28. 04. 2014 Zodpovedné podnikanie

Ako ušetriť a zároveň byť viac „eko“? Nenakupujte! O veci sa deľte s ostatnými

Rozprávali sme sa s Mariánom Repáňom, ktorý nám predstavil koncept zdieľanej ekonomiky založenej na vzájomnom požičiavaní si vecí.

Marián Repáň je zakladateľom portálu odkomunity.sk, prostredníctvom ktorého si môžu ľudia navzájom požičiavať svoje veci. Vďaka tzv. spoluspotrebiteľstvu šetria nemalé peniaze, prispievajú k ochrane životného prostredia a posilňujú spolupatričnosť svojho okolia. Marián neustále hľadá rovnováhu medzi zmysluplnou prácou, odmenou za jej vykonanie a samotným žitím. V súkromí sa snaží veľa cestovať a skúša na sebe rôzne alternatívne prístupy k životu.

Na Týždni zodpovedného podnikania nám v utorok 20. mája v bratislavskom Kontakte porozpráva, prečo by sme mali menej vlastniť a viac spolupracovať.

 

Čo vás viedlo k založeniu portálu odkomunity.sk?

Samotná idea zdieľania a moje osobné skúsenosti. Odkedy si pamätám, veci sme si s priateľmi a v rámci rodiny požičiavali. Vďaka myšlienke zdieľanej (share) ekonomiky som si uvedomil, že veci si môžem požičiavať aj s ľuďmi, ktorých nepoznám. A keďže platforma, ktorá by to umožňovala, na Slovensku neexistovala, chopil som sa toho.

Čo je za tým? Prečo by sme mali svoj bicykel alebo knihy požičiavať iným? Respektíve, prečo by sme si mali napríklad spací vak požičať a sami si ho rovno nekúpiť?

Lebo je to rozumné. Ak to rozmením na drobné, požičiavanie vecí vedie k úspore peňazí, dodatočnému zárobku, znižovaniu odpadov a v neposlednom rade je to výborný spôsob, ako spoznať aktívnych, a teda často veľmi zaujímavých ľudí.

Ste aktívnym spoluspotrebiteľom? O aké veci sa zvyčajne delíte? Čo si najčastejšie požičiavate od iných?

Jasné, asi najaktívnejší z celej komunity :-). Prím u mňa hrajú športové a turistické vybavenie. Nie tak dávno som si vyčíslil, koľko som už ja sám vďaka tejto službe ušetril. Sú to rádovo stovky eur.

V Amerike a vo Veľkej Británii existuje množstvo susedských komunít, ktoré si navzájom požičiavajú domáce náradie, kosačku na trávu či gril. Ako sa k heslu „Čo je moje, je aj tvoje“ stavajú Slováci? Neboja sa požičiavať svoj majetok?

Ako kto. Je to tak, ako so všetkým. Zlomok ľudí, tzv. early adopters alebo v tomto prípade aj ekologicky zmýšľajúci, si tento životný štýl veľmi rýchlo osvoja. No a potom sú tu ďalšie skupiny, od tých, ktorí ich nasledujú, až po tých, čo si ťukajú na čelo a nechápu to. A ťukajúci sú vo výraznej prevahe. Zatiaľ…

V čom si myslíte, že to je? V jednom svojom blogu ste sa sám seba pýtali, prečo Slovák nevidí príležitosť tam, kde Američan áno. Našli ste odpoveď na túto otázku?

Myslím, že na Slovensku je prijatie tohto systému náročnejšie, keďže sme sa ešte nenasýtili potrebou obklopovať sa majetkom, ktorý je považovaný za statusovú záležitosť.

Mladá generácia to ale už aj u nás prestáva riešiť. Pre ňu je dôležité mať veci k dispozícií, len keď ich potrebujú, nie ich vlastniť. Akonáhle kritické množstvo ľudí príjme tento koncept, aj „mlčiaca“ väčšina sa pridá.

Tu nerozhodujú racionálne argumenty, ale iracionálne dôvody. Málokto ide dobrovoľne s kožou na trh, väčšina sa rada pridá, ak už je to považované za „normálne“. Nikto nechce byť predsa divný, ak už to robia všetci naokolo 🙂

Ponúkate užívateľom vášho portálu nejakú ochranu proti strate, poškodeniu alebo krádeži ich vecí?

Áno, na toto je kladený veľký dôraz. Pomaly to bude 2,5 roka, čo je web prevádzkovaný a nevyskytla sa jediná negatívna skúsenosť.

Aká je podľa vás budúcnosť zdieľanej ekonomiky? Mnohí odborníci považujú boom spoluspotrebiteľského hnutia za dôsledok hospodárskej krízy, pretože ľuďom sa hodilo každé ušetrené euro. Myslíte si, že ľudia budú v požičiavaní si vecí pokračovať, aj keď sa im opäť začne finančne dariť?

Títo odborníci ma vedia so svojimi tvrdeniami vždy dobre pobaviť. Ľuďom sa finančne už nebude dariť tak, ako sme boli zvyknutí pred krízou, pokiaľ sa naša spoločnosť zásadne nezmení. Už o 10 – 20 rokov na nás naplno doľahne technologická nezamestnanosť a dnešná miera nezamestnanosti bude želanou, ale žiaľ nedosiahnuteľnou métou. Ale to asi nie je predmetom nášho rozhovoru. Nielen z tohto dôvodu má spoluspotrebiteľstvo pred sebou skvelú budúcnosť.

Slavomíra Urbanová, Nadácia Pontis/Business Leaders Forum

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.