V Žiline vznikli ďalšie tri komunitné záhrady
Žilinský verejný priestor ožíva. Susedia počas roka spoločne plánovali a výsledkom sú tri komunitné záhrady, kde ľudia môžu tráviť voľný čas.
Nevyužívaný vnútroblok na ulici Antona Bernoláka, záhrada pri Ekocentre Lesopark a školská záhrada na ulici sv. Gorazda – to sú ďalšie komunitné záhrady, ktoré vznikli v Žiline. A práve v jednej z nich sa minulý piatok uskutočnil spoločný piknik, pri ktorom si tvorcovia záhrad zdieľali vzájomné skúsenosti.
Priestor na spoločné posedenia a pikniky
Kedysi živé sídliská dnes nahradili zarastené okolia vnútroblokov. Susedia, ktorí sa poznali, sa niekedy už len ledva pozdravia. Komunitné záhrady prinášajú do miest príjemnú zmenu. Ponúkajú ľuďom nové možnosti využitia verejných priestranstiev. Nielenže podporujú záujem ľudí o svoju štvrť a mesto, ale tiež vplývajú na dobré susedské vzťahy. Upravené a krajšie verejné priestranstvá pomáhajú k lepšiemu bývaniu. Susedia sa môžu lepšie spoznať a deťom dávajú nové priestory, kde sa môžu bezpečne hrať. Zároveň sú otvorené aj ostatným. Obyvatelia organizujú minimálne raz do roka zaujímavé akcie v podobe spoločných posedení, blších trhov, piknikov alebo organizovaním menších koncertov.
Najprv plánovačka, potom záhrada
Spoločné posedenie a hostina sa uskutočnili minulý piatok v komunitnej záhrade pri Ekocentre Lesopark na Univerzitnej ulici, ktorá vznikla počas tohto leta. Najskôr prišiel nápad a potom verejné plánovanie, na ktorom sa dohodli ako budú záhradu využívať a čo v nej všetko chcú mať. Keďže pozemok komunitnej záhrady pri Ekocentre patrí Univerzitnému pastoračnému centru, na plánovanie prizvali aj miestneho kaplána.
„Po naplánovaní záhrady dobrovoľníci vytvorili oplotenie z vŕbového prútia a vyvýšené záhony, v ktorých sme počas leta pestovali hrach, rebarboru, paradajky a rôzne bylinky, ktoré používame do šalátov a jedál počas spoločných posedení v Ekocentre,“ hovorí Dominika Stránska, koordinátorka komunitnej záhrady v Ekocentre Lesopark. V záhrade vznikla aj bylinková špirála a s pomocou dobrovoľníkov z Kia Motors Slovakia vysadili aj záhony kvetov a pripravili miesto pre vybudovanie pódia.
Na jar ľudia z komunitnej záhrady plánujú zasadiť zeleninu a dúfajú, že pribudnú aj ríbezle. „Neplánujeme veľké polia, naša komunitná záhrada má skôr sociálny charakter. Je miestom stretávania sa ľudí s rovnakými záujmami o permakultúru,“ dodáva Dominika. Budúcu jar plánujú osloviť aj ľudí zo sídliska, aby sa zapojili do života komunitnej záhrady.
Komunitná záhrada vznikla aj na žilinskom sídlisku
O vzniku komunitnej záhrady vo vnútrobloku na ulici Antona Bernoláka prišiel porozprávať aj Ján Zerola, ktorý sa rozhodol vytvoriť okolo domu komunitný priestor pre deti a susedov. Susedia v Žiline zorganizovali spoločné plánovanie, na ktorom sa dohodli, že na dvore chcú mať lavičky so stolom, šmykľavku pre malé deti, hojdačku a pingpongový stôl pre mladých. Spoločne vyčistili priestor a vysadili okrasné kríky. Revitalizácia vnútrobloku sa stretla s pozitívnym ohlasom u susedov. „Keď sa to upravilo, ani som neverila, koľko detí tu býva. Aj ja si sem chodím posedieť,“ povedala jedna z obyvateliek vnútrobloku.
Priestor, ktorí si susedia strážia
Upravený priestor však láka aj cudzích ľudí, ktorí však nesledujú spoločný zámer susedov. Susedia si tak viac začali všímať, kto sa zdržiava v ich okolí a dnes majú k nemu bližší vzťah. „Je prirodzené, že sa ho snažia chrániť. Cez osobné zaangažovanie sa do jeho úpravy a vďaka práci, ktorú vynaložili na skrášlenie dvora, si k nemu vytvorili vzťah. Nikto nie je rád, keď im do neho niekto nepríjemne zasahuje. Tým sa naplnil aj ďalší z cieľov, ktorý sme pri zakladaní komunitných priestorov sledovali – susedia si viac všímajú, čo sa deje v ich okolí,“ vysvetľuje koordinátor programu komunitné záhrady Norbert Maur z Nadácie Pontis.
Dokončovacie práce na tretej záhrade na Základnej škole sv. Gorazda v Žiline sú v plnom prúde. Už zajtra 30. októbra dobrovoľníci organizujú brigádu, počas ktorej vysadia kríky a priestor skrášlia.
Cieľom programu Komunitné záhrady, ktoré v Žiline vznikajú vďaka Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis, je vybudovať zdravé susedské komunity s pomocou ľudí. „Na záhradách si ľudia sami pestujú ovocie a zeleninu, vytvorili priestor pre deti, stretávanie mladých ľudí a seniorov,“ vysvetľuje Norbert Maur z Nadácie Pontis.