Diverzita v Skupine VSE
Zamestnanci VSE sa koncom roka 2014 zúčastnili množstva zaujímavých workshopov zameraných na zdravie a diverzitu.
Skupina VSE organizovala v poradí už 3. ročník Dní diverzity. Počas dvoch týždňov diskutovali zamestnanci spolu s lektormi z rôznych oblastí a svoju pozornosť zamerali na aktivity týkajúce sa vekovej, rodovej či medzinárodnej diverzity. Workshopov bolo pripravených hneď niekoľko, k tým obľúbeným z minulých ročníkov pribudli aj nové. Na základe získanej spätnej väzby dokáže Skupina VSE lepšie identifikovať požiadavky svojich zamestnancov a výsledky implementovať do svojich programov.
Medziútvarové exkurzie
Na pracovisku Elektrickej stanice Lemešany mohli účastníci exkurzie vidieť umelý blesk, ako aj zažiť zameriavanie poruchy na kábli v zemi. Tí, ktorí navštívili dispečing, videli, ako prebieha riešenie krízových situácií pri prerušení distribúcie elektriny. Ponuku technických aj obchodných útvarov využilo celkovo 65 kolegov.
O záchrane života na pracovisku
Zamestnanci rozobrali s dlhoročným skúseným záchranárom a hlavným trénerom spoločnosti Falck Academy Miroslavom Nagyom možnosti zdravotnej pomoci kolegom na pracovisku. Účastníci sa naučili, ako urobiť prvotné vyšetrenie, vyskúšali si základné techniky poskytovania predlekárskej starostlivosti. Druhá časť bola venovaná neúrazovým náhlym príhodám, teda ochoreniam, ktoré na prvý pohľad nevidno, no žijú s nimi mnohí z nás – celiakia, diabetes či vysoký krvný tlak.
O veku trochu inak
Zaujímavú diskusiu na túto tému priniesli študenti Prešovskej univerzity v Prešove z odboru andragogika. Účastníci sa zhodli na tom, že správnou odpoveďou by mohla byť Gaussova krivka, teda že v tíme treba nielen skúsených, ale aj takých, ktorí začínajú a je potrebné im odovzdať svoje know-how. Takéto učiace sa tandemy sú zvlášť efektívne pri nástupe čerstvých absolventov škôl. V Skupine VSE sa to využíva hlavne pri absolventských programoch Trainee a Practice. Úlohou každého vedúceho by malo byť správne vekovo vyrovnať tím. Ak sa na vek pozrieme cez optiku stereotypov, mladí ponúkajú v tíme dynamiku a dravosť, kým, naopak, starší kolegovia vynikajú práve rozvahou a skúsenosťou, čo spolu vytvára ideálny celok.
Rozdiely v komunikácii medzi mužmi a ženami
O mužskom a ženskom svete a problémoch v ich premosťovaní alebo o rôznych situáciách, ktoré plynú z nepochopenia, sa hovorí často. Faktom je, že nedorozumenie spôsobuje neraz množstvo rôznych ťažkostí a že kooperáciu nemožno dosiahnuť bez komunikácie. Treba si pritom uvedomiť, že nie je dôležité, ako sme svoje slová mysleli, ale ako ich pochopil ten, komu sme ich adresovali. Preto je na každom z nás, aby sme vnímali a akceptovali odlišnosti našich kolegov a aj ľudí okolo nás. „Sme preto radi, že i tento rok využilo 50 zamestnancov príležitosť prediskutovať vo veľmi uvoľnenom a veselom duchu rodové rozdiely v komunikácii s Renátou Názlerovou, ktorá sa vo svojej mediátorskej praxi stretáva s mnohými, niekedy až bizarnými príkladmi nepochopenia medzi mužmi a ženami,“ uzatvára Veronika Kašteľová z úseku Ľudské zdroje.
Zdroj: VSE