20. 05. 2021 Nadácia Pontis

Bylinková záhradka či sadenie stromov. Hornbach radí, ako sa pripraviť na Naše Mesto

Naše Mesto sa už blíži a my vám preto prinášame stručný návod na rôzne aktivity, ktorým sa dobrovoľníci počas podujatia budú venovať. Sadenie stromov či vytváranie bylinkovej záhradky patria medzi ne. Pozrime sa teda, aký je správny postup pri týchto činnostiach.

Podujatie Naše Mesto, na ktorom budú tisícky dobrovoľníkov po celom Slovensku skrášľovať svoje okolie, aj tento rok finančne podporí spoločnosť Hornbach. „Základom veľkých zmien je začať v malom a od seba. Sme hrdým partnerom podujatia Naše Mesto, ktorému záleží na lepšom živote vo svojom meste,“ hovorí David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach pre Slovenskú republiku.

Spoločnosť Hornbach okrem finančnej podpory pripravila pre dobrovoľníkov aj niekoľko užitočných rád, ako postupovať pri sadení stromov a byliniek, ktoré patria medzi najvyhľadávanejšie činnosti počas podujatia.

Ako na to: sadíme bylinky

  1. Bylinky môžete vypestovať zo semienka, alebo ich kúpite v kvetináči a presadíte.
  2. Na pestovanie byliniek je vhodný kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zohnať možno aj špeciálny substrát pre pestovanie byliniek. Prevzdušniť pôdu môžete primiešaním piesku či keramzitu.
  3. Pred samotným sadením a presádzaním si overte, ktoré bylinky sa spolu znesú a ktoré nie. Kuchynské bylinky sú menej náročné ako prímorské, tie potrebujú dostatok slnka a vlhkejšiu pôdu.
  4. Medovka, mäta, tymián a kôpor sa rýchlo rozrastajú, je dobré im preto nechať buď dostatok priestoru v zemi, alebo ich zasadiť do samostatného kvetináča.
  5. Priame slnko ocení tymián, rozmarín, levanduľa, oregano či bobkový list.
  6. Do polotieňa môžete zasadiť medovku, mätu, ligurček, kôpor, koriander.
  7. V nádobe sa spolu dobre znesú pažítka, petržlenová vňať, majorán. Materinu dúšku a šalviu môžete vysadiť tiež spolu. Bazalke sa bude dobre dariť pri paradajkách.
  8. Pri sadení vykopte jamku, do ktorej rastlinku umiestnite. Poriadne utlačte zeminu okolo koreňov a výdatne zalejte vodou. Pri menších bylinkách si môžete pomôcť rozprašovačom.
  9. Následne zalievajte hnojivom na bylinky podľa návodu.

Budete potrebovať: bylinky, prípadne semienka, bylinkový substrát, rukavice, hnojivo, lopatka.

Ako na to: sadíme stromy

  1. Vyberte vhodné miesto na zasadenie stromu. Zabezpečte dostatok slnka a priestoru. Najmä mladé stromy musia mať zabezpečenú ochranu pred silným vetrom a krupobitím.
  2. Pred sadením dobre prekyprite pôdu, zabránite tým hromadeniu vody.
  3. Strom pred sadením postavte na 1 až 2 hodiny do vody, aby sa koreňový obal dostatočne zavodnil.
  4. Vykopte výsadbovú jamu, ktorá by mala byť minimálne dvakrát väčšia ako koreňový obal. Zmiešajte vykopanú hlinu so sadbovým substrátom a zmesou pokryte dno jamy.
  5. Výška výsadby by sa mala nachádzať aspoň 10 cm nad zemou, nedôjde tak k vytváraniu divokých výhonkov.
  6. Do jamy nasypte zeminu obohatenú hnojom alebo kompostom. Humus dodá stromu dôležité živiny.
  7. Pri zasypávaní jamy pôdu pri strome zhutnite, aby sa zemina poriadne rozvalila. Hlinu okolo stromu ušliapte a vytvorte okraj pre zalievanie.
  8. Strom dôkladne zalejte a na vrch nasypte mulčovaciu kôru, ktorá chráni korene pred slnečným žiarením.
  9. Ak je kmeň stromu príliš tenký, môžete ho poriadne priviazať k drevenému kolíku, ktorý zatlčte aspoň 30 cm do zeme. Na upevnenie použite kokosovú šnúru, aby ste strom nezničili.

Budete potrebovať: lopatu, strom, hnoj, kompost, mulčovaciu kôru, kokosovú šnúru.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.