Škola má vlastnú slnečnú elektráreň
Ušetrí na účtoch za elektrinu a pomôže aj výučbe.
Stredná odborná škola elektrotechnická v Liptovskom Hrádku si postavila vlastnú fotovoltaickú elektráreň. Ušetrí na účtoch za elektrinu a pomôže aj výučbe. Zariadenie na jej monitorovanie pritom vymysleli žiaci.
Na strechách mnohých škôl vidno fotovoltaické panely, ktoré zo slnečného svetla vyrábajú elektrickú energiu. Väčšinou však školám nepatria, len využívajú voľnú plochu pre podnikanie iných. V Liptovskom Hrádku si však vybudovali vlastnú elektráreň s výkonom tri kilowatty.
Keďže to je dosť finančne náročné, tak sme spojili sily s našimi bývalými absolventmi, ktorí pracujú vo firmách v regióne a oni nám vlastne pomohli s realizáciou tej fotovoltaickej elektrárne. Jej hodnota je 6 000 eur. Polovicu z toho stáli solárne panely, ktoré škola kúpila za príspevok od Nadácie Pontis.
Milan DANIŠ, riaditeľ SOŠ elektrotechnickej: „Predovšetkým my sme chceli urobiť učebnú pomôcku. Úloha merať osvit, merať parametre účinnosti tých panelov, a potom vlastne pochopiť, ako tá elektronika má zabezpečiť také napätie s takou frekvenciou, ktorá sa dá zúžitkovať.“
Jakub GORDOŠ, študent: „V prvom riadku môžeme vidieť, aký je aktuálny osvit. To znamená, že koľko slnka svieti na meter štvorcový solárneho panelu.“
Tomáš KURAŇKA, študent : „Sme vyvinuli projekt, s ktorým sme vyhrali jednu súťaž. Posielame to do ďalšej súťaže, takže takýmto spôsobom sa zviditeľňujeme.“
Zúžitkovať vyrobenú elektrinu nie je problém. Napríklad jeden zo študentov si na elektrinu prerobil dedkov moped.
Miroslav LAKOTA, študent: „Babeta je výrazne rýchlejšia, má lepšiu akceleráciu, dosahuje rýchlosť 70 kilometrov za hodinu. Akceleráciou sa dá zrovnávať s, s normálnymi autami.“
Okrem solárnej elektrárne škola prostredníctvom internetu monitoruje aj kotolňu a plánuje vybudovať podobné zariadenie pre monitorovanie železničného priecestia a meteorologickej stanice.