08. 10. 2013 Nadácia Pontis

Deti na bratislavskom sídlisku Kopčany už nemusia kopať loptu o múr

Komunitné centrum Kopčany sa nachádza na konci Petržalky v Bratislave, kde žijú aj slabšie rodiny. Deti a mladí tu trávia väčšinu svojho času.

Komunitné centrum Kopčany sa nachádza na samom konci Petržalky v Bratislave medzi piatimi dvanásťposchodovými budovami a robotníckou ubytovňou. Kopčany sú akoby samostatné malé sídlisko odrezané od ostatnej Petržalky cestou, nadjazdom, aj železnicou. Žijú tu aj sociálne slabšie rodiny, ktorým sa venuje občianske združenie Ulita.

Majú svoj voľnočasový priestor

V komunitnom centre sa pracovníci venujú mladým ľuďom. Na Kopčanoch sa nenachádza ani škôlka, ani škola, ani žiadne voľnočasové centrum. Ulita sa preto rozhodla v roku 2004 prísť na sídlisko a poskytovať deťom a mladým ľuďom vzdelávacie, voľnočasové aktivity, poradenské služby. Dôležité bolo, aby komunitné centrum vzniklo priamo na sídlisku, kde deti a mladí ľudia trávia väčšinu svojho voľného času. Preto má Ulita svoje priestory priamo v sociálnej ubytovni Magistrátu.

Komunitná práca na sídlisku Kopčany spočíva v práci v klube a vonku na sídlisku. V klube je to napríklad doučovanie detí. „Vidíme, že to má zmysel. Nie je to ako často hovoria učiteľky, že deti sa nechcú učiť, ale že sa učia inak. Dôkazom, že sa to dá sú deti pred komunitným centrom, ktoré čakajú na doučovanie aj pol hodinu pred doučovaním,“ hovorí Petra Hraňová, štatutárna zástupkyňa Ulity.

V Kopčanoch pribudlo ihrisko

Na sídlisku je práca ľudí z Ulity najmä v terénnej sociálnej práci s mladými ľuďmi. Osvedčili sa športové aktivity. „Mnohé deti a mladí ľudia sa nemôžu zúčastňovať športových aktivít mimo svojho sídliska a čas trávia vonku na ulici. Na sídlisku chýbajú plochy, ktoré by bolo možné bezpečne a bez obmedzovania ostatných využívať na šport a hru. Chlapci si napríklad kopali loptu pred domom o múr a susedia na nich vylievali vodu, aby sa tam nehrali,“ opisuje situáciu Petra Hraňová. Ulita sa rozhodla túto situáciu riešiť výstavbou nového ihriska. Na vlastnú päsť, najskôr z grantov nadácií, neskôr aj od mestskej časti.

Prenajali si od mesta plochu, na ktorej bola iba skládka odpadu. Priestor najskôr vyčistil magistrát a Ulita začala s výstavbou ihriska, ktoré podporil aj Nadačný fond Tesco pre zdravšie mestá v Nadácii Pontis. Viacero ľudí pracovalo na výstavbe aj bez nároku na honorár. „Bola to veľmi zaujímavá spolupráca. Zaujímavé to bolo v komunikácii s Ulitou. Robím aj pre rôzne firmy architektonické návrhy a keď som si porovnala komunikáciu s firmami a Ulitou, bola som prekvapená. Všetko mali naplánované a mali jasnú predstavu,“ hovorí architektka Zuzana Jakovichová.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.