15. 01. 2019 Zodpovedné podnikanie

GSK: Na začiatku projektu bola úprimná snaha pomôcť

Byť Dobrým partnerom komunity znamená predovšetkým veľkú vytrvalosť a tvrdú prácu. Vďaka tomu sa medzi najzodpovednejšie zo zodpovedných firiem 2017 zaradila spoločnosť GSK Slovakia. S projektom Spoločne za lepšie zdravie priniesli zdravotnú mediáciu a osvetu tam, kde ju je treba. Navyše, projekt je taký úspešný, že jeho súčasťou sú viaceré európske krajiny. V čom je jeho výnimočnosť?

Na naše otázky odpovedala Miriam Kejzlarová, komunikačný manažér pre ČR a SR v GSK.

Čo pre vás znamenalo získanie ocenenia Via Bona Slovakia za rok 2017 v kategórii Dobrý partner komunity?

Vzhľadom na to, že sa tejto téme venujeme dlhodobo, sú pre nás povzbudením predovšetkým konkrétne výsledky – tisícky ľudí, ktorým bola poskytnutá zdravotná asistencia, ale aj tí, ktorí sa zapojili vďaka našej podpore do projektu a hľadajú cestu von – k pracovným návykom. Ocenenie ako také dáva našej práci povzbudenie, že sa na dlhej a neľahkej trase oplatí pokračovať. Je to zároveň hold nášmu partnerovi, organizácii Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorý zvláda ťažkosti projektu a prichádza stále s novými myšlienkami, pričom nepoľavuje v realizácii fungujúcich programov.

Spolupráca na projekte sa rozšírila  aj za hranice Slovenska. Išli ste do projektu s takými očakávaniami alebo vás prekvapilo, ako sa ujal?

Na začiatku projektu bola úprimná snaha pomôcť. Ukázalo sa, že chuť konať dobro nemá hranice. A to je úžasné. Dnes projekt GSK – Together for better health (Spoločne za lepšie zdravie) funguje v piatich krajinách – na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a v Srbsku. Tam všade rozvíjame projekty zdravotnej mediácie a môžeme tak pomáhať a poskytovať v komunitách potrebnú zdravotnú asistenciu. Zároveň však spoločnými silami podporujeme zlepšenie zdravia Rómov a rozvoj zdravotnej mediácie na európskej úrovni.

Ako veľmi sa projekt v košickej časti Luník IX posunul oproti jeho začiatkom?

Aktivity projektu na Luníku IX sú teraz pokrývané Národným projektom Zdravé komunity. GSK je hrdé, že mohlo stáť v začiatkoch projektu a roky pomáhať. Je povzbudivé, že po rokoch prevzal na seba zodpovednosť štát. GSK však na rómske témy nerezignovalo, naopak.

Naďalej podporujeme projekt Spoločne za lepšie zdravie, opätovne sme hrdým partnerom Medzinárodného dňa čistých rúk, v rámci  ktorého sa tento rok v 202 marginalizovaných komunitách uskutočnili podujatia pre bezmála 4 tisícky detí. Asistenti osvety zdravia realizujú s deťmi aktivity, vďaka ktorým sa hravou formou naučia prečo je umývanie rúk najlacnejším spôsobom na zbavenie sa nečistôt či baktérií. Pri pohľade do budúcnosti sa zameriavame na tzv. early child development.

Pripravujeme okrem iného aj aktivity zdravotnej osvety špeciálne zamerané na prvých rozhodujúcich tisíc dní dieťatka, ktoré sú pre jeho zdravý vývoj určujúce.

Aké sú úskalia udržateľnosti projektu zdravotnej mediácie?

Ak spolupracujú komunity, ktoré vidia veci rôzne, dôraz na komunikáciu – jej intenzitu, spôsob, načasovanie – je podstatný. My prinášame konkrétnu prácu, vyžadujeme však nasadenie, zodpovednosť a disciplínu. Preto si projekt tohto typu vyžaduje obrovskú mieru trpezlivosti, vytrvalosti a dôslednosti. Sme pyšní na našich partnerov z renomovanej organizácie ACEC (Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu), ktorí si tieto vlastnosti zachovali.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111