Filantrop z kláštora nechal úspešnú firmu bratovi. Môj čas má väčšiu hodnotu ako peniaze, tvrdí Jan Školník (podcast)
Ako 24-ročný riadil rodinnú firmu a doviedol ju k úspechu doma aj v zahraničí. Jan Školník spolu s manželkou založil neziskovú organizáciu na rozvoj regiónu, stojí za oživením benediktínskeho kláštora aj za novými podnikmi, ktoré dávajú prácu miestnym ľuďom. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Keď sa Jan Školník kvôli rodinnej firme presťahoval z Prahy do osemtisícového mestečka Broumov, veľa ľudí z česko-poľského pohraničia odchádzalo. „Vidiek nemá byť skanzenom, kam si ľudia prídu oddýchnuť do prírody. Má to byť miesto, kde ľudia žijú dôstojný, naplnený život. To je Broumovsko, o aké sa s kolegami a partnermi snažím,“ vysvetľuje zámer, na ktorom pracuje viac ako dve desaťročia.
Okrem podnikania rozbehol aj Agentúru na rozvoj Broumovska, ktorá zastrešuje kultúrne aktivity, projekty na rozvoj cestovného ruchu aj známu konferenciu Broumovské diskusie. „Musel som deliť čas medzi dva svety – riadenie firmy a angažovanie v neziskovke. Keď chcete robiť filantropiu dobre, bude to stáť nejaký čas. A môj čas mal nakoniec väčšiu hodnotu ako všetky peniaze, ktoré som do týchto aktivít vložil,“ hodnotí dnes.
V podcaste sa dozviete:
- ako sa biznismen Jan Školník dostal k filantropii,
- prečo sa pustil do kandidatúry Broumova na Európske hlavné mesto kultúry 2028,
- na čo prišiel pri pohľade na vyprázdnené dedinky pri Madride,
- čo ho naučili pešie púte, na ktoré chodí každý rok,
- prečo obdivuje ľudí v neziskovom sektore,
- či bol jeho odchod z firmy dobrým rozhodnutím.
Dominantou Broumova je kláštor zo 14. storočia, do ktorého Školníkova neziskovka vrátila život. Po citlivej obnove je kultúrnym a vzdelávacím centrom s výstavami, divadelnými predstaveniami, koncertami aj službami pre návštevníkov vrátane originálneho ubytovania v mníšskych celách.
Po kultúre prišli aj pracovné príležitosti
Jan Školník dokázal pre svoje plány nadchnúť ľudí zo samosprávy aj majiteľov ďalších firiem, no cesta k spolupráci nebola jednoduchá. „V oblasti filantropie a spolupráce medzi neziskovým a verejným sektorom sme narážali na otázky: To, čo tu robíme, je dobré, ale kde sú skutočné investície? Kde je tvorba nových pracovných miest?“ spomína.
V tom čase boli ubytovacie zariadenia s atraktívnymi Adršpašskými skalami v susedstve otvorené len počas letnej sezóny. Školníkovou odpoveďou bol nový hotel s celoročnou prevádzkou ako inšpirácia pre ostatných. Hotel ponúkol prácu pre desiatich ľudí, ďalšie pracovné miesta priniesla tlačiareň a mliekareň, kde spracúvajú mlieko z tunajších pasienkov a vyrábajú syry.
Keď chcete robiť filantropiu dobre, bude to stáť nejaký čas.
Na niektoré nápady sa domáci podnikatelia spočiatku pozerali nedôverčivo a opakovali klišé o tom, ako by to nešlo. Dnes Jan Školník pozoruje, ako sa ich prístup mení. „Predtým im nedôvera bránila vložiť peniaze do komerčných projektov. Teraz okolo seba vidím miestny kapitál, ktorý rozmýšľa o tom, že investuje do miestnej ekonomiky, a to je pre mňa najväčšia radosť,“ hovorí.
Spoznajte príbehy ďalších filantropov a filantropiek:
- Spolumajiteľ zubnej kliniky Peter Džupa: Namiesto cesty okolo sveta sme urobili niečo pre Kysuce
- Andrea a Michal Meškovci z Martinusu: Slovensko je plné filantropov
Na otázku, čím si ako prisťahovalec z Prahy získal dôveru ľudí z Broumovska, odpovedá: „To je etika príkladu. V podstate vytvárate vzor, ukazujete, že je to možné, a tým inšpirujete. A potom to už necháte prirodzene ísť.“
Kto je Jan Školník?
Český podnikateľ a filantrop Jan Školník žije s rodinou v Broumove. V roku 1997 spolu s otcom kúpil firmu Hobra, ktorú od roku 1998 viedol a v roku 2022 odovzdal bratovi.
S manželkou v roku 2004 založil neziskovú Agentúru pre rozvoj Broumovska, ktorá podporuje kultúru, vzdelávanie, cestovný ruch, komunitný rozvoj, investície v regióne a ochranu historického dedičstva vrátane správy národnej kultúrnej pamiatky Kláštor Broumov.
Za svoje aktivity získal viaceré ocenenia, vrátane titulu EY Spoločensky prospešný podnikateľ roka a ceny za filantropiu, ktorú odovzdáva česká Nadace Via.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám už tretí rok predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Martin Staňo.
Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.
Všetky doteraz zverejnené časti podcastu Impact Talks sú voľne dostupné na streamovacích platformách.