28. 03. 2017 Nadácia Pontis

Ako sa majú IT firmy brániť voči Slovensku.Digital? Poradíme vám, odkazuje na Facebooku mimovládka

Slovensko.Digital sa vraj nestačilo čudovať, ako často sa meno ich združenia vraj spomínalo na valnom zhromaždení najväčšej IT asociácie na Slovensku.

Video Slovensko.Digital

IT-čkári Ján Hargaš a Ján Suchal zo Slovenska.Digital sa nestačili čudovať, ako často sa meno ich združenia vraj spomínalo na pondelkovom valnom zhromaždení najväčšej IT asociácie na Slovensku. 

„Dnes sa nám v Slovensku.Digital celé poobedie čká. Možno to je tým, že nás nejako často spomínali na valnom zhromaždení IT Asociácie Slovenska. A vraj nie úplne v pozitívnom slova zmysle,“ napísal Hargaš v pondelok večer na Facebooku. 

IT Asociácia Slovenska (ITAS) mala v pondelok asi trojhodinové valné zhromaždenie. Jeho hlavnou témou, samozrejme, nebolo Slovensko.Digital, ale problémy vysokých škôl, nedostatok financií aj IT špecialistov (informatiku dnes študuje šesť percent vysokoškolákov, zatiaľ čo vyše polovica študuje spoločenské vedy). 

No Slovensko.Digital sa tam, či už priamo, alebo nepriamo, vraj spomenulo 5- až 6-krát za hodinu. Z diskusie tiež vraj vyplynulo, že niektorí členovia ITAS-u vnímajú Slovensko.Digital ako riziko, že sa budú ďalej vŕtať vo verejnom obstarávaní. Potvrdili nám to mimo záznamu dvaja účastníci valného zhromaždenia. 

„Tak IT Asociácia Slovenska mala dnes valné zhromaždenie a dozvedeli sme sa, že jedným z navrhnutých bodov bolo: ‚Ako sa brániť voči Slovensku.Digital?‘ Že som dobrák, tak poradím,“ pridal sa ku kolegovi Hargašovi zo Slovenska.Digital neskôr na Facebooku Suchal. 

Odporučil napríklad, aby vznikali IT projekty, ktoré aj niekto chce, a nevznikali tak, že niekto na tom správnom mieste postrčí nejakú A4. Ďalej aby sa do verejného obstarávania prihlásilo viac ako tri firmy a oproti predbežnej hodnote zákazky sa v priemere „ušetrilo“ výrazne viac ako 3 %. 

„Toto keď sa stane, tak to chlapci v Slovensku.Digital začnú mať sakra problém a budú si musieť hľadať iný spôsob obživy,“ povedal Suchal. 

Čoho sa obávajú 

ITAS sa na svojej stránke prezentuje ako združenie, ktoré chce aktívne prispievať k informatizácii spoločnosti, ako aj hájiť záujmy info-komunikačného priemyslu. 

Združenie existuje už 18 rokov, má 90 členov. Jeho členmi sú firmy, ktoré sú IT dodávateľmi pre štát – niektoré menej, iné viac, no aj také, ktoré so štátom neobchodujú. Aj preto sa hovorí o dvoch táboroch v združení, pokiaľ ide o taktiku presadzovania vlastných záujmov. 

Spor medzi firmami a Slovenskom.Digital vyšiel viac na povrch aj preto, lebo medzi firmami už začína byť nervozita z toho, že nové IT eurofondy meškajú a nové IT projekty nie sú rozbehnuté. 

V diskusii na stretnutí firiem vraj zaznela aj sťažnosť na to, aké zlé svetlo vrhajú na slovenský IT sektor kritici a že mu veľmi nepomohlo video o premrhanej miliarde na informatizáciu. 

Niektorí účastníci sa na valnom zhromaždení vraj posťažovali, že sa o projektoch financovaných z OPIS-u nič dobré nepovie, no sú podľa nich aj dobré príklady. Napríklad také Slovensko.sk, čo je komplexný projekt, ktorý má, samozrejme, aj nejaké chyby, alebo IT projekt finančnej správy – veď sa výrazne zlepšil výber daní. 

Isté obavy medzi niektorými účastníkmi valného zhromaždenia vraj vyvolalo aj to, že Slovensko.Digital získalo grant 30-tisíc eur od Nadácie Pontis na kontrolu veľkých IT projektov. Inak povedané – môžu sa ešte viac vŕtať vo verejných projektoch. IT-čkári zo Slovenska.Digital dávajú dokopy niekoľko základných kritérií, na základe ktorých bude zrejmé, či ide, alebo nejde o rizikový projekt. 

Ozvali sa aj oponenti, ktorí odporúčali, že sa treba pozrieť aj dovnútra na vlastné chyby. 

Hlásia sa k hodnote za peniaze 

Šéf asociácie Marián Lelovský nechcel komentovať, čo zaznelo na valnom zhromaždení, ani diskusiu na Facebooku. Prisľúbil tlačovú správu, ktorú sme aj dostali. 

Píše sa v nej o prioritách asociácie, k tým najvyšším má patriť „urýchlenie projektov informatizácie pri zachovaní princípov value for money a jedenkrát a dosť“. 

Podľa Lelovského, ktorý je v správe citovaný, viaceré doteraz úspešné projekty ukazujú, že „digitalizácia zlepšuje služby občanom aj efektivitu verejnej správy, napríklad pri výbere daní“. Pripomína, že nové IT eurofondy sa zatiaľ čerpajú len minimálne. 

Ďalšou prioritou ITAS-u je zlepšovanie systému IT vzdelávania. 

Slovensko.Digital sa v tlačovej správe ITAS-u nespomína.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.