Naštartujte kariéru: aj vo výrobe
Pre absolventov stredných škôl je uplatnenie na trhu práce v súčasnosti čoraz ťažšie.
Pracovných ponúk ubúda. Po šikovnej pracovnej sile sa však ustavične obzerajú mnohé výrobné závody. Záujem o prácu vo výrobe je ale čoraz menší. Pritom sa pri nej možno všeličomu naučiť.
Väčšina stredoškolákov by po skončení školy privítala prácu v kancelárii. Robotu pri montážnej linke si veľa z nich spája s námahou, so špinavým prostredím, s množstvom prachu a hluku. Všetky výrobné podniky však nemožno hádzať do jedného vreca. Moderné výrobné haly ponúkajú presvetlené, útulné a čisté priestory s príjemnou teplotou vzduchu.
„V našom závode si zakladáme na príjemnej vnútornej klíme. Interiér výrobnej haly je čistý, komfortný a členený na niekoľko zón, pričom nechýba ani zázemie pre oddych. Priaznivú atmosféru v priestoroch výroby dotvára pokojná hudba,“ vymenúva prednosti skalického závodu na výrobu kotlov Peter Kuba, riaditeľ Protherm Production. Prilákať do výrobných závodov nové tváre možno ponukou zaujímavých benefitov. K najrozšírenejším benefitom na Slovensku patria flexibilný pracovný čas či vzdelávanie na pracovisku. Práca vo výrobe nie je ani zďaleka taká neatraktívna, špinavá a náročná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Napríklad montáž vykurovacieho spotrebiča nie je vôbec komplikovaná. Vo výrobných závodoch, ktoré používajú elektronické pracovné postupy, sa kotly montujú pomerne ľahko.
Pracovný postup na obrazovke LCD monitora sprevádza montážnikov celým procesom montáže kotla, a to nielen v textovej, ale aj obrazovej forme. Inteligentný elektronický systém nedovolí pochybenie, pretože pri nesprávnom použití súčiastky sa montáž zastaví a zabráni montážnikovi pokračovať v práci. Výrobné procesy sú pod efektívnou kontrolou, čím sa významne znižuje poruchovosť kotlov. Ťažkej práce pri montážnej linke sa obávať nemusia. „Špičkové technológie totiž v súčasnosti montáž kotla značne uľahčujú,“ hovorí Peter Kuba. Najväčší nábor nových zamestnancov do závodov na výrobu kotlov je pred začiatkom vykurovacej sezóny. „Nových zamestnancov hľadáme aj medzi stredoškolákmi, a to najmä pred letom, aby sa do jesene stihlo vyrobiť dostatočné množstvo kotlov. Montáž kotla zvládne každý priemerne zručný človek. Na to, aby človek mohol montovať kotol, nepotrebuje žiadne špeciálne schopnosti, len jednoduché zaškolenie. Ak sú sezónni zamestnanci šikovní, môžu po skončení sezónnych prác získať v spoločnosti aj trvalý pracovný pomer,“ uzatvára Peter Kuba.
Nových pracovníkov hľadajú aj v automobilových závodoch. Snažia sa ich získať už počas školy. Napríklad rôznymi súťažami. Stredoškoláci zo Žilinského a Trenčianskeho kraja môžu súťažiť so svojimi nápadmi a inováciami v oblasti bezpečnosti alebo zlepšenia životného prostredia v automobilovom priemysle. Spoločnosť Kia Motors Slovakia v spolupráci s Nadáciou Pontis vyhlásila tretí ročník súťaže Kia Innovation Award. „Medzi študentmi stredných škôl je veľa talentovaných mladých ľudí, ktorí môžu svojimi nápadmi pomôcť rozvoju automobilového priemyslu. Možno práve táto príležitosť bude ich odrazovým mostíkom vo svete nových a progresívnych riešení,“ povedal Dušan Dvořák, hovorca spoločnosti Kia Motors Slovakia. Medzi minuloročnými úspešnými projektmi bol napríklad návrh modelu elektromobilu, ktorý bol projektovaný na prejdenie 70 kilometrov vďaka energii zo solárnych panelov na garáži, alebo originálny systém, ktorý dokáže zamedziť šmyku auta na mokrej ceste. „Chceme, aby najlepšie inovatívne nápady študentov nezostali zabudnuté v zásuvke, ale aby sa aj premenili na funkčné modely. Práca na projekte a jeho prezentácia v súťaži im pomáha aktívne myslieť a prakticky ich pripraví na to, čomu sa chcú po škole venovať,“ vysvetľuje Norbert Maur z NadáciePontis.