25. 11. 2024 Sociálne inovácie

Bráni neziskové organizácie v Maďarsku, nezastavila ju ani policajná razia

Pádom berlínskeho múru sa pre ňu všetko len začalo. Veronika Móra na Impact Summite porozpráva o tom, ako ochrana demokracie nikdy nekončí.

V čase revolučných zmien, ktoré sa koncom 80. rokov prehnali Európu i Maďarskom, pracovala Veronika Móra v Holandsku ako spojka environmentálnej nadácie Milieukontakt Oosteuropa pre Maďarsko. Študentku biológie najviac trápilo, že preto nebola prítomná pri niektorých zásadných udalostiach porevolučného Maďarska. Spomína si napríklad na štrajk taxikárov proti vysokým cenám pohonných hmôt. Dôvody štrajku dnes hodnotí ako neopodstatnené, no zdôrazňuje jedno – bola to udalosť, keď sa dokázalo spojiť celé mesto a prerušením premávky vyjadriť solidaritu voči iným.

Veronika má vyštudované dve vysoké v školy – biológiu a sociálnu psychológiu a už tridsať rokov sa angažuje v občianskom sektore. V ňom sa udiali najvýraznejšie problémy s nástupom vlády Viktora Orbána. Od roku 2010 uplatňuje systematické kroky na obmedzenie činnosti neziskových organizácií v Maďarsku. Útoky na občiansku spoločnosť vyvrcholili v roku 2014, keď vedúci kancelárie premiéra krátko po znovuzvolení vládnej strany vyhlásil, že sa zamerajú na kontrolu organizácií, ktoré prijímajú financie z európskych a nórskych fondov.

O pár týždňov na to vtrhla skupina policajtov do budovy organizácie Ökotárs, v ktorej je Veronika od roku 2007 riaditeľkou, a začala prehľadávať dokumenty a počítače. Veroniku odviedli v putách do jej bytu, kde zabavili aj jej počítač. Akcia trvala niekoľko hodín a zamestnanci po celý čas nesmeli nikoho kontaktovať. Súd neskôr rozhodol o akcií ako o nezákonnom zásahu, no vláda sa nikdy verejne neospravedlnila.

Boj proti neziskovým organizáciám zo strany maďarskej vlády pokračoval aj v roku 2017, keď bol prijatý neslávne známy zákon o transparentnosti zahraničných organizácií. Ten ukladal neziskovkám povinnosť registrovať sa ako „organizácie so zahraničným financovaním“ v prípade, ak ich podpora z iných krajín presiahne 24 tisíc eur. (pozn. Podobný koncept po vzore Maďarska, Poľska či Ruska predstavila v posledných mesiacoch aj slovenská vláda, no podľa odborníkov má ísť o prísnejší variant, než v Maďarsku.)

Veronika však upozorňuje, že toto označenie je len drobnou súčasťou všetkého, čo zákon prinášal. Išlo totiž najmä o stigmatizáciu a kampaň proti občianskym organizáciám, ktoré sú často závislé najmä na dobrovoľnej finančnej podpore verejnosti.

Ako reakciu na prijatie zákona vytvorila organizácia Ökotárs pod Veronikiným vedením spolu s ďalšími 33 neziskovkami koalíciu Civilizáció. Ide o platformu, ktorá koordinuje spoluprácu medzi maďarskými organizáciami v boji za ich práva. Aj vďaka aktivitám koalície boli na európskej úrovni viaceré zákony proti občianskej spoločnosti zamietnuté, vrátane zákona z roku 2017. Je však dôležité dodať, že niektoré z nich sú v Maďarsku stále platné.

V rámci Civilizació sa dodnes venujú upriamovaniu pozornosti na problematické zákony a opatrenia obmedzujúce najmä práva neziskových organizácií, slobodu slova či práva LGBTI+ ľudí. Veronika zdôrazňuje dôležitosť medzinárodnej spolupráce na zachovaní demokratických hodnôt a občianskej slobody v krajine. Hovorí však, že tento boj je najmä na občanoch samotných, pretože je to predovšetkým verejnosť, ktorá z týchto práv a z činnosti neziskových organizácií benefituje.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111