12. 05. 2014 Zodpovedné podnikanie

Módny priemysel môže zastaviť plytvanie mliekom

Pokazené mlieko nemusí automaticky končiť v odpade. Jeden nemecký start-up dáva jeho využitiu druhú šancu.

©Qmilk

Konkrétne sa zo skysnutého mlieka, ktorému skončila záručná lehota, môžu vyrábať textilné vlákna. S nápadom prišla zakladateľka start-up firmy Qmilk, Nemka Anna Domaske, keď pre svojho chorého otca trpiaceho rakovinou hľadala materiály, ktoré nie sú alergénne. Na Youtube objavila video, kde sa dozvedela ako na to.

Amerika do tričiek

„Vyzerá to, ako keby ste vyrábali rezance. Do vody sa pridá proteínový prášok, ktorý vyzerá ako múka a vymiešate z neho cesto, z ktorého sa potom vlákna vyrábajú,“ opisuje. Proteínové prášky však možno nahradiť práve skysnutým mliekom, z ktorého sa proteíny oddelia od kyslých zložiek. Tento postup je pri výrobe textilných vlákien ekologickejší, keďže mlieko neskončí v odpade. Domaske je pritom presvedčená, že množstvo mlieka vyhodeného v jej krajine by postačilo na to, aby do tričiek obliekla celú Ameriku. Podľa Berlínskej univerzity skončia v koši približne dva milióny ton mlieka ročne.

 Minimum odpadu

Textilné vlákna, ktoré sa takýmto spôsobom vyrábajú, pripomínajú hodváb. Jednou z hlavných výhod je fakt, že vlákna sú antibakteriálne a že rovnako ako hodváb majú absorpčné vlastnosti, sú kompostovateľné a nehorľavé. „Na výrobu jedného kilogramu vlákien je treba dva litre vody a osemdesiatstupňovú teplotu,“ opisuje ďalej Domaske proces, ktorý trvá asi päť minút. Celý proces je pritom transparentný a v Qmilk presne vedia, odkiaľ ich mlieko pochádza. Navyše, minimum biologického odpadu, ktorý pri výrobe vzniká, využívajú spätne vo výskume alebo ho dodávajú do firiem zaoberajúcich sa plastikárskym priemyslom. V budúcnosti by ho však chceli vo výrobe ďalej zužitkovávať. „Našim cieľom je proces s nulovým odpadom,“ upozorňuje.

Aj do áut

V budúcnosti by sa v Qmilk radi zamerali aj na vybudovanie zberného systému mlieka a myšlienku jeho sekundárneho využitia by radi šírili po celom svete. Mlieko totiž obsahuje viac ako 200 látok – minerálov, vitamínov, proteínov, ktoré, ak sa nepredá, skončia v koši. Textilné vlákna  vďaka antibakteriálnym vlastnostiam môžu pritom okrem módy nájsť uplatnenie aj pri výrobe medicínskych materiálov či v automobilovej brandži.

Zdroje: theguardian.com, de.qmilk.eu

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111