22. 08. 2017 Zodpovedné podnikanie

Krátke správy zo (CSR) sveta

V Číne budú jazdiť bicykle filtrujúce smog, zato koncept zdieľaných dáždnikov akosi nezafungoval. Prinášame aktuálne CSR novinky.

Zdroj: Unsplash.com

Svet: Poznáme stovku najväčších znečisťovateľov  

Štúdia s názvom Carbon Majors Report sa tentokrát nepozrela iba na emisie skleníkových plynov štátov, ako je Čína, Spojené štáty alebo India, ktoré sú považované za ich najväčších producentov, ale rozhodla sa emisie sledovať až k jednotlivým firmám.

Týmto spôsobom sa štúdii podarilo odhaliť, že od roku 1988 až dodnes bolo za 70 % všetkých emisií skleníkových plynov zodpovedných iba 100 spoločností vo svete.

ExxonMobil, Shell, BPChevron patria medzi spoločnosti produkujúce najviac emisií. Ak sa fosílne palivá budú naďalej získavať v rovnakom množstve ako za posledných 28 rokov, do konca tohto storočia celosvetovo stúpne priemerná teplota o 4 stupne. Zvýšenie teploty bude mať katastrofické následky, ako je vyhynutie živočíšnych druhov či globálny nedostatok jedla. (Viac na TheGuardian.com)

USA: Airbnb proti neonacistom

Airbnb nedávno pristúpilo k radikálnemu kroku, keď začalo hromadne deaktivovať účty užívateľov registrovaných na svojej stránke, ktorí sa chystali zúčastniť zhromaždenia podporujúceho rasovú neznášanlivosť v Charlottesville, Virgínia. Spoločnosť vydala stanovisko, že zhromaždenie, ktoré sa konalo 12.augusta, je v rozpore s jej etickými hodnotami.

Zhromaždenia sa zúčastnili stovky ľudí z celej krajiny, ktorí sa hlásia ku krajnej pravici. Do ľudí, ktorí proti pochodu protestovali, úmyselne vrazilo auto. Útok si vyžiadal jednu obeť a viacero zranených. (Viac na Buzzfeed.com a Independent.co.uk)

USA: Jeden človek mení životy stoviek iných

Harris Rosen je muž, ktorý strávil prvú polovicu svojho života zarábaním miliónov a druhú ich postupným rozdávaním. V časti mesta Orlando na Floride s názvom Tangelo Park, v ktorej  90 % populácie tvoria Afro-Američania žijúci pod hranicou chudoby, spustil Rosen program, vďaka ktorému mohli deti chodiť zadarmo do škôlky a študenti štátnych vysokých škôl získali plné štipendium. Vďaka tomu dnes v Tangelo Park zmaturuje 100 % všetkých žiakov a nie iba 25 %,  ako tomu bolo v minulosti. Kriminalita sa vo štvrti znížila o polovicu. (Viac na Ucf.edu)

Holandsko/Čína: Bicykle filtrujúce smog už nie sú sci-fi

Milióny čínskych cyklistov sa budú môcť onedlho zbaviť rúšok na tvár, ktoré ich chránili pred znečisteným vzduchom. Holandská firma Studio Roosegaarde totiž v spolupráci s bike-sharingovou spoločnosťou ofo vyvinula nový model bicykla, ktorý dokáže nahromadiť znečistený vzduch, vyčistiť ho a následne ho vyčistený vypustiť späť do okolitého priestoru.

Firma ofo momentálne vlastní 6,5 milióna bicyklov vo viac ako 150 čínskych mestách, ktoré denne využíva okolo troch miliónov ľudí. Vývojári veria, že ich vzduch prečisťujúce bicykle budú mať dlhotrvajúci dopad na zlepšenie znečisteného vzduchu po celom svete. (Viac na Quartz Media)

USA: Sloboda slova verzus etický kódex

V spoločnosti Google došlo nedávno k incidentu, v dôsledku ktorého bol prepustený jeden zo zamestnancov. Za všetko môže dokument, ktorý poslal na všetkých kolegov vo firme, kde verejne prehlásil, že ženy nie sú také úspešné na technických a manažérskych pozíciách ako muži, pretože im to ich biologické predispozície nedovoľujú.

Dokument prenikol aj na verejnosť a vyvolal búrlivé reakcie. Mnohí jeho autora odsudzujú, ale nájdu sa aj takí, ktorí s ním súhlasia. Sundar Pichai, riaditeľ v Google, vo svojom oficiálnom stanovisku napísal:„…v Google podporujeme slobodu prejavu našich zamestnancov a veľa z toho, čo bolo spomenuté v dokumente, je hodné ďalšej diskusie, aj keď s tým väčšina mojich kolegov nesúhlasí. Bohužiaľ sa tam však  nájdu i pasáže, ktoré porušujú náš etický kódex a prekračujú hranice presadzovaním škodlivých rodových stereotypov na pracovisku.“ (Viac na Recode.net)

Čína: Na zdieľanie dáždnikov ešte asi nedozrel čas

Keďže koncept zdieľaných bicyklov sa s veľkým úspechom uchytil v mestách po celom svete, niekoľko start-upov v Číne sa ho rozhodlo napodobniť a prišlo s nápadom zdieľaných dáždnikov. Tie umiestnili vo viacerých mestách, kdekoľvek bolo k dispozícii zábradlie či plot na ich zavesenie.

Po pár týždňoch od spustenia projektu však prišiel problém. Start-up Sharing E Umbrella oznámil, že v 11 čínskych mestách, v ktorých projekt prebiehal, zmizlo skoro všetkých 300 000 dáždnikov, ktoré boli určené na zdieľanie. Zdá sa teda, že v prípade dáždnikov ľudia zatiaľ nie sú až takými fanúšikmi obehovej ekonomiky. (Viac na Shanghaiist.com)

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.