03. 03. 2017 Sociálne inovácie

Maroš Korinek, Slovák z londýnskeho Funding Circle, školil v Sote Hube

Prvé výročie Sote Hubu sme oslávili štvordňovým školením pre startupy a učiteľov, a druhou súťažou podnikateľských nápadov.

V decembri sme v Sote Hube oslávili prvý rok jeho fungovania. Podobne ako na úplnom začiatku – zorganizovali sme štvordňové školenie a súťaž prezentácii startupov. Spôsob práce v startupe priblížil našim kenským členom Maroš Korinek na základe svojich skúseností s prácou v troch britských startupoch a zakladaním školy programovania pre utečencov.

Maroš v súčasnosti pracuje vo Funding Circle, známom londýnskom startupe, ktorý spája drobných investorov a začínajúcich podnikateľov, ktorí potrebujú kapitál. Firma tým predstavuje alternatívu k bankám. Finančný sektor sa o tieto takzvané fintech startupy ostražito zaujíma, lebo predstavujú náhľad do budúcnosti a rastúcu konkurenciu.

Samotná Keňa je priekopníkom vo finančných technológiách, vzniklo tu mobilné bankovníctvo, ktoré tento rok oslávilo 10 rokov. Dnes je jednoduchšie zaplatiť mobilom za čokoľvek v Nairobi, než v New Yorku. Človeku stačí len obyčajný mobil a jediná univerzálna aplikácia – SMS. A práve v tejto jednoduchosti je hlavné čaro M-Pesa. Umožnila majiteľom malých obchodíkov a novinových stánkov nahradiť retailové banky.

Maroš najprv popísal tri firmy kde pracoval a čo bolo kľúčové pre úspech alebo faily ich biznis modelov. Tiež vysvetlil ako si budovať kariéru v podobných mladých spoločnostiach a na čo sa pripraviť. Potom sa zameral na vysvetlenie metód práce a používania technológii vo Funding Circle. Tretím cieľom školenia bolo vytvoriť návrh aplikácie alebo webstránky, rozdeliť ho na malé časti a úlohy, a začať ju programovať.

 Tým chcel Maroš usmerniť mladých členov Sote Hubu ako sa učiť programovať a pomôcť im pochopiť moderné štandardy a frameworky, ktoré by si mali naštudovať.

Od prenajímania lietadiel po školu programovania pre utečencov

Maroš začal v Anglicku pracovať pre startup Stratajet, ktorý chcel výrazne uľahčiť prenajímanie súkromných lietadiel. Našim členom Maroš na príklade Stratajet ukázal, ako dôležité je mať silný tím a veriť vízii aj napriek problémom ako nedostatok peňazí a míňajúce sa zdroje z investícii, ktoré môžu inak celú myšlienku nadobro pochovať. Firma investovala všetky peniaze do vývoja technológie a nič do marketingu, čo bolo riskantný krok a s rastúcou konkurenciou boli investori stále viac nervóznejší. Ale vďaka „Uber efektu“ sa zmenilo nazeranie na podobné startupy a firma dokázala preraziť.

Ďalšou začínajúcou firmou, pre ktorú Maroš programoval, bol Thrid Space Learning. Zameriavala sa na doučovanie matematiky pre britských žiakov a ich prepájanie s učiteľmi napríklad v Indii. Ponúkala školám možnosť trojmesačného balíčka doučovania pre ich slabších žiakov. Učitelia doučovali na diaľku a online. Firma si veľmi zakladala na metrikách, na raste predaja, udržiavaní si zákazníkov, a častom zisťovaní zlepšenia a spokojnosti žiakov a učiteľov.  Najdôležitejšie bolo pravidelne cestovať do škôl a odstraňovať problémy a frustrácie, ktoré spôsoboval napríklad pomalý internet a staré prehliadače.  

Maroš teraz programuje pre Funding Circle, platformy kde si firmy môžu požičať, a kde každý môže byť drobným investorom do malých podnikov. Na príkladoch ukázal dve lekcie, ktoré sa v práci pre nich naučil:

1. Nebojte sa vyzvať na súboj konkurenciu z veľkých firiem.

2. Nemáme automaticky právo na existenciu ako firmy –iba hodnota, ktorú sústavne prinášame pre našich zákazníkov nás udržuje nažive.

Teraz aj banky ako Barclays používajú ich platformu. Používajú strojové učenie na lepšie pochopenie a elimináciu úverového rizika.

Popri programovaniu v práci využíva Maroš svoje zručnosti aj ako dobrovoľník a v nedeľu s kamarátmi učia utečencov v Británii programovať v JavaScripte a zvýšiť si tak pracovné možnosti v blízkej budúcnosti.

Na seminári sa o spôsobe práce v startupoch dozvedeli viac aj učitelia

Štvrtý deň tréningu bol špeciálne venovaný učiteľom, vedúcim našich IT klubov. Tí prišli len na jeden deň, aby sa dozvedeli to isté čo startupisti, ale v skratke. Aké sú moderné prístupy v práci programátorov a projektovom manažmente v mladých firmách. V firmy  minulosti kládli veľký dôraz na dokumentáciu a postupovali podľa štýlu takzvaného vodopádu (Waterfall). Teraz sa veľký dôraz prikladá k štíhlemu a agilnému spôsobu manažmentu: ľudia v malých tímoch si najprv vytvoria celkový cieľ, ktorý nazývajú „epic“, a potom si ho rozmenia na drobné úlohy – príbehy používateľov (user stories).

Tie by mali opisovať zážitok používateľov napríklad pri návšteve webstránky, alebo používaní služby danej firmy. Tieto príbehy by mali viesť k celkovému cieľu a vytvoreniu prototypu. Startupisti si tento prístup vyskúšali na vlastných podnikateľských nápadoch, kreslili akoby mali vyzerať ich webstránky a aplikácie, a potom pracovali na jednotlivých zadaniach.  Učili sa ako si efektívne rozpísať a zadeliť úlohy podľa priority do násteniek a stĺpcov (kanban) a ako čeliť jednotlivým výzvam a pravidelne o nich diskutovať a odstraňovať problémy.

Neskôr Maroš kenským učiteľom predstavil súčasné možnosti kariéry v IT a rôzne technológie, ktoré by mal uchádzač vedieť. Miestami sa zdalo, že je to na nich príliš špecifické a človek sa v rôznych nástrojoch môže ľahko stratiť. A nevie, kde by mal začať. Trochu situáciu zachránil Geoffrey Mwachari, náš člen, ktorý rozbieha firmy Elimu Pi a chce pomôcť školám zlepšiť sa vo vede a začať programovať pomocou lacného počítača Raspberry Pi a programov, ktoré sú primárne určené na vzdelávanie. Urobil učiteľom názornú ukážku a možno získal aj nejakých budúcich zákazníkov. 

Týždeň v Sote Hube sme zakončili súťažou v podnikateľských nápadoch

V piatok 16. decembra sme v Sote hube privítali 14 tímov, ktoré prezentovali svoje nápady a mohli dostať spätnú väzbu od poroty a postúpiť do užšieho výberu.

Predstavili sa nám ľudia z rôznych oblastí podnikania od výrobcu hipsterských batohov, návrhu na značku minerálky, alebo šiat, až po nápady na predaj lístkov a konkurenciu Airbnb. Celkom si nás získalo Sweet Potato, ktoré dali účastníkom ochutnať ich výrobky zo sladkých zemiakov, od pražených lupienkov až po koláče. Do užšieho výberu sa posunuli dve technologické firmy: E-Tech s ich systémom senzorov na kontrolu a zautomatizovanie čerpania vody a spomínaný Elimu Pi – ktorý ponúka učenie programovania pre školy s pomocou lacných počítačov Raspberry Pi. Tiež nás zaujali dva poľnohospodárske projekty – spomínaný Sweet Potato a Moringa, ktorý chce rozšíriť pestovanie stromov moringa, ktoré majú rôzne nutričné benefity.

Podobne ako pri súťaži v júli, kde sme tiež vybrali 4 startupy, naši kenskí kolegovia budú pomáhať  zakladateľom v procese inkubácie ich firiem a zlepšovania marketingu a prototypov ich produktov. 

V Sote Hub sme minulý rok zorganizovali vyše 20 podujatí a tréningov a Marošovo školenie a súťaž startupov bolo príjemným vyvrcholením produktívneho roka.       

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.