29. 11. 2024 Filantropia

Cesty filantropie prvýkrát smerovali do Košíc. Nie náhodou, aj východ žije pomáhaním

So sériou neformálnych spoločenských večerov Impact Talks o filantropických príbehoch, ktoré prinášajú inšpiráciu a v komornom prostredí prepájajú ľudí s podobným pohľadom na pomáhanie, sme premiérovo zavítali do metropoly východného Slovenska.

Cieľom Impact Talks je prinášať inšpiratívne príbehy, spájať ľudí a pomôcť rozvíjať Slovensko aj cez filantropiu. „Vieme, že na východe je veľa krásnych iniciatív, ktoré si zaslúžia podporu a zároveň sú tu aktívni ľudia, ktorí žijú pomáhaním. Sme tu prvý, ale určite nie posledný raz,“ prisľúbila hneď na úvod výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová.

S publikom v historickej sále Východoslovenskej galérie sa počas večera podelili o svoje skúsenosti hostia a hostky z kultúry aj biznisu.

Pomáhanie má rôzne podoby

Ako môže umenie a biznis meniť svet k lepšiemu, ukázali v prvej diskusii hudobníčka a občianska aktivistka Katarína Koščová a spolumajiteľ spoločnosti SWIDA Innovative Viktor Sučka. „Mám to šťastie, že žijem medzi ľuďmi, korým záleží na iných, snažia sa prekročiť prah svojho domu a urobiť niečo pre verejný priestor aj pre spoločnosť. Nemám na to žiadne štatistiky, len skúsenosti. Podľa môjho pohľadu východ žije pomáhaním,“ povedala hudobníčka, ktorá pomáha občianskym organizáciám nielen finančnou podporou, ale tiež vystupovaním bez nároku na honorár. Vo verejnej diskusii k závažným témam navyše často počuť aj jej občiansky hlas.

Viktor Sučka a Katarína Koščová hovorili o rôznych formách pomáhania s moderátorom Pavlom Vrbičanom.

Viktor Sučka je finalistom ocenenia EY Podnikateľ roka 2021. Ako mladý biznismen z Trebišova vybudoval špedičnú firmu, ktorá spája úspech v biznise s pomáhaním v širšom regióne. Podporuje školu, útulok či bežecké podujatie s výťažkom pre Červený kríž a Arcidiecéznu charitu v Košiciach. Vlani sa namiesto tradičného posielania vianočných darčekov klientom rozhodli venovať peniaze tým najzraniteľnejším – malým pacientom na detskej onkológii. Do zbierky sa zapojili aj kolegovia a do nemocnice smeroval šek navýšený oproti pôvodnej sume o pätinu.

„Očakávam, že firmy budú časom vnímané aj podľa toho, ako pristupujú k spoločenskej zodpovednosti, a mladá generácia si bude vyberať budúcich zamestnávateľov aj podľa toho, či sa venujú podpore komunít,“ podotkol Viktor Sučka, ktorého magazín Forbes pred štyrmi rokmi zaradil k novej generácii lídrov a líderiek v prestížnom rebríčku 30 pod 30.

Cesta od dvoch bicyklov k sociálnym inováciám

Manželia Mária a Jozef Ondášovci patria ku krstným rodičom sociálnych inovácií na Slovensku a zároveň k prvým hosťom nášho podcastu Impact Talks. Aj košickému publiku predstavili svoj filantropický príbeh, ktorý sa od pomoci deťom z detských domovov rozvinul do systémovej podpory rodín v núdzi. Dnes ich Nadácia DEDO pracuje na ukončovaní bezdomovectva.

Od darovania dvoch bicyklov detskému domovu v Košickej Novej Vsi cez vytvorenie štipendijných programov na podporu študentov z rozvrátených rodín až po založenie nadácie a siete rodinných centier Dorka prešlo niekoľko desaťročí.

Manželia Ondášovci odovzdali štafetu v nadácii mladej generácii, no pomáhanie je stále ich srdcovou témou. Jozef Ondáš ho vníma manažérskym pohľadom. „Ak chcem pomôcť hladnému, najhoršie je dať mu rybu. Ideálne je dať mu udicu a naučiť ho loviť. Systémové riešenia sú pre mňa absolútne prioritné, v biznise a presne takisto aj v pomáhaní,“ vysvetlil bývalý generálny riaditeľ T-Systems Slovakia, ktorý bol tiež spoluzakladateľom iniciatívy Košice IT Valley.

Mária Ondášová ako bývalá správkyňa Nadácie DEDO má jednoduchý odkaz pre všetkých nasledovníkov: „Ak chce niekto pomáhať, odporúčam spojiť sa so zabehnutými organizáciami, ktoré pomáhajú adresne a efektívne. Aj na východe je takých množstvo.“

Výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová je presvedčená, že o filantropii je potrebné hovoriť sebavedomo. „Vidíme aj na príklade Ondášovcov, že pomáhať sa dá systémovo a môže to priniesť obrovskú, aj ekonomickú, hodnotu do spoločnosti,“ povedala na záver košického diskusného večera, ktorého atmosféru dotvorilo hudobné vystúpenie speváčky Kataríny Koščovej a klaviristu Daniela Špinera.

Impact Talks sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou EY a naším komunitným partnerom Košice IT Valley.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111