25. 11. 2022 Filantropia

Impact Talks: Filantropia a umenie sa vzájomne potrebujú

Už po štvrtý raz sme mali možnosť privítať vzácnych hostí na diskusnom večere o filantropii Impact Talks, ktorý sa tentokrát konal v krásnych priestoroch Aukčnej spoločnosti SOGA. Témou podujatia bolo prepojenie filantropie a umenia, ako veľmi sa ovplyvňujú aj či existuje správna cesta, ako si vybrať, koho alebo čo ako filantrop či filantropka podporiť.

Práve o týchto otázkach spolu diskutovali riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová a spoluzakladateľ iniciatívy Čierne diery Martin Lipták. Diskusiu moderovala redaktorka Denníka N Jana Močková.

„Aby to fungovalo, musí to byť obojstranný vzťah, ktorý baví obe strany, povedala na Impact Talks o vzťahu medzi umelcami, respektíve kultúrnymi inštitúciami a filantropmi, Alexandra Kusá. Dodala, že vytvárať si s donorom osobný vzťah, zisťovať, čo ho zaujíma, a pripravovať ponuky na mieru je samozrejme prácnejšie, ale o to viac to potom človeka teší.

Umenie vytvára bariéry voči polarizácii a extrémizmu – ovplyvňuje klímu v spoločnosti. V rámci Slovenska to je beh na dlhú trať. (Bohunka Koklesová)

Zaujímavý pohľad na pomáhanie v umeleckej sfére majú aj Čierne diery, ktoré vystupujú niekedy na strane umelcov, no inokedy sú v úlohe ich podporovateľa či priamo donora. Ako príklad môžu slúžiť prípady, keď sa pustili do rekonštrukcie kaštieľa v Jelšave alebo zbierali prostriedky pre Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. O tom, prečo si vybrali na podporu práve tieto projekty, hovorí Martin Lipták, že išlo o čisto pocitovú záležitosť.

„Čo môžeme spraviť na podporu kultúry a filantropie, je, že gestami inšpirujeme ďalších ľudí. Niekedy je potrebné pustiť sa aj do na prvý pohľad nelogických projektov, pokiaľ im človek verí,“ tvrdí.

LINEA a Konvergencie

Program štvrtých Impact Talks priniesol viacero inšpiratívnych príbehov. Nina Gažovičová, historička umenia z Aukčnej spoločnosti SOGA, rozprávala o výnimočnom domácom príklade filantropie v umení, ktorým je zbierka LINEA rodiny Zubaľovcov. Zubaľovci darovali pred troma rokmi viac ako 150 diel zo svojej súkromnej zbierky Slovenskej národnej galérii. Na Slovensku ide, nielen rozsahom, o ojedinelý počin.

Impact Talks
  • Impact Talks je séria neformálnych spoločenských večerov o filantropických príbehoch, sociálnych inováciách a strategických pohľadoch na pomáhanie.

Milan Junior Zimnýkoval, ktorý večerom sprevádzal, stihol zase krátko k téme vyspovedať aj hudobného hosťa – známeho violončelistu Jozefa Luptáka, ktorý je aj zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie. „V Konvergenciách sme chceli vytvoriť priestor, kde znie hudba tak, ako si to ja a moji kolegovia predstavujeme. To, čo robíme, je však postavené na veľkej podpore. Prvých päť až sedem rokov je pre takýto projekt dôležitých na prežitie. Konvergencie odvtedy narástli a rovnako rástla aj podpora pre nás. Nie je to však len o peniazoch, povedal Jozef Lupták na margo dôležitosti filantropov a partnerov pre kultúrne projekty.

Prečítajte si aj o doterajších večeroch Impact Talks:

Pozrite si galériu z podujatia

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.