03. 04. 2023 Nadácia Pontis

Mimovládne organizácie: Karasov návrh nepomáha LGBTI+ párom a škodí nadáciám

Zástupcovia občianskeho sektora žiadajú vládu, aby neschválila návrh novely zákona o nadáciách. Návrh, ktorý pripravilo ministerstvo spravodlivosti Viliama Karasa, zavádza súkromné nadácie a podľa neho má pomôcť LGBTI+ párom usporiadať si majetkové pomery. Podľa mimovládnych organizácií návrh nielenže nerieši situáciu týchto rodín, ale ohrozuje fungovanie občianskej spoločnosti a nadačné prostredie.

Skutočnosť, že páry rovnakého pohlavia si budú musieť na správu svojho majetku zakladať súkromné nadácie ich oproti ostatným znevýhodňuje.  „Pre väčšinu ľudí na Slovensku to nebude riešenie. Správu nadácie sprevádza administratíva, je potrebné mať základné právne povedomie a nie je jasné, čo sa stane v prípade rozchodu páru a ich nezhode na prerozdelení majetku. V zahraničí tento spôsob správy majetku využívajú najmä bohaté rodiny,“ uviedol výkonný riaditeľ iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Proti návrhu sú mnohé existujúce nadácie na Slovensku. „Spája v jednom zákone súkromné záujmy bohatých osôb a tradičnú oblasť podpory verejnoprospešných záujmov, takýto krok je nesystémový,“ konštatovala Eva Braxatorisová, spolupracujúca advokátka Nadácie Pontis. Podľa správkyne Nadácie Centra pre filantropiu Zuzany Thullnerovej toto riešenie nepatrí do nadačného zákona. „Či už to bude rodinná alebo súkromná nadácia, návrh narušuje koncept verejnoprospešnosti, na ktorom je celá nadačná činnosť postavená viac ako 20 rokov. Takáto úprava patrí do novely iného zákona, napr. Občianskeho zákonníka, tak ako je to v Českej republike,“ reagovala

Nadácie a mimovládne organizácie adresovali ministerstvu spravodlivosti hromadnú pripomienku, ktorú podpísalo 1254 občanov. Žiadali ministra Viliama Karasa, aby návrh stiahol a prepracoval. Napriek výhradám a kritike sa minister rozhodol predložiť návrh do Legislatívnej rady vlády. Splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač považuje za neprijateľné, že ho pripravil bez konzultácií so zástupcami nadácií. Všetky poradné orgány vlády, ktoré zabezpečujú spoluprácu s neziskovým sektorom vláde odporučili materiál vrátiť na prepracovanie, hlavne z dôvodu neparticipatívnej prípravy novelizácie, ale aj kvôli viacerým obsahovým nedostatkom,” dodal.

Navrhnuté pravidlá kritizovala aj Nadácia Zastavme korupciu, podľa ktorej otvárali priestor pre podvodníkov a obchádzanie daňovej povinnosti. Ministerstvo pôvodné ustanovenia podľa riaditeľky Zuzany Petkovej síce sprísnilo, stále však majú rezervy, napríklad pokiaľ ide o ochranu veriteľov. Ak podnikateľ, ktorému napríklad hrozí, že prehrá miliónový súd, vloží majetok do nadácie, môže sa do budúcna vyhnúť plateniu a ďalej financovať aktivity svojej rodiny.

Zástupcovia občianskeho sektora vyzývajú vládu, aby problémy menšín riešila tak, ako je to bežné vo vyspelých demokratických krajinách – zavedením registrovaných partnerstiev alebo manželstiev. Taktiež vyzývajú vládu, aby správu súkromného majetku neriešili novelou nadačného zákona, ale akoukoľvek inou právnou úpravou, ktorá nebude zasahovať do súčasného verejnoprospešného usporiadania neziskového sektora.

Zdroj fotografií: Nadácia Zastavme korupciu

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.