06. 04. 2020 Nadácia Pontis

BLOG: Knižné tipy (a obrázkový bonus) do karantény od pontisákov

My, pontisáci, milujeme knihy. Niektorých z nás baví zahĺbiť sa do neskutočného sveta a máme veľké potešenie z pekne napísaných viet. Iní zase radi nasávajú nové poznatky a rozširujú si obzory. Rozhodli sme sa preto podeliť sa s vami o naše srdcovky a prispieť k tomu, aby vám dni v karanténe ubiehali rýchlejšie.

Ivka odporúča

Sloboda
Jonathan Franzen

Môj knižný tip súvisí s aktuálnou karanténou (okrem provokatívneho názvu) len tým, že som v čase stupňujúcej sa neistoty a úzkosti hľadala bezpečný úkryt. V niečom, čo sa mi v minulosti veľmi páčilo, a teda by to bola stávka na istotu. Stačilo, že mi padol zrak na Slobodu od Jonathana Franzena a okamžite mi bolo jasné, že práve toto – uveriteľný košatý príbeh jednej americkej rodiny –, bude tým mäkkým paplónom, pod ktorý sa skryjem pred prítomnými strachmi. Ono to však žiadna selanka nie je. Nie je to oddychovka, ani doják a sú tam samí ťažko zaškatuľkovateľní ľudia s komplikovanými vzťahmi… Prosto, je to ako reálny život, a preto je to skvelé. Sloboda je opakom fast-foodovej literatúry, ktorú rýchlo prehltnete a zabudnete, ako chutila. Ja som sa ku knižke vrátila po siedmich rokoch a ešte viac ako predtým som si užila jej mnohovrstevnatosť.

Audiolibrix

Bonusový tip – ako z domu pracujúci rodič dvoch malých detí rozhodne nebudem machrovať, že mám toľko času na čítanie, koľko by som z hľadiska psychohygieny potrebovala. Vďakabohu za audioknihy. Ja používam českú aplikáciu Audiolibrix, kde som zatiaľ pri škrabaní zemiakov a skladaní hory detského oblečenia úspešne dopočúvala Teorie podivnosti od Pavly Horákovej či Tiché roky od Aleny Mornštajnovej.

Evka odporúča

Z pohľadu dvoch pohárov mlieka
Juraj Briškár

Nedávno som si prečítala, že spisovateľ Stendhal si každé ráno pred prácou nahlas čítal niekoľko paragrafov z Občianskeho zákonníka „pour prendre le ton“ (pre uchopenie tónu).

V tomto storočí krása a čistota jazyka z právnych textov vymizla. Inšpiráciu preto odporúčam hľadať v básňach. Sú krátke ako znenie paragrafu a pri ich výklade sa nemôžete pomýliť.

Juraj Briškár je milovníkom porcelánových šálok, pohodlných ušiakov či skákajúcich lôpt. O predmetoch a každodennosti, ktorá na nás práve v týchto dňoch dolieha, dokáže písať inšpiratívne, hravo a zrozumiteľne. Dívať sa na svet z pohľadu dvoch pohárov mlieka môžete v rovnako nazvanej zbierke básní z roku 2018 z vydavateľstva Skalná ruža (na stránke si môžete v básňach aj zalistovať). A občas nahliadnite aj do zbierky zákonov. V tieto dni je to čítanie mimoriadne napínavé.

Veronika odporúča

Blinkist

Môj tip nie je na jednu, ale rovno na 3000+ skvelých kníh, ktoré ponúka aplikácia Blinkist. Blinkist je služba na čítanie pre pohodlných a nerozhodných. Tím editorov spracúva najúspešnejšie tituly svetovej odbornej literatúry do krátkych štruktúrovaných textov. Hlavné myšlienky knihy si tak viete prečítať za menej ako 15 minút. A budete prekvapení, koľko kníh tým neutrpí žiadnu obsahovú ujmu. 🙂 Navyše väčšina titulov je spracovaná aj do audio verzie, takže vzdelávať sa dá aj počas prechádzky, varenia či pri skladaní puzzle. Pre mňa osobne je Blinkist skvelým nástrojom na zorientovanie sa v záľahe titulov, keď sa chystám preskúmať novú tému (naposledy napríklad tému učenia a procesov, ktoré zabezpečujú jeho efektivitu). Pomôže pri rozhodovaní, po ktorej knihe sa oplatí siahnuť, a pri ktorej sa uspokojím s kvalitne spracovaným abstraktom. A najlepšia správa – v súvislosti s globálnou karanténou je Blinkist aktuálne úplne zdarma!

Zuzka odporúča

Posledná láska baby Dune
Alina Bronsky

Jednohubka Posledná láska baby Dune je o rádioaktívnej dedinke blízko Černobyľu, do ktorej sa, napriek všetkému, vrátila baba Duňa. A za ňou prišlo 6 ďalších prípadov. V knihe sa skoro nič nedeje, len sa tam píše, ako sa práve všetci majú. A to miestami hĺbavým, miestami vtipným, miestami absurdným spôsobom. Iba na konci sa rozvije nebadaná zápletka, na ktorej sa ukáže, čo vlastne taký obyčajný život starej ženy môže pre druhých znamenať. Na babe Duni sa mi najviac páčilo, že sa len snažila plniť si povinnosti a nerozdávať rozumy. To je podľa mňa veľmi vzácna vlastnosť – byť ticho, keď sa nás nikto na nič nepýta. A pozorného čitateľa to baba Duna zaiste dokáže naučiť.

Danka odporúča

Malý život
Hanya Yanagihara

Kedy inokedy, než počas domácej karantény, sa stratiť v 800-stranovom príbehu životného kamarátstva štyroch chalanov, ktorí spolu prežívajú všetky strasti a radosti života. Knižka je nesmierne pútavo a krásne napísaná, takže sa stratíte nielen v príbehu samotnom, ale i uliciach New Yorku, kde sa dej odohráva.

 

A okraje máš kde?
Juraj Čokyna

Kniha sa zaoberá nerovnosťou vo vzdelávaní deti z chudobných rodín na Slovensku. Tá sa bude teraz ešte zvyšovať, keďže počas domáceho vzdelávania oveľa viac ako kedykoľvek predtým záleží na socioekonomickom statuse rodičov, a teda či má dieťa materiálne podmienky a rodičia kapacitu, čas a znalosti, pomôcť mu s učením.

Fero odporúča

Čaro jednoduchého života
Christian Signol

Na pár dní som uviazol v požičanom byte. Vlastné „zásoby“ som mal prečítané, tak som siahol po diele, ktoré by som inokedy obišiel. Vydavateľstvo Don Bosco a podnadpis, za ktorým som stereotypne videl životopis svätej, by normálne boli mimo mojej komfortnej zóny. Čaro jednoduchého života je však prekvapivo svetská kniha o pastierke oviec, ktorej do života zasiahlo 20. storočie. Príbeh je predvídateľný (láska, deti, choroby, vojny), z každej vety však srší, že ho žili skutoční ľudia, ktorých spájali silné putá. Opisy vzťahov, prírody či tradičného spôsobu života, ktorý sa už vytratil, nemôžu byť obyčajnejšie. O to silnejšie však pôsobia. Knižka je literárnou pripomienkou toho, aké bolestivé aj krásne je spomínať na veci, ktoré sú nenávratne preč.

Hanka odporúča

Zmena je v nás
Greta Thunberg

Útla knižka, podobne ako aktivistka Greta Thunberg, ale silná v posolstve. Ide o zápis jej prejavov od septembra 2018 do mája 2019, a tak sa viaceré veci v knižke opakujú. Neprekážalo mi to. Práve naopak. Akoby som na pozadí textu vnímala opakujúcu sa mantru paniky, ktorá je stále hlasnejšia. Ticho mojej karanténnej samoty prerušil text, ktorý doslova kričí, že „náš dom je v plameňoch“.

Svet sa teraz zastavil, spolu s ním aj naše šialene akcelerované životy a v priamom prenose sledujeme, ako počas krízy spôsobenej koronavírusom dokážu niektoré vlády flexibilne rozhodiť záchranné siete a komunity efektívne spolupracovať. Rýchle a zásadné opatrenia, ktoré sme si mnohí roky priali vidieť aj v prospech zmiernenia globálnej klimatickej krízy, sa teraz dejú zo dňa na deň. Z hľadiska tejto novej perspektívy som si uvedomila, že ak sa teraz naučíme spolupracovať, možno predsa spoločne uhasíme aj náš horiaci domov. A ako vníma aktuálnu situáciu Greta? Žiadne unáhlené závery, ale radšej #ClimateStrikeOnline.

Domi odporúča

Invisible Women
Caroline Criado Perez

V tejto knihe som sa dozvedela veľmi veľa informácií a niekedy až zarážajúcich faktov, o ktorých som doposiaľ netušila a veľmi podnecujú k uvažovaniu o príčinách a dôsledkoch tohto súčasného nastavenia systému na zdravie a životy 50 % populácie ľudí:

  • napríklad, že figuríny, ktoré sa používajú pri tzw. car-crash testoch sú v priemer „mužských“ rozmerov a tak ženy – vodičky trpia vážnejšími dôsledkami dopravných nehôd a väčším rizikom úmrtia, lebo nie sú a nedokážu byť za volantom v tej „správnej“ polohe.
  • alebo, že väčšina liekov sa testuje na mužoch, čo môže spôsobovať to, že niektoré lieky jednoducho na ženské telo nezaberajú a opačne – lieky, ktoré by mohli fungovať napr. pri PMS syndróme nepodrobili testovaniu vôbec (ževraj by to mohla byť Viagra :)).
  • alebo aj to, že ženy naozaj nemôžu za tie nekonečné rady na WC – na toaletu potrebujeme totiž 2,3-krát viac času ako muži, ale väčšinou máme k dispozícii menej toaliet, v tom lepšom prípade rovnako.

Tomáš odporúča

Obklopený idiotmi
Thomas Erikson

V roku 2012 mi Katka vyrobila odznak s bicyklom a nápisom Introvert Filantrop. O osem rokov neskôr by už slovo Filantrop na odznak nenapísala. Rýchlo odsudzujem ľudí, ktorí počúvajú hudbu bez slúchadiel. Tiež ľudí, ktorí vo vlaku zaberú taškami miesta okolo seba, aby mali súkromie. Alebo ľudí, ktorí nám večer z balkónov fajčia do okien. A tak mi tentokrát namiesto odznaku darovala knihu Obklopený idiotmi.

Thomas Erikson v nej opisuje štyri skupiny ľudí. Extroverti zameraní na úlohy, extroverti zameraní na vzťahy, introverti zameraní na vzťahy a introverti zameraní na úlohy. Každá skupina reaguje inak na osvojovanie nových vecí, kritiku, stresové faktory a má inú reč tela. Ľudia zo skupín majú spoločné silné a slabé stránky. A keďže každý človek funguje inak, extrovert zameraný na úlohy môže rýchlo získať dojem, že introvert zameraný na vzťahy je idiot.

Nikdy som nestaval na vrchol knihy so zovšeobecňujúcou typológiou. Keď pre nič iné, tak aspoň preto, že vykresľujú ľudí v hraničných zónach – totálny introvert vs. totálny extrovert. Takto to v praxi nefunguje a v zóne 0 až 100 sa môžeme nachádzať pokojne na bode 45. Čiže v bode, keď nie sme schopní jednoznačne hodiť celú svoju osobnosť do jednej zo škatuliek. Erikson tiež priznáva, že asi 80 percent ľudí je kombináciou dvoch zo štyroch skupín.

Kniha nezmenila moje nastavenie voči ľuďom, ktorí fajčia pod oknami a obklopení taškami na sedadlách vlaku predstierajú spánok až kým nevystúpia. Minimálne však už chápem, prečo kolegyňa pri každej nepodstatnej porade vstávala, brala si do rúk fixku a začala kresliť na flipchart farebné grafy. Pochopil som svety ľudí, ktorí majú alebo nemajú strach z rozhodovania, chcú alebo nechcú zavádzať inovácie, hovoria alebo nehovoria svoje názory verejne a sústredia alebo nesústredia sa na detaily.

Umenie jasného myslenia
Rolf Dobelli

V strede koncertu má gitarista sólo. Niekto z hľadiska začne tlieskať a naraz tlieska celé obecenstvo. Prečo? A hneď po koncerte si idete zo šatne zobrať svoj kabát. Ľudia v rade pred vami nechávajú na pulte drobné napriek tomu, že služba bola zahrnutá v cene lístka na koncert. Čo urobíte? Pravdepodobne necháte sprepitné tiež. Človek často cíti, že koná správne, keď robí rovnaké veci ako jeho okolie.

Rolf Dobelli opisuje v tejto knihe 99 rôznych omylov pri myslení či rozhodovaní, ktoré vždy vypointuje na troch-štyroch stranách. Dozvedel som sa, prečo by sa ľudia báli nosiť Hitlerov sveter, ako finančné bonusy likvidujú motiváciu ľudí, prečo funguje propaganda, prečo nedáva zmysel žiť každý deň tak, ako by to bolo posledný deň alebo prečo sa futbaloví brankári hádžu pri penaltách do strán, aj keď presne tretina striel ide do stredu.

Mirka odporúča

Normal people
Sally Rooney

Môžete sa tešiť na realistický príbeh dvoch ľudí – Connell a Marianne, ktorý sa odvíja vo všednosti každodenného kolobehu života. Doma, v škole. Connell a Marianne na prvý pohľad ničím nevynikajú, čo však upúta je ich vnútorný život. V rozhovoroch a situáciách, ktoré prežívajú sa vie niekedy nájsť nejeden človek. Zároveň je príjemné čítať o bežnom živote a pripojiť sa k rozjímaniu autorky, keď nastoľuje otázku čo je vlastne normálne a kto rozhoduje o normálnosti. Myšlienok na zamyslenie je tu veľa. Vlastne sa zamýšľate aj keď dočítate.
„We can’t change your circumstances, but we can change how you respond to your circumstances.“

Slávka odporúča 

Keď mám veľa práce ako teraz, čítam rada knihy, ktoré ma pohltia do svojho sveta a pomáhajú tak mojej hlave oddýchnuť si. Odporúčala by som napríklad Cit slečny Smilly pre sneh od Petra Høega, okrem dobre vystaveného napínavého príbeh s troškou sci-fi, sa dozviete aj niečo o pôvodných obyvateľoch Grónska kedysi aj dnes.
Príjemne rôznorodú zbierku poviedok napísal Tom Hanks (áno, ten herec) O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch.
Kto má aspoň trochu rád fyziku a má zbežne základné informácie o teórii relativity či kvantovej fyzike, ten bude nadšený zo Sedem krátkych prednášok o fyzike od Carla Rovelliho. Zložité teórie dokáže pán profesor podať nádherne jednoducho, so strhujúcim nadšením pre eleganciu a zvedavosť. Dobre sa číta aj v angličtine.
No a to najlepšie som si nechala na koniec – moje obľúbené sci-fi. Najlepšia trilógia od čias Asimovej Nadácie je dielo od čínskeho autora Liou Cch‘ Sin Problém troch telies, Temný lesSpomienky na Zem (má to aj „prológ“ – Guľový blesk). Neuveriteľná predstavivosť!

Mišo odporúča

Jednodňovky, ktoré upokoja myseľ: Tracyho Tiger od Williama Saroyana, Prorok od Chalíla Džibrána,

Na dlhé večery v separácii: Majster a Margaréta od Michaila Bulgakova, Satanské verše a Deti polnoci od Salmana Rushdieho.

 

A na záver sľúbený bonus 🙂

Naša kolegyňa prijala výzvu od J. Paul Getty Museum, ktoré vyzývalo ľudí, aby amatérsky vytvorili umenie zo seba samého. Dielo nižšie dostalo názov „Čítanie vtedy a dnes“ 🙂

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.