27. 05. 2024 Filantropia

Speváčka Katarína Koščová: Medzi skautmi som sa naučila, že silnejší vždy pomáha slabšiemu (podcast)

Presne pred 20 rokmi sa mladá Prešovčanka prihlásila na prvú SuperStar. Katarína Koščová túto spevácku súťaž vyhrala a dnes sa živí hudbou. Vystupuje aj bez nároku na honorár, no zvažuje, komu pomáha. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

Katarína Koščová sa ako skautka už v detstve naučila, že pomoc iným je jedna zo základných hodnôt a že silnejší zakaždým pomáha slabšiemu. Vzor videla aj vo svojej mame. Rodičia mali malý obchod, kde niektoré rodiny dostávali „na sekeru“ tašku s potravinami. „Videla som mamu, ako pomáha sociálne slabším rodinám. Povedala, že im treba pomôcť, lebo sa nedá inak. Skrátka, je tu napríklad sám otec s tromi deťmi, žena mu odišla a on sa nevie poriadne zamestnať. Treba mu pomôcť, a tak to budeme robiť,“ hovorí Katarína o výchove z domu.

Dnes sama pomáha hudbou. V Prešove založila tradíciu benefičných koncertov a spieva na ďalších podobných akciách, nedávno napríklad na Orave, kde sa zbierali peniaze na bezpečný dom pre týrané ženy. „To je téma, keď poviem jednoznačne áno, keď nás zavolajú. Máme občianske združenia, ktoré veľmi radi podporujeme, lebo za nimi vidíme prácu a efektivitu. To je pre mňa dosť dôležité,“ vysvetľuje Katarína Koščová.

V podcaste sa dozviete:

  • či by spievala radšej na plese alebo na charitatívnom podujatí,
  • akú najlepšiu vec pre seba urobila,
  • pri akej otázke o SuperStar sa jej ježia chlpy,
  • prečo na koncertoch rozpráva aj o aktuálnej situácii v krajine,
  • či pre svoje názory neprichádza o vystúpenia.

Výťažok z benefičných koncertov s názvom Resuscitácia, ktoré Katarína Koščová iniciovala ako čerstvá víťazka SuperStar, použili na nákup prístrojov pre kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v prešovskej nemocnici. Dodnes podporuje aj občiansky sektor, jej srdcovkou je Cesta von a projekt Omamy v marginalizovaných komunitách. Je tiež v správnej rade občianskeho združenia, ktoré sa venuje pomoci ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich rodinám.

Ľuďom treba vysvetľovať, že neziskovky potrebujeme

Po zastavení grantov z ministerstiev a útokoch na mimovládne organizácie hovorí, že ľuďom treba objasňovať úlohu občianskeho sektora, aby vedeli, že ide napríklad o pomoc deťom s rakovinou, útulkom a zraniteľným skupinám. „Musíme ľuďom vysvetľovať, že neziskové organizácie suplujú štát. Musíme im otvárať oči. Neziskovky nutne potrebujeme, bez nich sa veľa ľudí bude mať zle a ťažko,“ upozorňuje Katarína.

Musíme ľuďom vysvetľovať, že neziskové organizácie suplujú štát.

Jej koncerty s muzikantom Danielom Špinerom sú angažované. Katarína na pódiu spieva, no aj rozpráva o rozdelenej spoločnosti a potrebe rešpektu. Zdôrazňuje, že ako ľudia máme veľa spoločného. „Všetci chceme funkčné zdravotníctvo, školstvo. Chceme veriť tomu, že ak sa nám stane nejaká krivda, tak funguje právny systém, ktorým sa to bude dať vyriešiť. To sú základné veci, ktoré chceme všetci rovnako. A potom sú tu kultúrne otázky, ktoré nás delia. Ale tých je podľa mňa omnoho menej ako toho, čo máme reálne spoločné,“ tvrdí.

Cestu vidí v stavaní mostov a v rešpekte pri debatách o polarizujúcich témach. „Musíme si navzájom pomáhať. Neviem si predstaviť, aké by to bolo, keby sme si všetci zabuchli dvere pred nosom,“ dodáva.

Kto je Katarína Koščová

Vyštudovala odbor filozofia a estetika na Prešovskej univerzite. Spievať začala spolu so sestrou Veronikou. V roku 2005 vyhrala súťaž Slovensko hľadá SuperStar, v diváckej ankete Slávik získala cenu Objav roka 2005 aj Cenu mesta Prešov. V súčasnosti vystupuje so svojím hudobným partnerom, klaviristom Danielom Špinerom. Ich najnovší album Krehkosť získal cenu Nahrávka roka v kategórii Folková hudba na Radio Heads Awards 2024. S manželom vychováva dve deti.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.