24. 02. 2014 Zodpovedné podnikanie

Intel vyrába elektroniku bez „krvavých“ súčiastok

Výrobcovia elektroniky prestávajú používať minerály, ktoré pochádzajú z konfliktných oblastí.

©ENOUGH Project/flickr.com

Minerály drahšie ako život?

Konfliktné alebo „krvavé“ minerály, to je pomenovanie pre kovy ako volfrám, cín, tantal a zlato. Sú potrebné na výrobu telefónov, tabletov, fotoaparátov, či počítačov. Ťažia ich najmä chudobní a často nedobrovoľní pracovníci, medzi ktorými sú aj deti. Nedostávajú takmer žiadnu mzdu a pracujú v oblastiach bez prístupu k pitnej vode.

Kongo je jednou z hlavných krajín so zásobami týchto minerálov. Detská práca tu financuje krvavý konflikt, v ktorom zomrelo už viac než 6 miliónov ľudí. Z Konga sa nerasty pašujú do rôznych amerických alebo európskych firiem v Ázií. Biznis dlho krčil ramenami a tvrdil, že vlastne nevie, odkiaľ kovy, ktoré idú do elektroniky, pochádzajú.

Do čela zodpovedných sa postavil Intel

Medzi eticky zmýšľajúcich spotrebiteľov, ktorí hľadajú iné zdroje minerálov, sa zaradili spoločnosti Nokia, Samsung a Apple. Na čele tohto zodpovedného úsilia však stojí Intel. Generálny riaditeľ spoločnosti Brian Krzanich na Medzinárodnom veľtrhu spotrebnej elektroniky vyhlásil, že po štvorročnej snahe bude každý Intel mikroprocesor IT „nekonfliktný“. V procesoroch sa budú nachádzať iba minerály overené nezávislými audítormi, dodávateľmi alebo priamo závodmi na výrobu kovov z rúd.

Iniciatíva za zásobovanie nekonfliktnými minerálmi Conflict-Free Sourcing Initiative (CFSI) vyzýva ďalšie firmy, aby sa pridali. Počas svojej päťročnej existencie sa toto združenie rozrástlo na 120 členov zo siedmych rozličných sektorov. CFSI poskytuje firmám dôležité informácie o pôvode minerálov, ktoré používajú vo svojich produktoch.

Táto otázka sa stala pre firmy naliehavejšou po prijatí Dodd-Frankovho zákona Spojenými štátmi v roku 2010. Ten vyžaduje od amerických ropných a ťažobných spoločností obchodovaných na burze, aby zverejňovali zdroje príjmov. Taktiež musia preukázať, že ich produkty neobsahujú nerastné suroviny z baní kontrolovaných konžskými rebelmi.

Nové pravidlá pripravuje aj Európska komisia. Upravovať budú dovoz minerálov z konfliktných oblastí. Od dovozcov sa bude po novom vyžadovať jasné označenie a certifikácia pôvodu minerálov. Sledovať by sa mal nielen prvotný zdroj, ale aj taviace pece. Spočiatku však pôjde iba o dobrovoľnú schému. Konkrétnu podobu návrhu predstaví Karel De Gucht, eurokomisár pre obchod, v priebehu marca tohto roku.

Zdroje: csrwire.comcsrwire.com, reuters.com

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.