28. 10. 2024 Filantropia

Poradkyňa Dagmar Goldmannová: Aj filantropi potrebujú pomôcť (podcast)

Po práci v korporáte prešla s humanitárnymi organizáciami Afriku, Áziu aj Haiti. Dnes je Dagmar Goldmannová riaditeľkou nadačného fondu Via Clarita, ktorý sa venuje profesionálnemu filantropickému poradenstvu u našich českých susedov. Vypočujte si ďalší diel podcastu Impact Talks, v ktorom sa tentoraz dozviete, akí sú českí filantropi, ako sa dá pomáhať závetom a čo môže byť zložité na tom, keď niekto chce dobre rozdať peniaze.

Filantropickému poradenstvu sa Dagmar Goldmannová začala venovať pred ôsmimi rokmi. V tom čase už bol v Česku viditeľný nárast darcov a darkýň so záujmom o dianie v spoločnosti alebo s motiváciou pomôcť konkrétnej skupine ľudí. Išlo o filantropov, ktorí už zväčša mali isté skúsenosti s pomáhaním. „Ale uvedomili si, že darovanie nie je také jednoduché, ako to môže vyzerať na prvý pohľad. Keď sa už rozhodovali o darovaní väčšej finančnej čiastky alebo chceli podporiť zložitejšie témy, tak sa o tom chceli s niekým poradiť. Takto vlastne vznikla Via Clarita,“ hovorí o nadačnom fondu. Jednoducho povedané – Dagmar Goldmannová pomáha filantropom nájsť zmysel ich bohatstva.

Prvú konzultáciu si pamätá úplne presne: staršia pani riešila poslednú vôľu a chcela, aby jej majetok raz zmysluplne pomáhal. „Pomáhali sme jej premyslieť, ktoré organizácie v závete podporiť a ako to dobre nastaviť. Táto veľmi osobná téma nás prepojila a dodnes sa vídavame,“ hovorí Dagmar Goldmannová a pridá zaujímavosť z Veľkej Británie, kde sú dary zo závetov časté. Tamojšie štatistiky ukazujú, že ľudia s vysporiadanými záležitosťami v testamente zvyčajne žijú dlhšie.

V podcaste sa dozviete:

  • ako sa Dagmar Goldmannová dostala k práci filantropickej poradkyne,
  • čo s tým má spoločné rodina Rockefellerovcov,
  • koľko ľudí sa príde poradiť o nakladaní so svojím majetkom,
  • ako s kolegami pomáha známemu pôrodníkovi
  • a čo hovorí na slovenskú filantropiu.

Česká filantropia priniesla za posledné roky viaceré silné príbehy, ktoré zarezonovali aj na Slovensku. Manželia Vlčkovci prostredníctvom rodinnej nadácie zlepšujú detskú paliatívnu starostlivosť a budujú v Prahe detský hospic. Ďalší manželský pár Dvořákovcov podporuje mladých vedcov a vedkyne, na štipendijné programy venovali milióny z patentov na lieky proti HIV a hepatitíde.

„Filantropii sa venujú stále mladší ľudia.“

Inšpiráciu pre českých darcov hľadá Dagmar s kolegami najmä v anglosaskom prostredí. Rozvoj filantropie v období prvej Československej republiky bol po zmene režimu na desaťročia prerušený. „Za ten čas sa toho veľa udialo, najmä v Amerike, Anglicku, kde má filantropia predsa len dlhšiu tradíciu. Veľa sa inšpirujeme aj Švajčiarskom,“ vysvetľuje.

Zmapovali napríklad oblasť duševného zdravia po covide a predstavili darcom, akým spôsobom sa dá premýšľať pri podpore tejto témy. Venovali sa tiež filantropii a výtvarnému umeniu s jeho nezastupiteľnou úlohou v spoločnosti.

Filantropia je veľmi osobná záležitosť

A akí sú vlastne českí filantropi? Predsudky o vyslovene starých zámožných ľuďoch tu neplatia. „Filantropii sa venujú stále mladší ľudia. Vidíme množstvo podnikateľov, ktorí začínajú s darovaním skutočne veľkých čiastok už ako tridsaťroční,“ opisuje postrehy z praxe.

Pri rozhodovaní, ako začať s pomáhaním, je podľa Dagmar dôležitý prvý krok – rozhliadnuť sa okolo seba, či už v rodine, medzi priateľmi, v komunitách, v ktorých sa pohybujeme, v lokalitách, kde žijeme. „Asi nemusím zdôrazňovať, že filantropia je veľmi osobná záležitosť. Každý filantropický príbeh je úplne iný a pokiaľ to človek robí skutočne vážne a so srdcom, tak sú to často projekty, ktoré majú dlhodobú perspektívu,“ zdôrazňuje spojenie rozumu a srdca.

Kto je Dagmar Goldmannová?

Venovala sa HR, spoločenskej zodpovednosti a tiež humanitárnym a rozvojovým projektom v Afrike aj Ázii. Jej srdcovkou bolo dobrovoľníctvo a globálne vzdelávanie. Dnes je riaditeľkou Nadačného fondu Via Clarita. V rámci svojich pracovných skúseností prepája projekty zo sveta medzinárodných spoločností a filantropie.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.