aby mali zapojení učitelia po celý čas možnosť konzultácií a metodickej podpory.
Organizácia: TANDEM
Názov projektu: Virtuálna intímna zóna
Popis projektu:
Organizácia sa venuje kariérnemu poradenstvu základo aj stredoškolákov a tréningom pre žiacke rady. Jej cieľom je prostredníctvom projektu posilniť zodpovedný prístup mladých ľudí k používaniu internetu a sociálnych médií a podporovať vzdelávanie pedagógov v tejto oblasti.
V prvej časti projektu organizácia vypracuje celodenný program, do ktorého zapojí aj dospelých, formou tematickej Živej knižnice. Počas dňa sa budú účastníci a účastníčky venovať zážitkovými formami témam: digitálna stopa, intimita v online priestore, hoaxy, kyberšikana. V druhej časti projektu vyškolí organizácia v téme bezpečného používania internetu zástupcov a zástupkyne žiackych školských rád, aby sa stali multiplikátormi naučených poznatkov medzi svojimi rovesníkmi.
Celý projekt zrealizuje organizácia na školách s vyučovacím jazykom maďarským.
Ľudské práva a inklúzia
Organizácia: Dorka Bags
Názov projektu: Zodpovedný zamestnávateľ
Popis projektu:
Projekt organizácie Dorka Bags sa sústreďuje na spoluprácu s malými a strednými podnikmi (MSP) v Košiciach a Prešove pri zamestnávaní ľudí so skúsenosťou s bezdomovectvom na otvorenom trhu práce. Cieľom je vytvoriť Platformu zodpovedných zamestnávateľov a vypracovať metodiku programu škálovateľného v iných regiónoch, ktorá poslúži ako nástroj pre systémové zmeny v oblasti zamestnávania. Táto iniciatíva spojí skúsenosti MSP s odborníkmi a odborníčkami na pracovné začleňovanie a ďalšími kľúčovými aktérmi, aby spoločne odstránili prekážky a vytvorili inkluzívne pracovné prostredie.
Organizácia: Mareena
Názov projektu: Medzisektorovou spoluprácou k integrácii
Popis projektu:
Cieľom projektu je vybudovať a posilniť partnerstvá so súkromným sektorom, ktoré by prispeli k lepšej inklúzii a integrácii utečencov/-niek a ostatných cudzincov/-niek na Slovensku. Aktivity projektu sa zameriavajú na prípravu komplexnej stratégie spolupráce organizácie Mareena so súkromným sektorom, na ktorej aktívne participujú samotné firmy. Súčasťou aktivít je aj testovanie aspektov stratégie, ako napríklad fundraisingovej večere, predajnej služby či spoločnej advokačnej intervencie. Očakávaným výsledkom projektu je nielen posilnenie udržateľnosti a odolnosti organizácie Mareena, ktorá má silné vzťahy so súkromným sektorom, ale aj príspevok k systémovej zmene v oblasti integrácie.
Organizácia: SME SPOLU
Názov projektu: Ukrajinská škola v evakuácii
Popis projektu:
Ukrajinská škola v evakuácii je jedinečný projekt, ktorý poskytuje výučbu ukrajinským školákom a školáčkam podľa učebných osnov ukrajinskej školy prezenčne a bezplatne. Výučbu zabezpečujú profesionálni ukrajinskí učiteľia a učiteľky. Cieľmi projektu je integrácia ukrajinských žiakov a žiačok na Slovensku prostredníctvom poskytovania kvalitného vzdelania so zameraním na úspešné absolvovanie záverečných testov; prekonávanie prekážok na ceste k integrácii a poskytovanie psychologickej pomoci ako školákom, tak aj učiteľom. Projekt poskytuje ukrajinským odídencom prácu zodpovedajúcu ich odbornej kvalifikácii a skúsenostiam a je pokračovaním projektu SME SPOLU v partnerstve s UNICEF.
Organizácia: Touch&Speech
Názov projektu: Touch4Blind
Popis projektu:
Pod vplyvom moderných technológií, ale aj vďaka nie vždy šťastnej integrácii a nedostatočnému prístupu k výuke Braillovho písma, najmä u detí a mladých jeho používanie slabne a mnoho nevidiacich tak ostáva závislých na predčítavaní textov. Rovnako u nich slabnú i matematické a priestorové predstavy, ako aj hmatová percepcia. Mladým nevidiacim chce organizácia atraktívnou formou ukázať, že dotyk je pre nich cesta k poznaniu. Pripraví preto niekoľko aplikácií pre sprístupnené smartfóny podporujúce písanie a čítanie Braillovho písma, ako aj hapticko-akustickú tvorbu matematických a priestorových predstáv. Projekt dopĺňa séria vzdelávacích podujatí i zriadenie požičovne brailových displejov.
Organizácia: Bystriny
Názov projektu: Bystriny a Opravári spoločnosti
Popis projektu:
Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny obzvlášť ohrozené v oblasti udržateľnosti demokracie a vysokej polarizácie. Občianska spoločnosť a demokratické verejné inštitúcie čelia významnému nedostatku kapacít a inštitucionálnych zdrojov, i hlbokého ukotvenia v spoločnosti. Projekt Bystrín buduje a rozširuje udržateľnú medzisektorovú sieť ako strategické kontinuálne partnerstvá prodemokratických aktérov naprieč regiónmi a oblasťami s cieľom zvýšiť ich kapacity, udržateľnosť, inovačný potenciál, výmenu know-how, šírenie nástrojov dobrej praxe, zvyšovania zručností, dopadu a získavania nových zdrojov, z dlhodobého hľadiska aj ich dopad na spravovanie spoločnosti, dodržiavanie zákonov a demokratických princípov.
Organizácia:
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť
Názov projektu: Odkaz pre starostu novej generácie: Zefektívnením komunikácie obyvateľov a samosprávy k väčšej responzívnosti
Popis projektu:
Cieľom projektu je zefektívniť Odkaz pre starostu (OPS) ako demokratický a transparentný nástroj na zlepšovanie verejného priestoru a zjednodušenie komunikácie medzi občanom a samosprávou. OPS podporuje záujem ľudí o veci verejné, umožňuje verejnú kontrolu a poskytuje politikom a političkám informácie k uskutočňovaniu rozhodnutí. Aktuálne je zapojených vyše 170 samospráv a 57 000 používateľov.
Vďaka projektu príde okrem odstránenia technologického dlhu k zjednodušeniu nahlasovania podnetov, zavedeniu procesov na zníženie počtu neriešených podnetov a vytvoreniu networkingového priestoru pre samosprávy na zdieľanie dobrej praxe a osvetovej kampane podporujúcej aktívne občianstvo verejnosti i špecificky mládeže.
Organizácia: VIA IURIS
Názov projektu: Ochrana a podpora občianskej spoločnosti na Slovensku
Popis projektu:
Cieľom projektu je ochrana demokratických inštitúcií v oblasti právneho štátu (nezávislosť súdov, legislatívny proces, Súdna rada), v oblasti participácie a účasti verejnosti na ochrane životného prostredia (proces EIA, zákony v oblasti výstavby) a slobodnej občianskej spoločnosti. Nástrojmi, ktoré chce organizácia v rámci projektu využívať, je ich právna expertíza a podpora subjektov občianskej spoločnosti analýzami, kampaňami a konkrétnou právnou pomocou. Via Iuris hovorí, že je dôležité pravidelne informovať verejnosť o zmenách vo verejných politikách a zákonoch a zapájať ju tak, aby mala vplyv na to, akú kvalitu má demokracia na Slovensku. Udržať aktívnu verejnosť a zdravú občiansku spoločnosť je v súčasnej situácii kľúčové pre budúcu zmenu.
Inkubátor 2024
Vzdelávanie
Organizácia: ABCedu pre vzdelanie
Názov projektu: Cesta za finančnou slobodou
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
Organizácia chce prostredníctvom projektu zvyšovať úroveň finančnej gramotnosti. Jej cieľom je naučiť každé dieťa pochopiť hospodárenie so svojimi financiami a posilniť ich zodpovednosť. Realizácia aktivít bude prebiehať v rámci celej Slovenskej republiky, pričom ABCedu pre vzdelanie uprednostní lokality s nižšou úrovňou finančného vzdelania, vyššou nezamestnanosťou a vyšším počtom marginalizovaných komunít.
Organizácia: Camp Wonderland
Názov projektu: Class English Academy – Vzdelávanie pre učiteľov angličtiny
Výška podpory: 19 624 eur
Popis projektu:
Class English Academy je projekt zameraný na rozvoj a mentoring učiteľov a učiteliek angličtiny na základných a stredných školách. Projekt poskytuje konkrétne nástroje pre interaktívnejšie lekcie, odbúranie strachu z rozprávania, podporu spolupráce a pre rozvoj kreativity, kritického myslenia, kooperácie a komunikácie u detí. Zároveň buduje komunitu, v ktorej učitelia a učiteľky nájdu inšpiráciu a podporu a ktorá ich pripravuje na výučbu podľa kurikulárnej reformy.
Organizácia: Domáce vzdelávanie na Slovensku
Názov projektu: Sprevádzanie domzdelávacích rodín
Výška podpory: 11 300 eur
Popis projektu:
Organizácia sa dlhodobo venuje podpore domáceho vzdelávania. Vďaka Impact Labu spustia pilotný program „Sprevádzanie domvzdelávacích rodičov“, do ktorého bude zapojených 10 rodín. Prostredníctvom tohto programu chcú pozitívne ovplyvniť podmienky a prax domáceho vzdelávania detí. Rodiny získajú nástroje a posilnia svoje kompetencie, čo by malo podľa organizácie viesť k efektívnejšej a kvalitnejšej výuke detí, lepšej klíme a pevnejším základom, o ktoré sa môžu vo vzdelávaní opierať.
Organizácia: eduB
Názov projektu: IBiológia na dotyk: Inovatívne vzdelávacie materiály pre stredoškolákov a ich učiteľov
Výška podpory: 19 999,86 eur
Popis projektu:
eduB vytvorí vzdelávacie aktivity, ktoré rozširujú stredoškolské učivo biológie, vhodné na využitie počas bežnej vyučovacej hodiny. Vzdelávacie materiály sa budú opierať o poznatky najnovších výskumov. Študentom a študentkám umožnia rozvíjať zručnosti pri získavaní, zobrazovaní a interpretovaní údajov, ako aj pri čítaní a analyzovaní odborných textov.
Organizácia zrealizuje aj workshopy pre stredoškolských učiteľov a učiteľky, na ktorých získajú praktickú skúsenosť s vytvorenými vzdelávacími materiálmi a možnosť konzultovať ich použitie priamo v kontexte svojich školských podmienok.
Organizácia: FIRST Global Slovakia
Názov projektu: RoboSkillz Academy
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
Pred zahájením projektu RoboSkillz Academy bol v oblasti technologického vzdelávania významný nedostatok kvalitných, voľne dostupných a komplexných online vzdelávacích zdrojov. Mnohí záujemcovia a záujemkyne o technologické odbory ako robotika, programovanie a elektrotechnika čelili nedostatkom v prístupe k vedomostiam a praktickým zručnostiam. Rovnako učiteľstvo a vedúci technických krúžkov a tímov mali obmedzené zdroje na efektívne vedenie a rozvoj svojich študentov a študentiek v týchto oblastiach.
RoboSkillz Academy preto vytvára a poskytuje kvalitné vzdelávacie materiály, prispôsobené potrebám širokého spektra učiacich sa – od úplných začiatočníkov až po pokročilých.
Organizácia: Kockáči
Názov projektu: Kockáči
Výška podpory: 16 500 eur
Popis projektu:
Projekt Kockáči poskytuje online doučovanie zadarmo metódou peer to peer – študenti a študentky doučujú svojich rovesníkov a rovesníčky. Organizácia sa sústredí na individuálne aj skupinové doučovanie v prírodovedných predmetoch a jazykoch. Okrem celoročného doučovania organizujú Kockáči rôzne iné akcie pre mládež, ako sú prednášky na školách a súťaž Kockáč roka, ktorá je zameraná na overovanie digitálnych zručností študentstva. Ich cieľom je podporiť záujem mladých ľudí o IT sféru a motivovať ich zostať na Slovensku.
Vďaka podpore chce organizácia vo svojich aktivitách pokračovať a sprístupniť ich čo najväčšiemu počtu stredoškolákov a stredoškoláčok.
Organizácia: MŠ S láskou
Názov projektu: VZDELÁVACÍ INO Team – startup v oblasti inovatívneho vzdelávania
Výška podpory: 19 505 eur
Popis projektu:
Cieľom pilotného projektu je vytvoriť vzdelávací tím postavený zo 6-tich odborníkov z oblastí: psychológie, špeciálnej a montessori pedagogiky, arteterapie, muziko a tanečno-pohybovej terapie. Organizácia plánuje s tímom overovať, ako zaviesť inovatívne prvky už do predprimárneho vzdelávania, a to čo najpraktickejšou formou. Výsledok ich zistenia chcú ďalej šíriť v komunite, na iných materských školách či medzi študentami a študentkami pedagogických škôl, vďaka príručke, v ktorej zhrnú získané poznatky a skúsenosti.
Organizácia: Občianske združenie FRAJ
Názov projektu: Citadela
Výška podpory: 16 930 eur
Popis projektu:
FRAJ vytvára v Rimavskej Sobote bezpečný, slobodný a otvorený priestor pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí bez ohľadu na ich pohlavie, vek, rasu, náboženské presvedčenie či sexuálnu orientáciu. V rámci projektu chcú oslovovať mladých ľudí z regiónu a hovoriť s nimi o témach, ktoré ich trápia. Chcú medzi nimi hľadať lídrov a líderky vo veku od 17 do 19 rokov, ktorí by pomáhali rozvíjať miestnu komunitu. Organizácia chce aj vďaka podpore z Impact Labu zastaviť odliv mozgov z regiónu a vytvárať vhodné podmienky pre napĺňanie predstáv mladých ľudí.
Organizácia: Občianske združenie Handrbolka
Názov projektu: Vzdelávanie – zážitok z poznania
Výška podpory: 19 999 eur
Popis projektu:
Handrbolka sa inšpiruje konceptom lesných materských škôl, spája formálne vzdelávanie s neformálnym. Vďaka projektu budú vytvárať spolupráce a platformy s tradičnými materskými a základnými školami, s ktorými chcú zdieľať skúsenosti a prispieť k malým vylepšeniam, ktoré môžu viesť k väčším systémovým zmenám vo vzdelávaní. Pre žiakov, žiačky, učiteľov a učiteľky škôl pripravia akcie, na ktorých si budú môcť zažiť alternatívne vzdelávanie na vlastnej koži.
Organizácia chce tiež zvyšovať povedomie o pozitívach inovatívnych metód a prínose alternatívneho vzdelávania. Zorganizuje preto akcie aj pre verejnosť a bude spolupracovať s miestnymi a spriatelenými organizáciami.
Organizácia: Permoníci
Názov projektu: Questing ako súčasť zážitkovej pedagogiky
Výška podpory: 19 080 eur
Popis projektu:
Pátračky, celosvetovo známe pod názvom questing, sú obľúbenou aktivitou všetkých vekových kategórií. Na základe určených úloh sa jednotlivec alebo skupina (napríklad rodičia s deťmi, školská trieda a pod.) snažia získať indície, ktoré ich vo vonkajšom prostredí privedú k výsledkom a odpovediam, a to napríklad vo forme vyplnenia tajničky a podobne. Hravou formou sa takto dopracujú k zaujímavým informáciám o lokalite, o jej histórii, súčasnosti atď.
Organizácia: ŠKÔLKARIQ
Názov projektu: Hravá budúcnosť
Výška podpory: 17 625 eur
Popis projektu:
Organizácia hovorí, že deti v škôlkach a následne na školách sa často učia mechanickým spôsobom, a dodáva, že je vedecky dokázané, že náš mozog sa učí 20 až 40x rýchlejšie, ak mu informácie podávame hravou formou. Je to spôsobené faktom, že pri hre sa v tele vyplavujú endorfíny, ktoré dávajú nášmu mozgu signál, že sa deje niečo príjemné a je dobré tomu venovať pozornosť. Vďaka tomu sa zlepšujú nielen kognitívne schopnosti, ale aj emocionálne uvedomovanie. Okrem toho sa pri hraní hier v skupinách posilňujú sociálne zručnosti.
Počas projektu chce preto organizácia navštíviť školy a škôlky v Bratislave, Trnave a blízkom okolí. Počas workshopov ukážu deťom hry s rôznym zameraním a učiteľom a učiteľkám chcú pomôcť vzdelávať hraním.
Organizácia: Šťastné deti
Názov projektu: Sloboda nie je hra!
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
Projekt role-play hry Sloboda nie je hra! reaguje na spoločenské dianie, ktoré je ovplyvnené zložitým obdobím pandémie, vojnou na Ukrajine či rastúcou infláciou a prehlbovaním chudoby. Polarizovaná spoločnosť sa pod tlakom týchto udalostí mení a na sile naberá dezinformačná scéna. V málo rozvinutých mestách Banskobystrického kraja k tomu úmerne rastie radikalizmus mladých ľudí. Absencia priamej skúsenosti, ťažké životné skúsenosti a názorové stereotypy spôsobujú, že si mladí reálne nevedia predstaviť, čo znamená takýmto situáciám čeliť. Iba ak v prípade, že sami sa ocitnú v jednej zo šiestich zraniteľných cieľových skupín, ktoré budú súčasťou navrhovanej hry.
Organizácia v rámci projektu preto vytvorí veľkoformátovú zážitkovú role-play game, ktorá môže stredoškolákom a stredoškoláčkam priniesť nielen zážitok, ale aj poznanie, že nie každý z nás má rovnakú štartovaciu čiaru.
Organizácia: YMCA Slovakia
Názov projektu: YMCA Space Martin
Výška podpory: 16 691 eur
Popis projektu:
Ponuka voľnočasových aktivít v Martine sa zameriava primárne na rozvoj telesných, kreatívnych, jazykových alebo technických zručností detí a mladých (športy, umelecké a jazykové školy, krúžky programovania). V ponuke chýbajú dlhodobé možnosti, pri ktorých by sa pozornosť zamerala na osobnostný rozvoj spojený s hodnotami, psychickým zdravím, vedením k tolerancii a k dobrovoľníctvu, záujmu o komunitu, medziľudské vzťahy a život v spoločnosti.
Zámerom organizácie je preto vytvoriť bezpečný priestor pre mladých z Martina, v ktorom budú môcť spoločne tráviť čas, diskutovať (o spolupatričnosti, tolerancii, participácii na živote komunity a spoločnosti) či sa neformálne vzdelávať. YMCA Slovakia v projekte upozornila, že na rozdiel od podobných klubov, ktoré fungujú napríklad pri cirkevných združeniach, YMCA Space nebude zastrešený cirkvou, čím poskytne možnosť zapojiť sa pre všetkých, ktorí majú záujem o rozvoj osobnosti a komunitný život v meste.
Ľudské práva a inklúzia
Organizácia: HANS
Názov projektu: Podpora zavádzania neformálnych komunitných služieb pre rodiny s autizmom
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
Organizácia chce posilniť svoje kapacity, ktoré využije pri obhajobe práv jednotlivcov a rodín s Aspergerovým syndrómom a autizmom. Vďaka projektu vytvorí HANS podmienky pre zavádzanie a udržateľnosť nového typu komunitnej podpory – dobrovoľníctva a homesharingu zameraného na rozvoj sociálnych, emocionálnych a kognitívnych schopností detí a mladých ľudí s týmto typom znevýhodnenia, pre ich plnohodnotný život.
Organizácia tiež v rámci projektu vytvorí sieť ambasádorov komunitnej podpory vo všetkých krajoch a zrealizuje sériu osvetových aktivít zameraných na destigmatizáciu ľudí s poruchami autistického spektra.
Organizácia: InkluCiTy
Názov projektu: BA-klub
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
InkluCiTy vytvorilo bezpečný, inkluzívny, medzigeneračný priestor pre zraniteľné skupiny (odídenci, mladí, seniori, zdravotne znevýhodnení, menšiny), a to na princípe lokálnosti a zapojenia cieľovej skupiny. Vďaka pravidelným aktivitám, upevňovaniu vzťahov a prepájaniu týchto skupín oslabujú predsudky a stereotypy. Vďaka podpore z Impact Labu sa chcú profesionalizovať, stabilizovať frekvenciu aj rozsah ponúkaných aktivít.
Organizácia: Modrá hliadka
Názov projektu: Modrý komPAS – etapa 2
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
Marianna a Martin Budajovci založili organizáciu Modrá hliadka, ktorá pomáha ľuďom s poruchou autistického spektra a ich rodinám. Viedla ich k tomu osobná skúsenosť – sú rodičmi chlapca s autizmom. Hovoria, že čím skôr sa začne s dieťaťom intenzívne pracovať, tým lepšie výsledky je možné dosiahnuť. Vyvinuli preto tzv. Modrý komPAS, aplikáciu, v ktorej rodiny nájdu napríklad diagnostické a intervenčné centrá, terapie, lekárov, školy a škôlky, DSS, záujmové a voľnočasové aktivity. Ale tiež digitálne, informačné a online zdroje týkajúce sa témy PAS, aplikácie, diskusné skupiny, online komunity, knihy, publikácie, filmy a iné. Vďaka podpore chcú túto aplikáciu ďalej rozvíjať, zatraktívniť pre užívateľov a pridať nové funkcie.
Organizácia: Nestačí len prežiť
Názov projektu: ALKA – Autenticky a Láskavo v Komunitných Aktivitách
Výška podpory: 20 000 eur
Popis projektu:
ALKA je zameraná na podporu začlenenia ľudí so zdravotným znevýhodnením do spoločnosti. Poskytuje podporu nielen týmto ľuďom, ale aj ich rodinám a organizáciám, ktoré sa snažia byť inkluzívne. ALKA spája ich potreby, spolupracuje pri vytváraní bezpečného prostredia a vzťahov.
Filozofiou združenia je nevytvárať segregované aktivity len pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Podporuje preto aktivity v rôznych organizáciách, ktoré umožňujú spoločné zážitky, interakcie a spojenia – s cieľom minimalizovať vzájomné bariéry.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.
Kto sme
Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.
Zelinárska 2
821 08 Bratislava