18. 04. 2023 Filantropia

Impact Talks: Je filantropia vecou jedného človeka? Často ide o rodinnú záležitosť

Rozhovory o filantropii sa objavujú z času na čas v každej rodine – bavíte sa s deťmi o pomáhaní, na Vianoce nechávate symbolický tanier pre pocestného, v marci riešite pri nedeľnom obede, kam dáte 2 percentá. Do akej miery je teda filantropia iba vecou jednotlivca? Touto témou sme sa zaoberali na v poradí už piatom podujatí Impact Talks. Hlavným motívom večera bola filantropia a rodina.

„Keď počúvame alebo čítame o filantropických príbehoch, často v nich vystupujú úspešní jednotlivci. Keď sa však do nich ponoríme hlbšie, takmer vždy sa ukáže, že v ňom vystupuje viacero postáv a hrdinov, ktoré sú rovnako dôležité – partnerky, manželia, starí rodičia či deti,” povedala na úvod podujatia výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová. Počas večera sme si vypočuli filantropické príbehy troch dvojíc – otca a dcéry, otca a syna a manželského páru.

Je filantropia dedičná?

Impact Talks sa konali v priestoroch Pálffyho paláca, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou zo 17. storočia. Nebyť rodiny Pavlů, ktorá sa v 90. rokoch pustila do jeho záchrany, jeho príbeh by bol pravdepodobne navždy stratený. Nahliadnuť do priebehu oživovania a renovácie paláca nám dovolili Karol Pavlů so svojou dcérou Darinou Pavlů. Poodhalili tak kúsok svojho rodinného filantropického príbehu a podelili sa o zážitky zo záchrany tejto historickej budovy pred hroziacou demoláciou.

„Povedali sme si, že Pálffyho palác bude miesto, kde sa budú stretávať ľudia, ktorí majú čo povedať,“ povedal na margo záchrany Karol Pavlů, ktorý je vnukom liptovského garbiara a filantropa Jána Pálku (jeho príbeh si môžete prečítať tu). Poznamenal tiež, že podľa neho je aj filantropia dedičná.

25 rokov sociálnych inovácií

To, že na pomáhanie netreba mať na účte státisíce, ale dá sa začať aj v malom, nám ukázali Mária a Jozef Ondášovci, ktorí stoja za košickou Nadáciou DEDO či centrami Dorka. Ich filantropický príbeh sa pritom začal darovaním páru bicyklov do detského domova.

Postupne ako s deťmi a rodinami, ktoré potrebujú pomoc, trávili viac času, vyvíjal sa aj ich pohľad na filantropiu. „Iba dávať nie je správne, treba odstraňovať problémy, pomáhať ľuďom rásť a snažiť sa, aby sa postavili na vlastné nohy,“ hovorí Jozef Ondáš. Manželia tak už viac ako 25 rokov podporujú sociálne inovácie na Slovensku.

„Hlavným poslaním každého z nás je robiť svet krajším a lepším. Pomáhať tým, ktorí nemali to šťastie, je jeden z najlepších spôsobov.“

Mária Ondášová

Moderátor večera Milan Junior Zimnýkoval sa manželov tiež pýtal na rady pre „začínajúcich“ filantropov. Ako sa napríklad odhodlať na filantropiu? Jozef Ondáš odpovedá jednoznačne: „Dobre voliť a vybrať si na spoluprácu tú správnu organizáciu, ktorej dôverujete a ktorá podľa vás robí veci efektívne a správne.“

Príležitosť na hlbší život

O svoj pohľad na pomáhanie sa podelili aj dvaja Andrejovia – a to konkrétne jeden zo zakladateľov slovenskej startupovej scény Andrej Kiska mladší a zakladateľ Dobrého anjela a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska starší.

U Kiskovcov je téma darovania a pomáhania prirodzenou súčasťou ich rodinných rozhovorov. Osobná skúsenosť je ale neprenosná, čo v diskusii potvrdil aj Andrej Kiska mladší.

„Filantropia je podľa mňa príležitosť žiť hlbší život. A každý ho môže žiť podľa svojich možností – niekto má časové možnosti, niekto finančné a niekto iné. Určite si myslím, že sa dá robiť aj bez väčších peňazí,“ tvrdí.

Andrej Kiska starší zase vyzdvihol potrebu o pomáhaní rozprávať: „Čím viac príkladov ľudí, ktorí otvorene hovoria, že darovali peniaze, tým viac ľudí, ktorých to akoby osvieti a inšpirujú sa. Ľudia by sa nemali báť postaviť a povedať, že pomáham a poďte pomáhať aj vy.“

Za to, že sme tento filantropický večer mohli zorganizovať, patrí veľká vďaka našim partnerom Fondati & Partners a Subin & Partners, ktorí sa venujú práve práci s rodinnými firmami.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111