13. 01. 2012 Nadácia Pontis

Na Foxconn nezabrali ani hrozby výpovedí

Hongkong, Bratislava – Dráma vo Foxconn v južnej Číne má prvé vyústenie.

Prvých 45 ľudí podalo výpoveď, čím odmietlo tlak firmy, aby ich presunula do inej pracovnej jednotky. V koncerne, ktorý vyrába pre svetoznáme IT a elektronické koncerny vo svete, je však napätá atmosféra. Asi 150 robotníkov vyšlo na strechu továrne a vyhrážali sa, že ak sa im zhoršia pracovné podmienky, skočia dole. Išlo o robotníkov, ktorí pracovali na výrobe hracích konzol xBox od Microsoftu. „Po skončení protestu sa väčšina robotníkov vrátila do práce, no 45 z nich sa rozhodlo podať výpoveď,“ informoval vo vyhlásení Microsoft.

Firma neustúpila

„Títo pracovníci mali byť preradení do inej výrobnej haly s vysoko prašným prostredím. Po neúspešných sťažnostiach sa rozhodli pre takúto radikálnu formu protestu,“ hovorí programový koordinátor NadáciePontis, Michal Kišša. Incident sa odohral v juhočínskom meste Wuhan. Miestny závod zamestnáva 32 000 ľudí. Zmena sa týkala až 600 robotníkov, neprotestovali všetci. Zmenu sa však nepodarilo dosiahnuť, organizačné zmeny sa uskutočnia. Michal Kišša si myslí, že títo pracovníci zrejme nemajú inú možnosť, keďže zamestnávateľ neberie ich požiadavky do úvahy. „Hrozba samovraždou je vždy tým najkrajnejším riešením. Pracovné podmienky v čínskych továrňach sa však nedajú porovnať so situáciou v Európe,“ povedal.

Aj medzinárodné firmy, pre ktoré Foxconn vyrába, majú vplyv na to, ako sa zaobchádza s jeho zamestnancami. „Majú zásadný vplyv, pretože definujú podmienky, za ktorých výrobky od svojich dodávateľov odoberajú,“ hovorí Kišša. „Spoločnosti, ktoré predávajú produkty pod svojou značkou, často nemajú žiadne vlastné výrobné závody. To ich však nezbavuje zodpovednosti za to, v akých podmienkach pracujú zamestnanci ich dodávateľov,“ povedal s tým, že takýto škandál napokon nemusí mať na predaj ich výrobkov vplyv. „Tí, čo rozhodujú o kúpe výrobkov, sú zákazníci. Ruku na srdce, aké sú kritériá, podľa ktorých sa rozhodujeme?“ Microsoft si evidentne uvedomuje, že samovraždy takého počtu robotníkov by poškodili imidž značky. „Blaho našich zamestnancov je naša najväčšia priorita a prísne dohliadame na to, aby sa s našimi zamestnancami zaobchádzalo férovo a ich práva boli plne rešpektované,“ zareagovala spoločnosť na správu, že ich zamestnanci hrozili hromadnou samovraždou. Microsoft o zodpovednosti Neskôr však Microsoft dodal, že s tým nemá nič spoločné, lebo „išlo o personálne organizačné zmeny, a nie o pracovné podmienky“.
Foxconn vyrába komponenty pre najväčšie svetové značky ako Apple, Acer, Microsoft alebo HewlettPackard. Na Slovensku patrí najväčšia fabrika práve Foxconnu, ktorý vyrába komponenty pre značku Sony. Čínske továrne Foxconn majú už dlhšie problémy s vytváraním vhodných pracovných podmienok pre svojich zamestnancov.
Pred rokom až 10 z nich kvôli nízkym mzdám a dlhým pracovným časom samovraždu spáchalo. Foxconn vtedy zdvojnásobil čínskym zamestnancom platy a mali sa zlepšiť aj ich pracovné podmienky.
Foto : Pracovné podmienky sú v Číne diametrálne odlišné od tých v Európe.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.