Diskusia o korupcii na Pohode
Pozrite si video z diskusie o korupcii na Slovensku z festivalu Bažant Pohoda.
26. júl 2013 – „Rozdiel medzi vnímaním korupcie a realitou z hľadiska dokázania viny a odsúdenia je priepastný.“ Na festivale Bažant Pohoda diskutoval moderátor Štefan Hríb a hosťami Lenkou Surotchak z Nadácie Pontis, Zuzanou Čaputovou, advokátkou spolupracujúcou s VIA IURIS, Zuzanou Wienk z Aliancie Fair-Play, Miroslavom Šarišským zo Slovenských elektrární a s Jánom Orlovským zo ZSE.
Nadácia Pontis pred rokom založila Fond pre transparentné Slovensko, v rámci ktorého viacerí členovia Business Leaders Forum podporujú watchdogové organizácie v boji proti korupcii a klientelizmu. Nadácia z fondu podporila okrem VIA IURIS aj Alianciu Fair-Play, Transparency International Slovensko a Health Policy Institute.
„Môže sa zdať, že firmy, s ktorými dnes spolupracujeme a ktoré povedia stop korupcii, idú proti sebe. Pretože niektoré z nich možno nevyhrajú tender a prichádzajú o koláč na trhu. Veríme však, že sa to preklopí a tých slušných bude viac,“ povedala na diskusii Lenka Surotchak z Nadácie Pontis.
Kým na zmenu ekonomického systému potrebujete 6 rokov, na zmenu mentality 60 rokov. Ján Orlovský zo spoločnosti ZSE, ktorá Fond pre transparentné Slovensko tiež podporila, je presvedčený, že začať treba zdola. „Učiteľ nebude zle známkovať žiaka, ktorého otec je sponzorom školy. Ak nezačneme s malými vecami, nástenkové tendre budú naďalej visieť medzi nebom a zemou,“ zdôraznil.
Podľa Miroslava Šarišského zo spoločnosti Slovenské elektrárne by na Slovensku pomohlo, keby konečne dochádzalo k potrestaniu tých, ktorí korupčné činy páchajú. „Doteraz sa tak nestalo,“ povedal. Situácia v elektrárňach sa podľa neho radikálne zmenila po vstupe zahraničného investora. „To, že sa prideľovali zákazky rôznymi pochybným spôsobmi v čase, keď manažment dosadzovali priamo politici, už dnes nie je možné. Dnes sú pravidlá a kontrolné mechanizmy nastavené tak, že priestor na korupciu je oveľa užší,“ dodal.