07. 12. 2023 Sociálne inovácie

Impact Summit privítal poradcu Baracka Obamu aj akademickú autoritu z oblasti sociálnych inovácií

Podujatie prepojilo vyše 250 ľudí z občianskej spoločnosti, biznisu a verejnej správy. Impact Summit vytvoril tiež priestor na rozhovory o aktuálnych témach, ako recesia demokracie, angažovanosť na miestnej úrovni či sociálne inovácie.

„Zachovanie demokratických princípov nie je len vecou vrcholových politikov a političiek. Aktívne participovať musíme všetci. Dôležitú úlohu zohráva aj spolupráca verejnej správy, zástupcov firemného sektora a občianskej spoločnosti. Impact Summit im preto umožňuje prepájať sa a diskutovať o aktuálnych témach na Slovensku aj vo svete,“ hovorí Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis. Dodáva, že kľúčovými oblasťami summitu sú tento rok recesia demokracie a sociálne inovácie.

„Som veľmi rada, že naše pozvanie prijal Ben Rhodes. Ben pôsobil ako poradca prezidenta Baracka Obamu. V tejto funkcii sa podieľal takmer na všetkých kľúčových rozhodnutiach prezidenta a dohliadal na jeho komunikáciu v oblasti národnej bezpečnosti, písanie prejavov, verejnú diplomaciu a programy globálnej angažovanosti,“ dopĺňa M. Kolesárová.

Poradca Obamu v Bratislave: Lídrov si môžeme vyberať, nie sme bezmocní

Ben Rhodes hovoril na summite o vzostupe autokratických lídrov, ktorí často vyrástli na vymedzovaní sa voči globalizácii a prehlbovaní ekonomických nerovností v spoločnosti. Jeho odkazom ľuďom z rôznych bublín bolo, aby sa zapájali do komunitného života a nerezignovali.

„Stratégiou autokratov je, aby sme boli apatickí, aby sme si mysleli, že sa nič nedá zmeniť. My si však lídrov môžeme vyberať, nie sme bezmocní,“ zdôraznil B. Rhodes.

Viac o tom, či bol vzostup autoritatívnych lídrov nevyhnutný, aj o tom, v čom zlyhala Európska únia, povedal Ben Rhodes v rozhovore pre SME, ktorý uskutočnil priamo na Impact Summite.

S Benom Rhodesom (vľavo) viedol rozhovor moderátor Michal Kovačič.

Rečníčkou bola aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá nad podujatím prevzala aj záštitu. „Demokracia nikdy nefunguje na autopilota. Vyžaduje si našu neustálu zapojenosť a našu angažovanosť. Je to pulzujúca vec, potrebuje našu starostlivosť a ochranu,“ povedala.

„Neobávam sa, že by na Slovensku neboli ľudia, ktorí majú dostatočne jasno v hodnotách a dostatočne jasno v tom, že keď treba, prejavia svoj názor,“ zhodnotila Zuzana Čaputová v diskusii s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou.

Medzi dvadsiatkou spíkrov a spíkeriek bola i profesorka zo Stanfordskej univerzity Johanna Mair, autorita v oblasti sociálnych inovácií. Predstavila koncept politických inovácií, ktoré vznikli ako reakcia na tzv. recesiu demokracie – tú sprevádza nárast polarizácie, autoritárstvo či spoločenské konflikty. Hovorila o iniciatívach mnohých občianskych organizácií, ktoré identifikujú výzvy v politickom systéme a  spolupracujú na ich riešení. Na Impact Summite vystúpila tiež Lisa Witter, spoluzakladateľka Apolitical Foundation, globálnej platformy pre štátnych zamestnancov z viac ako 160 krajín. Poukázala na inšpiratívne príklady leadershipu vo verejnej správe z Európy a načrtne, prečo môže byť demokracia horúcou témou pre filantropiu a investorov.

Na stav demokracie na Slovensku sme sa pozreli očami šéfredaktorky denníka SME Beaty Balogovej, psychológa Dušana Ondrušeka a sociológa Martina Slosiarika.

Inovatívne metropoly a moderné slovenské organizácie

„Na programe summitu sme spolupracovali s celosvetovo pôsobiacou organizáciou National Democratic Institute, ktorá zastrešila panel o demokracii a inováciách v prostredí samospráv strednej Európy,“ vysvetlila M. Kolesárová. Hovorili v ňom viceprimátorky Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová, Gdansku Monika Chabior a viceprimátor Budapešti Gábor Kerpel-Fornius.
Gdansk je ako mesto známy svojou inkluzívnou politikou, zlepšovaním zručností úradníkov a podporou susedských komunít pomocou tzv. susedských domov – centier, ktoré kofinancuje mesto a vedú obyvatelia. Hlavné mesto Maďarska sa zase prihlásilo ku konceptu Smart Budapešť – snaží sa byť udržateľnou metropolou, zlepšiť život svojich občanov prostredníctvom väčšej sociálnej zodpovednosti a aktívne ich vťahovať do procesu mestského plánovania.

Na Impact Summite sa predstavili tiež zástupcovia a zástupkyne slovenských organizácií, ktoré sa denne inovatívnym spôsobom venujú témam, ako transparentnosť, boj s dezinformáciami či kultivácia verejnej diskusie: Martina Bolibruchová – vzdelávacia platforma Zmudri, Jakub Hrbáň –iniciatíva Klíma ťa potrebuje, Martin Kováč – moderná cirkev Starokatolíci na Slovensku, Michala Hrdinová – rozvojový program pre úradníkov Public Leadership Academy, Ľuboš Kostelanský – Transparency International Slovensko a Michal Horský – platforma na férovú diskusiu v rozhádanej spoločnosti DemDis.

Všetky z týchto projektov aktuálne prechádzajú akceleračným a inkubačným programom Nadácie Pontis s názvom Impact Lab, v ktorom dostávajú mentoring, posilňujú svoj potenciál a získajú aj finančnú podporu.

Priestor dostala aj diskusia o dôležitosti spoluráce pri zavádzaní a podpore sociálnych inovácií, v ktorej vystúpila Michaela Kršková, generálna riaditeľka Sekcie výskumum vývoja a inovácií na Úrade vlády, Rastislav Blažej zo Sociálnej banky Slovenskej sporiteľne a Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice.

Impact Summitom sprevádzala Veronika Cifrová Ostrihoňová, rozhovor s Benom Rhodesom viedol moderátor Michal Kovačič, s Johannou Mair sa zhováral Peter Guštafík. 

 

 

Impact Summit bol spolufinancovaný Európskou úniou v rámci projektu Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.