02. 06. 2021 Nadácia Pontis

Filantropia má svoje miesto vo vede. Potvrdil to aj diskusný večer Impact Talks

Čo hovorí veda o filantropii? A čo znamená filantropia pre vedu? Nadácia Pontis zorganizovala neformálny diskusný večer Impact Talks, kde sme rozoberali práve tieto otázky. O vede a filantropii s nami diskutovali vedec Pavol Čekan, COO spoločnosti ESET Palo Luka či manželia Hana a Dalimil Dvořákovci, ktorí darovali 200 miliónov korún na českú vedu. Počas večera, ktorý moderovala Vera Wisterová, zaznelo množstvo podnetných myšlienok a inšpirácií, preto prinášame tie najdôležitejšie.

Diskusno-interaktívne večery Impact Talks majú za cieľ podporovať modernú filantropiu. „Tieto stretnutia majú inšpirovať a prinášať odpovede na otázky, ako vie filantropia prispieť k riešeniu spoločenských problémov, aké sú jej formy a kam smeruje. Chceme prinášať inšpiratívne vzory a hovoriť o prepájaní filantropie s ďalšími oblasťami,“ povedala na úvod stretnutia CEO Nadácie Pontis Martina Kolesárová.

Témou jarných Impact Talks 2021 v bratislavskom BEIGLI Hotel & Garden bolo práve prepojenie filantropie a vedy. Ako vysvetlila riaditeľka nadácie, tieto oblasti toho majú veľa spoločného – obe venujú zdroje do inovácií a majú úprimný záujem o zlepšenie sveta.

„Filantropia má svoje miesto vo vede aj preto, že jej zásah vie byť rýchly a flexibilný. Filantropia môže poskytnúť prvý rizikový kapitál, vie podporiť aj práve nepopulárne témy. Filantropické úsilie dokáže však tiež podporiť a prinášať partnerstvá, ktoré môžu byť pre rozvoj vedy kľúčové,“ doplnila.

Veda je beh na dlhé trate

Zúčastnení sa zhodli, že ak má byť Slovensko krajinou inovácií, bez podpory vedy a výskumu to nepôjde. O tejto téme na Impact Talks diskutovali zakladateľ spoločnosti MultiplexDX a vedec Pavol Čekan a prevádzkový riaditeľ spoločnosti ESET Palo Luka.

„Veda je beh na dlhé trate a potrebuje podporu. Krajiny, kde veda prekvitá, na ňu dávajú zhruba 4 až 5 percent HDP. U nás je to stále menej ako jedno percento. Dôležité je ale aj to, aby ľudia a verejnosť sami žiadali podporu vedy,“ zhrnul Palo Luka.

Pavol Čekan

Štáty dávajú do vedy veľa peňazí nie preto, že sú bohaté, ale sú bohaté preto, že dávajú veľa do vedy.

Hostia odpovedali aj na otázku, v čom vidia výhodu zapojenia individuálnych darcov či darkýň do filantropických aktivít. Podľa Pavla Čekana je odpoveď jednoduchá – individuálna filantropia robí ľudom radosť. „Myslím si, že sú medzi nami ľudia, ktorí veľmi radi vrátia spoločnosti niečo späť, a myslím si, že kúsok filantropa je v každom z nás. Verím, že filantropia sa bude na Slovensku rozvetvovať,“ dodal.

Akú máte víziu pre Slovensko vo výskume ale aj vo filantropii?

Pavol Čekan

Prial by som si, aby veda bola jedným z dôležitých pilierov modernej spoločnosti. Aby mala dôležité postavenie, aby sme dokázali prilákať ľudí zo zahraničia, aby sa vytvárali ešte silnejšie skupiny vedcov, aby vedci a inštitúcie spolu spolupracovali a aby fungovala spolupráca medzi akademickým a súkromným sektorom.

Palo Luka

Náš zámer je silnejšie postavenie vedy v spoločnosti a jej lepšie financovanie. Chceli by sme, aby tu bolo viac firiem, ktoré vo výskume a vývoji dosiahnu globálny úspech a tiež aby sme tu mali slovenského nositeľa Nobelovej ceny.

Samuel Kováčik, ktorý je známy ako Vedátor, vysvetľoval, čo hovorí na filantropiu evolúcia. „Ľudia sú prvý druh na tejto planéte, ktorý je schopný robiť niečo z čistého altruizmu,“ povedal. Foto: Marek Mucha

Peniaze z vedy vracajú vede

Vrcholom večera bola diskusia s manželmi Dvořákovcami, ktorí darovali 200 miliónov korún (takmer 8 miliónov eur) na rozvoj českej vedy. Zaujímalo nás, ako vyzeral ich život predtým, než im na účet začali prichádzať peniaze z poplatkov za antivírové látky, na výskume ktorých sa Hana Dvořáková podieľala, aj ako sa následne zmenil.

„Boli sme len, ako sa hovorí, v správnom čase na správnom mieste,“ žartoval na Impact Talks Dalimil Dvořák. Manželia si ale uvedomovali, že peniaze znamenajú veľkú zodpovednosť a treba sa dobre rozhodnúť, ako s nimi naložiť.

hana dvorakova dalimil dvorak impact talks

Manželia Dvořákovci darovali 200 miliónov vede. Foto: Marek Mucha

Ako sa teda začal ich filantropický príbeh? „Prispeli sme Človeku v tísni po povodniach v roku 2006 a dostali sme sa do filantropického módu. Zistili sme, že takto môžeme veľa vecí ovplyvniť,“ opísala Hana Dvořáková s tým, že sa neskôr s manželom rozhodli podporovať aj vzdelanie detí vo vylúčených komunitách.

Postupne sa prepracovali i k podpore vedeckých talentov. „Založili sme Nadáciu Experientia na podporu mladých vedcov. Prišlo nám skvelé, že môžeme peniaze, ktoré prišli z vedy, do vedy aj vrátiť,“ vysvetlil Dalimil Dvořák.

Prítomných však zaujímal ešte jeden dôležitý aspekt darovania  – čo máte z toho, že takto pomáhate? Podľa Hany Dvořákovej s manželom dostávajú zo svojich filantropických aktivít v živote veľmi veľa späť. „Máme skvelý nadačný tím, s ktorým sa výborne spolupracuje. Máme vynikajúci pocit z toho, že sme podporili už 15 mladých vedkýň a vedcov a dva startupové granty. Okolo toho celého vzniklo už dosť veľké spoločenstvo, stále sledujeme aj kariéru podporených talentov. Chceme totiž budovať komunitu vedcov, ktorí budú posúvať úroveň českej vedy na svetovú úroveň,“ uzavrela vedkyňa a filantropka.

 

Partner podujatia

 

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.