Ako neprijať korupciu, pozrite si diskusiu v Dobrakrajina.sk na Pohode
Na festivale Bažant Pohoda sme v stane DobraKrajina.sk diskutovali o korupcii.
Za uplynulé roky odsúdili v priemere 3 osoby za spáchanie korupčného trestného činu. Z tohto hľadiska sa zdá, že problém s korupciou na Slovensku vôbec nemáme. Realita je však iná. Na festivale Bažant Pohoda diskutoval o korupcii na Slovensku v stane Dobrakrajina.sk novinár Štefan Hríb s Lenkou Surotchak z Nadácie Pontis, Zuzanou Čaputovou, advokátkou spolupracujúcou s VIA IURIS, Zuzanou Wienk z Aliancie Fair-play, Miroslavom Šarišským zo Slovenských elektrární a s Jánom Orlovským zo ZSE.
„Rozdiel medzi vnímaním korupcie a realitou z hľadiska dokázania viny a odsúdenia je priepastný,“ myslí si Zuzana Čaputová. Hovoria o tom aj štatistiky z ročeniek generálnej prokuratúry za uplynulé roky. „Pre nás je typické, že nemáme rešpekt k pravidlám, lebo im ľudia nedôverujú a nedávajú im zmysel. Keby im dávali istotu, možno by bolo pre ľudí prirodzenejšie ich rešpektovať,“ dodáva spolupracujúca advokátka s VIA IURIS. Čím vyššie postavená osoba ich nedodržiava, tým menšie následky jej z toho hrozia.
Nadácia Pontis pred rokom založila Fond pre transparentné Slovensko, v rámci ktorého firmy podporujú watchdogové organizácie v boji proti korupcii a klientelizmu. Nadácia z fondu podporila okrem VIA IURIS aj Alianciu Fair-Play, Transparency International Slovensko a Health Policy Institute. „Môže sa zdať, že firmy, s ktorými dnes spolupracujeme a ktoré povedia stop korupcii, idú proti sebe. Pretože niektoré z nich možno nevyhrajú tender a prichádzajú o koláč na trhu. Veríme však, že sa to preklopí a tých slušných bude viac,“ hovorí Lenka Surotchak z Nadácie Pontis.
Zuzana Wienk: Situácia na Slovensku je dramatická
„Systém, ktorý funguje základe korupcie a podvodov, je veľmi pevný. Situácia na Slovensku je mimoriadne dramatická. Začína zasahovať nielen do podnikateľskej slobody ľudí, ale aj do toho, či tu môžeme udržať právny štát a pravidlá, ktoré sú vymáhateľné,“povedala počas diskusie Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Podľa nej je veľmi dôležité, aby ľudia spolu držali, snažili sa, aby toto prostredie podporovalo slobodu a chránili si ju.
Kým na zmenu ekonomického systému potrebujete 6 rokov, na zmenu mentality 60 rokov. „Sme len v prvej tretine cesty. Tých 20 rokov je z hľadiska jedného života veľa, ale z druhej strany je to strašne málo,“ myslí si Ján Orlovský zo spoločnosti ZSE, ktorá Fond pre transparentné Slovensko tiež podporila. Ak sa uzavrieme do seba, nebudeme môcť potierať korupciu ani na základnej škole. „Učiteľ nebude zle známkovať žiaka, ktorého otec je sponzorom školy. Ak nezačneme s malými vecami, nástenkové tendre budú naďalej visieť medzi nebom a zemou,“ zdôraznil.
Firmy majú prísne pravidlá
Podľa Mira Šarišského zo spoločnosti ENEL – Slovenské elektrárne by na Slovensku pomohlo, keby konečne dochádzalo k potrestaniu tých, ktorí korupčné činy páchajú. „Doteraz sa tak nestalo,“ hovorí. Situácia v elektrárňach sa podľa neho radikálne zmenila po vstupe zahraničného investora. „To, že sa prideľovali zákazky rôznymi pochybným spôsobmi v čase, keď manažment dosadzovali priamo politici, už dnes nie je možné. Dnes sú pravidlá a kontrolné mechanizmy nastavené tak, že priestor na korupciu je oveľa užší,“ dodáva.
Zuzana Čaputová zasa verí, že v boji proti korupcii pomáha aj tlak občanov. „Sama mám skúsenosť z niektorých káuz, kedy sa zvýšená pozornosť ľudí a záujem médií opláca. Zároveň je to aj o generačnej výmene, nových a mladých ľuďoch, o ich výchove k vedomému občianstvu a o tom, že si uvedomíme, že tí hore si uvedomia môžu robiť len to, čo im dovolíme my,“ dodala.