Bangladéšske odevné firmy zvýšia minimálnu mzdu o 77 %
Po dlhých rokovaniach sa vláda dohodla so zamestnávateľmi na zvýšení minimálnej mzdy.
Premiérka Hasína Vadžídová sa dohodla s majiteľmi tovární na zvýšení minimálnej mzdy o 77 % pre zamestnancov, ktorí budú teraz v prepočte poberať od 66 dolárov na mesiac, čo je však stále najnižšia minimálna mzda na svete. Odevné firmy tak pod tlakom vlády a nespokojných pracovníkov prispeli k zvýšeniu kvality života miestnych obyvateľov.
Debaty o zvýšení platov viedli v posledných mesiacoch k niekoľkým demonštráciám a potyčkám s políciou. V centre pozornosti sa ocitol textilný priemysel kvôli neľudským pracovným podmienkam a najmä po tom, ako sa neďaleko hlavného mesta Dháka zrútila výšková budova, v ktorej sídlilo niekoľko krajčírskych dielní. Táto tragédia mala za následok viac ako 1 000 obetí.
Po tomto nešťastí sa viac ako stovka odevných firiem rozhodla poskytnúť svoju pomoc pri zavádzaní opatrení, ktoré by v budúcnosti mali zaistiť, aby sa podobné situácie neopakovali. Podpísali dohodu, ktorá vyzýva k vytvoreniu nezávislých a prísnych bezpečnostných inšpekcií v továrňach ako aj k rekonštrukcii budov.
Túto dohodu iniciovalo švédske H&M, ktoré tiež medzi prvými prijalo záväzok k vyplácaniu dôstojnej mzdy 850 tisícom pracovníkov v Bangladéši a Kambodži. Odevný gigant plánuje tento program do roku 2018 rozšíriť na 750 tovární, ktoré šijú jeho oblečenie.
Odevný priemysel patrí k hlavným pilierom bangladéšskej ekonomiky, zamestnáva viac ako 4 milióny ľudí, najmä ženy. Bangladéš je po Číne druhým najväčším producentom textilných výrobkov na svete. Približne 60 % exportovaných výrobkov smeruje európskym firmám. Ročné príjmy tohto odvetvia sa pohybujú na hranici 20 miliárd dolárov.
Zdroje: aktuality.sk, blueandgreentomorrow.com, theguardian.com