Cez plávanie k lepšiemu životu?
Učia plávať, prekonávajú rekordy a ťažké životné situácie. Jeden z príkladov zodpovedného podnikania, za ktoré môžete hlasovať v cene verejnosti.
Keď v roku 1997 znovuotvorili zrekonštruovanú Mestskú krytú plaváreň v Žiline, pár profesionálov sa iniciatívne rozhodlo založiť Plaveckú školu Nereus. Tá minulý rok oslávila svoje 20. narodeniny a pod jej vedením sa z plavcov niekoľkých generácií stali zanietení športovci, ba dokonca až profesionáli a rekordmani.
„Našou hlavnou motiváciou bolo venovať sa niečomu, čo zlepší život v Žiline,“ popisuje prvý impulz na založenie plaveckej školy jej konateľ a riaditeľ Peter Fiabáne.
Dodáva, že spolu s ďalšími zakladateľmi sa rozhodli robiť to, čomu sa rozumejú na profesionálnej úrovni a poskytovať v tom nadštandardné služby.
„Chceli sme ísť príkladom celému Slovensku, byť lídrom, ku ktorému sa ostatní chodia učiť plávať a kto určuje trend,“ vysvetlil.
Národná reprezentácia aj prelomené rekordy
Jeho samého, aj jeho spolupracovníkov v plaveckej škole nadchýna možnosť viesť nielen mladých ľudí k športu, ale dávať ich životu najmä počas dospievania a mladosti zmysel.
Plavecká škola funguje spolu s Klubom plaveckých športov Nereus Žilina. Dokopy štyridsať ľudí vyučuje plávanie a zabezpečuje aj športovú prípravu závodných plavcov. Máloktorý klub na Slovensku poskytuje obe tieto činnosti.
Výsledkom tejto filozofie a dlhoročného snaženia je dnes vyše 15 000 detí, ktoré absolvovali plavecké kurzy Nereusu, viac ako 300 aktuálnych členov plaveckého oddielu, 13 národných reprezentantov a 11 prekonaných slovenských rekordov, vypočítava Fiabáne.
„Naši plavci sa za tie roky zúčastnili viac ako 600 pretekov doma aj v zahraničí a na nich získali 1 250 medailí. Robia dobré meno Žiline aj Slovensku,“ neskrýva hrdosť riaditeľ plaveckej školy.
Rekordmanom je Vladimír Štefánik, ktorý za tri roky dokázal prekonať osem rekordov v juniorskej aj seniorskej kategórii v dĺžkach 50, 100 aj 200 metrov voľným spôsobom.
Láska na celý život
Pre Nereus je dôležitá spojitosť s mestom, v ktorom škola pôsobí, no zároveň sa snaží o dobrý vzťah s ľuďmi, ktorých spája plávanie a šport. Pre verejnosť každoročne organizuje napríklad Plavecký ples, Vianočné preteky, Rozlúčku so sezónou či Mikuláša pre deti.
„Našim cieľom je, aby komunita okolo Nereusu rástla, aby v nej ľudia nachádzali spolupatričnosť, radosť zo života a naplnenie pri robení toho, čo ich baví,“ hovorí Fiabáne.
Členovia sú spolu v časoch radosti, ale aj starostí. V krízových chvíľach si vedia pomôcť, poskytnúť záchrannú sieť či hľadať zmysel v tom, čo robia.
„V dnešných časoch veľkého individualizmu tomuto rozmeru našej práce prikladáme veľký význam,“ hovorí Fiabáne.
Vychytávky inšpirované zahraničím
Vzhľadom na bohaté odborné skúsenosti zo zahraničia aj iných slovenských miest sa Nereus snaží zlepšovať a zveľaďovať prostredie plavárne v Žiline, z čoho čerpajú výhody nielen zákazníci plaveckej školy. Nereus je napríklad dlhodobo iniciátorom zmien vo fungovaní na plavárni v prospech všetkých návštevníkov, nielen trénujúcich plavcov.
„Z vlastných zdrojov sme napríklad zakúpili stopky na stenách, podarilo sa nám pre plaváreň sprostredkovať výhodný nákup vodnopólových bránok a dráh olympijskej kvality,“ hovorí Fiabáne.
Dopĺňa, že Nereus sa podieľal aj na zmene organizácie dráh, ich rozdelenia pre plavcov rôznej zdatnosti a označenia inšpirovaného dobrými skúsenosťami zo zahraničia.