16. 10. 2024 Sociálne inovácie

Na Slovensku neveríme inštitúciám ani sebe navzájom. Témou Impact Summitu bude dôvera

Predstavujeme tohtoročnú ideu nášho vlajkového podujatia a dôvody jej voľby.

V Nadácii Pontis citlivo vnímame, v akom stave sa nachádza naša krajina. Spoločnosť je rozdelená do táborov, konštruktívne riešenia sú vytláčané populizmom a občiansky sektor spolu s právnym štátom čelia veľkému tlaku.

Aby spoločnosť dokázala úspešne vzdorovať krízam, potrebuje byť jednotná. Práve súdržnosť je základom fungovania komunít, udržiava skupiny pohromade, podporuje spoluprácu a rešpektovanie spoločných pravidiel, čo vedie k vytváraniu vzájomnej dôvery.

Na Slovensku však sledujeme nízku dôveru medzi ľuďmi aj voči inštitúciám, ktorá súvisí s oslabením významu miestnych orgánov a štátnych inštitúcií, nárastom antisystémového sentimentu, zhoršenou schopnosťou reagovať na krízy a vyššou polarizáciou spoločnosti (napr. DEKK Inštitút, Trendy (ne)dôvery, 2023).

Medziľudská dôvera dlhodobo stagnuje, avšak spomedzi inštitúcií verejnosť najviac verí neštátnym sektorom. Na prvom mieste sú vedci a vedecké inštitúcie (64,6 %), nasledujú univerzity a vysoké školy (62,6 %), a na treťom mieste sú slovenské firmy spolu s miestnou samosprávou (59,9 %) (DEKK Inštitút, Trendy (Ne)dôvery 2023).

Pomerne vysoká dôvera v súkromný sektor je pre firmy jasným signálom k spoločenskej zodpovednosti. Potvrdzujú to aj zistenia globálnych prieskumov, kde je biznis vnímaný ako najdôveryhodnejšia inštitúcia pre zavádzanie inovácií do spoločnosti a verejnosť očakáva aj jeho angažovanie sa v hodnotových otázkach (Edelman Trust Barometer 2024).

Aj tento rok chceme prostredníctvom prepojenia verejného, občianskeho a firemného sektora pokračovať v diskusiách o posilňovaní demokracie a ukázať rolu dôvery v tomto procese.

Medzi key note spíkrov bude patriť mierový aktivista Bjorn Ihler, ktorý prežil masovú streľbu Andersa Breivika na Utøyi v Nórsku. Švédsky obchodník a filantrop Daniel Sachs povie (nielen) o úlohe filantropie a zodpovednosti biznisu pri podpore demokracie. Veronika Móra je riaditeľkou nadácie Okotars z Maďarska, ktorá bola v roku 2014 vystavená raziám, kontrolám zo strany úradov a vyšetrovaniu zo strany vládneho úradu pre kontrolu mimovládnych organizácií (KEHI).

Diskusia o dôvere a demokracii bude mať aj slovenské zastúpenie – Pavla Kosnáča, riaditeľa a analytika DEKK Inštitútu a akademikov Univerzity Komenského – Helenu Tužinskú a Juraja Buzalku. Organizácie zo Slovenska naznačia spôsoby, akými môžu sociálne inovácie prispieť k posilneniu dôvery a depolarizácii.

Impact Summit prepojí 250 ľudí z občianskej spoločnosti, biznisu a verejnej správy, čím vytvorí priestor na diskusie o kľúčových témach našej spoločnosti. Podujatie sa uskutoční v stredu 4. decembra 2024 v Divadle Aréna v Bratislave.

 

Impact Summit je spolufinancovaný Európskou úniou.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.