Idú vynoviť základnú a materskú školu pre nepočujúce deti
Základná škola s materskou školou pre deti so sluchovým postihnutím na Drotárskej ceste v Bratislave bude mať o čosi krajšie priestory a okolie.
Postará sa o to 24 generálnych riaditeľov, riaditeliek a výkonných manažérov veľkých firiem v rámci dnešnej dobrovoľníckej akcie Naše Mesto. Tú organizuje Nadácia Pontis na celom Slovensku dnes a v sobotu 10. júna.
Rukávy si dnes vyhrnuli predstavitelia veľkých firiem, ktoré pôsobia v Bratislave alebo majú v hlavnom meste sídlo a pobočky po celom Slovensku, ale aj zástupcovia novinárskej obce či Veľvyslanectva USA na Slovensku. „Snažili sme sa spojiť najvyšších predstaviteľov rôznych organizácií na Slovensku, aby sa stretli, spoznali sa a okrem toho, že sa zapoja do prác, v rámci ktorých budú maľovať plot, čistiť átrium školy a zeleň v okolí, budú mať aj networking,“ povedal pre TASR programový riaditeľ nadácie Michal Kišša. To znamená, že okrem manuálnej práce a nezištnej pomoci sa podľa neho dozvedia aj o fungovaní školy a problematike detí so sluchovým postihnutím.
Pozitívne to vníma aj riaditeľka školy Jarmila Cifrová. Podotkla, že akcia nemá byť len o fyzickej práci a pomoci, ale že škola sa môže istým spôsobom odprezentovať, priblížiť život nepočujúcich spolu s hlavnými problémami, ale aj radosťami školy. Spolu s riaditeľmi prišla podľa nej vlna úspešnosti a energia radosti a entuziazmu, a práve to postihnutí potrebujú. „Dennodenne sa boria s problémami a ťažkosťami, všetko im trvá dlhšie a musia vynaložiť viac energie ako zdravé deti. Teraz vidia úspešných a šťastných ľudí a nasávajú z toho energiu, čo im veľmi pomáha,“ povedala pre TASR Cifrová s tým, že deti budú s riaditeľmi – dobrovoľníkmi komunikovať a môžu ich naučiť základné posunky.
Naše Mesto je najväčšie stredoeurópske podujatie firemného dobrovoľníctva, ktoré organizuje Nadácia Pontis. Jeho 11. ročník sa koná dnes a v sobotu v 32 mestách a 20 obciach po celom Slovensku. Zapája sa doň viac ako 130 firiem a 10.000 dobrovoľníkov nielen z firemného sektora, ale aj samosprávy, ktorí pomôžu 233 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, domovom sociálnych služieb, ale aj školám či škôlkam. Cieľom akcie je prepájanie sektorov, spájanie a dlhodobá pomoc.
„Chceme, aby ľudia, ktorí sú na najvyšších pozíciách, sú zaneprázdnení a často majú skúsenosti len z biznis sektora, aby spoznali aj trochu iné Slovensko. Aj to Slovensko, ktoré sa stará o sociálne znevýhodnených, zdravotne postihnutých, aby videli, v akom stave je školstvo,“ dodal Kišša s tým, že cieľom je zároveň motivácia v práci i pomoci počas celého roka.
Počas dvoch dní sa bude pracovať napríklad na desiatich zrúcaninách, kláštoroch či mestských opevneniach. Natrie sa viac ako sedem kilometrov plotov. Dobrovoľníci vysadia alebo ošetria vyše 4200 stromov a okrasných rastlín. Zrevitalizuje a vyčistí sa 177 parkov, záhrad alebo náučných chodníkov, ale aj 31 sôch, pamätihodností, kaplniek, fontán či náhrobných kameňov. Umyje sa takmer 1000 sklených okien, stien a dverí, pre 400 klientov rôznych zariadení je pripravený kultúrny program.