01. 04. 2022 Nadácia Pontis

Poznáme výsledky výzvy Kto pomôže Ukrajine

Do výzvy pre organizácie pomáhajúce ľuďom, ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, sa prihlásilo vyše sto projektov. Hodnotiaca komisia vybrala 20 z nich, ktoré získajú finančnú podporu na svoje aktivity.

Cieľom výzvy, ktorú vyhlásila Nadácia Pontis a Donio n.f. bola pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám prichádzajúcim na Slovensko alebo ľuďom na Ukrajine prostredníctvom humanitárnej pomoci. Do grantovej výzvy sa zapojilo celkovo 108 projektov. Formálnou kontrolou prešlo 94 projektov, pričom 14 žiadostí nesplnilo kritériá oprávnenosti. Hodnotiaca komisia teda hodnotila celkovo 94 žiadostí, z nich vybrala 20, ktoré si medzi seba rozdelia takmer 1 milión eur.

Aké projekty sme podporili

Medzi podporenými organizáciami je napríklad Mareeena, ktorá vďaka grantu aj naďalej zabezpečí nepretržitú prevádzku bodu prvého kontaktu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, kde utečencom poskytuje poradenstvo o ich statuse a možnostiach pobytu v SR. Terénny tím zamestnancov a dobrovoľníkov pracuje 24/7 v 3 smenách a poskytuje služby priemerne 6000 ľuďom denne.

Ďalšou z podporených organizácií je Lymfoma a Leukémia Slovensko. Na základe svojej dlhoročnej skúsenosti dokáže organizácia pomôcť onkologickým pacientom z Ukrajiny a tiež ich blízkym. Pomôže im zorientovať sa v systéme poskytovania onkologickej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, nájsť a kontaktovať vhodného poskytovateľa z.s., preložiť lekárske správy, nasmerovať ich na rôzne podporné služby (dávky v hmotnej núdzi, psychologická pomoc, pacientska podporná skupina a pod.), či pomôcť im s tlmočením počas liečby.

Podporu získala aj organizácia Junior Achievement Slovensko, n. o., ktorá poskytne kurzy slovenčiny zdarma pre utečencov z Ukrajiny, s dôrazom na dospelé ženy a matky. Projekt poskytne nevyhnutnú jazykovú pomoc najmä ženám so zámerom získať dočasné útočisko pre seba a svoje rodiny a zamestnať sa. Základná jazyková výbava je pre utečenkine zjednodušením ich príležitostí k zamestnaniu, bývaniu, vzdelaniu detí, zdravotnej starostlivosti, materiálnej a administratívnej pomoci a iným ľudským potrebám na našom území.

Podporené bolo aj IPčko, ktoré od vypuknutia vojny zabezpečuje prvú psychosociálnu pomoc pre traumatizovaných utečencov z Ukrajiny, ale aj humanitárnych pracovníkov, dobrovoľníkov, tlmočníkov a záchranné zložky, ktorí prežívajú akútny stres a syndróm vyhorenia na hraniciach Vyšné Nemecké, Ubľa, Veľké Slemence a v hotspotoch Michalovce, Košice a Humenné. Pre obete vojnového konfliktu, ktorí zotrvajú na Slovensku poskytne IPčko následnú prvú psychologickú pomoc v záchytných táboroch, v centrách krízovej intervencie Káčko, na Krízovej linke pomoci v ukrajinskom jazyku a prostredníctvom Krízového intervenčného tímu IPčko.

Zoznam všetkých podporených projektov nájdete tu.

O výbere projektov rozhodovala hodnotiaca komisia v zložení:

  • Zuzana Suchová, Donio n.f.
  • Karolína Miková, riaditeľka PDCS
  • Amra Sarajlić, odbor migrácie a integrácie, Migračný úrad MV SR
  • Daniel Kaba, Ambrela – Platforma rozvojových organizácií
  • Braňo Tichý, expert v oblasti ľudských práv a rozvojovej pomoci

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.