07. 12. 2021 Nadácia Pontis

Filantropia v detskej izbe: Pripravili sme filantropické desatoro pre rodičov

Aj keď mnohí pomáhame, za filantropov a filantropky sa považujeme iba málokedy. Nedávny prieskum však ukázal, že mladí ľudia sa s filantropiou identifikujú oveľa častejšie. Generácia, ktorá dnes vyrastá v našich detských izbách, vníma svet veľmi citlivo. Aj keď možno nemajú peniaze, majú chuť, čas a schopnosti pomôcť. Nadácia Pontis preto zorganizovala online diskusiu s názvom Filantropia v detskej izbe, kde sa rozoberala tematika darovania a vedenia k dobru odmalička.

„Keď prišiel moment, že naše deti sa začali viac tešiť, ako niekoho obdarujú, než z vlastných darčekov, uvedomil som si, že deti sú naozaj schopné filantropie. Potom som si začal všímať, ako pomáhajú aj v iných prípadoch,“ povedal na diskusii olympijský víťaz Matej Tóth a dodal: „Veľmi sa z toho teším. Nikto ich to neučil, naučili sa to z toho, čo videli a odpozorovali.“

Ukazovať deťom pozitívne vzory je veľmi dôležité a je to vlastne alfa a omega toho, keď chce rodič doma viesť deti ku konaniu dobra. Tam sa však jeho úloha nekončí.

Sociálna pracovníčka z Mládeže ulice Karin Andrášiková na diskusii vyzdvihla, aké podstatné je tvoriť pre deti aj bezpečné prostredie. „Snažím sa vytvárať priestor a ponúkať alternatívy, o ktorých možno to dieťa ešte nevie,“ povedala.

Dodala, že je tiež úplne v poriadku, ak dieťa v nejakom období nechce robiť aktivity zamarené na filantropiu. „Nemali by sme ho za to trestať, ale zisťovať jeho potreby a zároveň zisťovať potreby komunity. Snažiť sa vytvoriť priestor na to, aby sa to prepojilo,“ vysvetlila.

Filantropia v škole

Veľa rodičov zastáva názor, že filantropia je niečo, na čom by sa aktívne mala podieľať aj škola, kam ich deti chodia. V zahraničí sú na školách bežné predmety ako dobrovoľníctvo, pomoc komunite, filantropia a efektívne darovanie. Mala by sa teda aj u nás učiť filantropia ako samostatný predmet?

Škola má byť dielňou ľudskosti.  (Ján Amos Komenský)

Učiteľka roka Iveta Barková si nemyslí, že je to potrebné. „Škola aj tak nemôže fungovať bez výchovy k hodnotám,“ povedala na diskusii a pokračovala rôznymi možnosťami: „My si však môžeme prispôsobiť aj príklady a slovné úlohy na matematike tak, aby sme do nich vniesli prvky filantropie. Slovenčina je na to krásny predmet, kde o tom všetkom vieme čítať a nachádzať krásne príklady. Priestor je aj na občianskej náuke, etike a mnohých iných.“

Ako hovoriť s deťmi o filantropii?

„Spúšťačom“ filantropie môže byť pre dieťa podľa Ivety Barkovej teda učiteľ, rodič alebo aj nejaký zážitok, ktorý dieťa má. Ako príklad uvádza ôsmačky a deviatačky zo školy, kde učí, ktoré prišli tento rok s nápadom doučovať mladších. „Najprv sa dohodli s triednou, že za to dostanú plusové body, no neskôr ich žiadne plusové body a výhody nezaujímali. Keď je priestor, stačí hovoriť o dobre,“ tvrdí.

Karin Andrášiková upozorňuje, že je ale veľmi dôležité, akým spôsobom o konaní dobra s deťmi hovoríme.  Odporúča pýtať sa detí osobné otázky. „Ako sa ti tu páči? Aké to je pre teba? Ako to vnímajú tvoji kamoši? Pre deti je tiež dôležitý výsledok – vidieť natretú lavičku a podobne. Myslím, že sa o tom dá baviť aj s použitím slova filantropia, deti netreba podceňovať,“ vysvetlila.

Pre inšpiráciu vám prinášame filantropické „desatoro“ pre rodičov

 

Ak hľadáte pred Vianocami či počas celého roka nápady, ako viesť deti ku konaniu dobra, inšpirujte sa našimi desiatimi pravidlami.  Nezabudnite hlavne na prvý bod, ktorý pre nás zhrnul Matej Tóth. „Človek na filantropiu nepotrebuje žiadny talent, ale potrebuje vzor. Nefunguje to tak, ako v športe, že niekto má väčší alebo menší talent, tu sa môže zapojiť každý,“ uzavrel.

Filantropické vianočné darčeky

Na záver celej diskusie ešte padla otázka, čo by hostia odporučili iným ľuďom ako dar pre deti alebo blízkych na Vianoce. Mal by to pritom byť darček, ktorý v sebe nesie filantropický odkaz. Tu sú ich odpovede:

Matej Tóth: Ponožky pre Úsmev ako dar. Majú aj eshop, kde si môžete objednať rôzne pekné či vtipné darčeky a ich kúpou podporíte projekty organizácie.

Iveta Barková: Nedávno som sa zoznámila s Nadáciou Integra. Je to nadácia, ktorá vysádza v Etiópii a Keni stromy, zabezpečuje ľudom prácu a mení trocha aj tamojší ekosystém. Existuje možnosť kúpiť si fair trade kávu cez Nadáciu Integra, alebo podporiť ich projekty.

Karin Andrášiková: Určite všetci poznáte časopis Nota bene. Jeho predajcovia predávajú aj veľmi pekné knižky, ktoré potom spôsobujú dvojitú radosť – prečítate si knižku s deťmi a podporíte človeka. Druhý príklad je reverzný darček, kedy môžu vaše deti niekoho obdarovať. Ide o projekt troch žien z Nitry, ktorý sa volá Dobrosekáč. Nájdete ho na sociálnych sieťach. Vec, ktorá je v dobrom stave, napríklad nejakú hračku alebo knižku, môže dať vaše dieťa do ponuky na tento Dobrosekáč a peniaze z jej predaja pôjdu nejakej organizácii. Deti si môžu vybrať organizáciu, ktorú takto podporia.

Milan Junior Zimnýkoval: Rád upozorňujem na Organizáciu muskulárnych dystrofikov na Slovensku, ktorú je tiež možné podporiť. V rámci SOS pre ALS vzniká požičovňa kompenzačných pomôcok, ktorá rieši problémy, nad ktorými zdraví ľudia niekedy ani nepremýšľajú.

Celú diskusiu si môžete pozrieť a vypočuť aj zo záznamu.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.