27. 04. 2022 Nadácia Pontis

Naše Mesto: Záhrady neziskoviek aj škôl skrášlia vyvýšené záhony. Hornbach radí, ako postupovať

Záhradkári vedia, že vyvýšený záhon má mnoho výhod. Jeho stavba je zároveň aj jedna z populárnych činností, ktorým sa budú dobrovoľníci venovať počas najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva Naše Mesto, aby skrášlili areály prihlásených organizácií či komunitné záhrady. Spolu s Hornbachom sme sa preto pozreli na to, ako taký záhon zmajstrovať.

Spoločnosť Hornbach aj tento rok finančne podporí dobrovoľnícku iniciatívu Naše Mesto, ktorá sa zameriava na aktivity smerujúce k zveľaďovaniu miest a obcí po celom Slovensku. „Pomôcť skrášliť svoje okolie môže každý z nás a stačí k tomu málo. Často sú to práve drobné činy jednotlivcov, ktoré pomáhajú zlepšovať životy celých komunít. Iniciatíva Naše Mesto dbá na to, aby ruku k dielu mohol pridať naozaj každý. Rodinná firma Hornbach preto s radosťou podporuje odhodlanie dobrovoľníkov, ktorí chcú zmeniť k lepšiemu mestá, v ktorých žijeme,“ hovorí David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach pre Slovenskú republiku.

Spoločnosť Hornbach okrem finančnej podpory pripravila pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky aj niekoľko užitočných rád, ako postupovať pri stavaní vyvýšeného záhonu z paliet. Takýto záhon má pritom veľa výhod. Dá sa postaviť tam, kde nie je úrodná pôda, alebo dokonca žiadna. Tiež šetrí chrbát a zbaví vás práce s burinou či krtmi.

Ako na to: staviame vyvýšený záhon

  1. Pripravte si štyri veľké opracované drevené dosky podľa rozmerov pripravovaného vyvýšeného záhonu.
  2. Dosky k sebe poriadne privŕtajte, aby vytvorili pevnú konštrukciu. Pokiaľ chcete záhon úplne oddeliť od zeme, pridajte dosku aj na spodok.
  3. Aby ste dosky uchránili od prevlhnutia, prichyťte plastovú fóliu zvnútra všetkých dosiek sponkovačkou. Pokiaľ máte konštrukciu bez spodnej dosky, fóliu dajte len na bočné dosky.
  4. Konštrukciu môžete namaľovať, prípadne pripraviť popis toho, čo sa v záhone bude pestovať.
  5. Nasypte hlinu podľa účelu použitia.
  6. Zasaďte semienka či sadenice.
  7. O pár týždňov sa môžete tešiť z úrody.

Budete potrebovať: 4 dosky, šróby, vŕtačku, sponkovačku, plastovú fóliu, štetec, farbu na drevo.

Zoznam všetkých aktivít na Našom Meste a viac informácií o najväčšom dobrovoľníckom podujatí na Slovensku nájdete na TOMTO LINKU.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111