14. 02. 2014 Zodpovedné podnikanie

Ekologický „kompas“ pre každodenné nákupy

Nákupom výrobku človek prijíma i zodpovednosť za celú jeho minulosť a budúcnosť - a schvaľuje ju.

„Nemusíte poznať meno kravy, ktorej mlieko pijete. Tušíte však, v akých podmienkach žila a čo sa bude diať s obalom od mlieka, keď ho vyhodíte?  Český Ekologický institut Veronica vydal praktického sprievodcu ekologickými nákupmi Umenie vyberať.

V časti venovanej potravinám sa príručka venuje označovaniu pôvodu potravín. Odporúča nakupovať lokálne potraviny, pokiaľ možno priamo od pestovateľa (napr. na farmárskych trhoch), a tým podporovať aj lokálnu zamestnanosť.

Lokálny princíp je tou najlepšou cestou aj pri nákupe oblečenia – pri šatách z našej krajiny je totiž veľmi nízka pravdepodobnosť, že by pri ich výrobe boli porušované ľudské práva, ako sa to často deje v rozvojových krajinách. Pri inom oblečení je dobré si všímať certifikáciu Fair Trade alebo výrobky z prírodných a bio materiálov.

Certifikovanú ekoznačku už má aj množstvo prostriedkov na upratovanie či osobnú hygienu.

Zodpovedný spotrebiteľ si podľa inštitútu Veronica ďalej vyberá osvetlenie LED, nemení svoj mobilný telefón každú sezónu a svojim deťom dáva látkové plienky a hračky vyrobené z dreva. Uprednostňuje tiež sezónne, miestne vypestované kvety.

 

Zdroj: Veronica

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111