30 top žien slovenského biznisu
TREND vybral tridsiatku žien, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú biznis na Slovensku.
Nejde len o podnikateľky a manažérky, ale aj političky s presahom na podnikateľské prostredie a šéfky mimovládnych organizácií
Sektor verejnej správy a politiky
Lucia Žitňanská
ministerka spravodlivosti
Asi neexistuje na slovenskej politickej scéne politička so silnejším vplyvom na podnikateľské prostredie ako Lucia Žitňanská.
Zásadné zmeny, ktoré ovplyvnili biznis klímu na Slovensku, odštartovala ešte za pravicovej vlády spolu s premiérkou Ivetou Radičovou. Povinné zverejňovanie zmlúv, ktoré štát a verejné inštitúcie uzatvárajú so súkromným sektorom, bolo prelomovým opatrením.
Ešte väčší záber má bývalá kritička Smeru-SD vo vláde Roberta Fica. Či už je to protischránkový zákon alebo sprísnenie súdneho oddlžovania neplatiacich firiem. Chystaná novela Obchodného zákonníka má zase zabrániť podvodníkom, aby sa svojich dlhov a záväzkov zbavovali cez zlučovanie firiem.
Gabriela Matečná
ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podpredsedníčka vlády
Bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu, ktorú si za svoju ministerku vybrala SNS, bola na začiatku veľkou neznámou. No už doteraz toho stihla viac ako viacerí jej predchodcovia. Veľkým prínosom je zvýšenie transparentnosti prerozdeľovania eurofondov z veľkého balíka podpôr nielen pre farmárov a potravinárov, ale i celý rozvoj vidieka. Bola jednou z najviditeľnejších ministeriek/ministrov vlaňajšieho slovenského predsedníctva Rady Európske únie. Cez agroministrov iných členských krajín presadila, že Únia vytvorí celoeurópsku legislatívu na limitovanie ekonomickej sily obchodných reťazcov voči dodávateľom potravín.
Veronika Remišová
opozičná poslankyňa za Obyčajných ľudí
V parlamente i na blogoch odhaľuje prípady zneužívania štátnej moci i podpôr z verejných zdrojov a aj tak prispieva k zvyšovaniu etiky v slovenskom biznise. Ešte ako blogerka a nezávislá poslankyňa mestskej časti Staré Mesto pred dvoma rokmi upozornila na kauzu Kompa za vyše 50 miliónov eur. Išlo o zmluvu na predraženú prevádzku štátnej kompy cez Dunaj až na 15 rokov. Cez blogy upozornila aj na 60-miliónovú dotáciu pre firmu Andreja Babiša, o ktorej rozhodoval vtedajší minister hospodárstva Pavol Pavlis, pričom odhalila aj ich spoločné obchodné väzby.
Jarmila Halgašová
bývalá riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska a nová expertka SaS na pôdohospodárstvo
Potravinársku komoru Slovenska založila pred tuctom rokov skupina podnikateľov z tohto odvetvia na čele s Jánom Sabolom či Jozefom Špirkom ako odpoveď na to, že tradičná Slovenská poľnohospodárstva a potravinárska komora podľa nich popri farmároch opomínala potravinárske fabriky. Jarmila Halgašová, ktorú si vybrali do čela novej komory, však bola od počiatku aktívna a kritická aj nad ich očakávania. Komora nie je len ďalším podnikovým klubom do počtu. Počuť o nej a je veľmi konštruktívnym oponentom štátu pri správe tunajšej výroby potravín. Najnovšie z komory J. Halgašová odchádza a stáva sa agropotravinárskou expertkou najsilnejšej opozičnej strany SaS.
IT a inovatívny biznis
Michaela Kršková
spoluzakladateľka StartupAwards a Neulogy Ventures
Najvýraznejšia žena slovenskej start-up scény Michaela Kršková, do predvlaňajška Jacová, stála pri zrode start-upového ekosystému na Slovensku. S Jánom Ľuptákom spoluzakladala a rozvíjala súťaž mladých inovatívnych firiem StartupAwards, ktorá za uplynulých šesť ročníkov posunula a zviditeľnila viac než stovku projektov. S Ivanom Štefunkom zasa rozbehla fondy rizikového kapitálu pod správcovskou spoločnosťou Neulogy Ventures. Podarilo sa im do systému pritiahnuť súkromné peniaze úspešných ľudí zo Slovenska a uskutočnili investície do vyše tridsiatich firiem.
Na Princetonskej univerzite v USA objavila čaro ekonómie, keď ju učili svetové kapacity ako Peter Kenen a Daniel Kahneman. Po skončení štúdií sa dostala k projektu na podporu lokálnych podnikateľov – farmárov v africkej Ugande. Neskôr zasa na Univerzite v Oxforde „privoňala“ k inováciám, budovaniu inovačného klastra a komercializácii duševného vlastníctva. Dnes spomína, že jej to pomohlo skĺbiť záujem o dianie vo svete s dynamickejším prostredím financií a firiem. Svoje desaťročné skúsenosti zo zahraničia potom naplno využila po návrate na Slovensko. Momentálne je M. Kršková na materskej dovolenke so svojím prvým dieťaťom, dcérou.
Lucia Šicková
spoluzakladateľka Pixel Federation
Keď prednedávnom vyhlásili rebríček New Europe 100, čiže stovku najvýraznejších inovátorov, ktorí prispievajú k pozitívnej zmene vo východnej a strednej Európe, na zozname sa ocitli aj siedmi jednotlivci či kolektívy zo Slovenska. Jedinou Slovenkou vo výbere Res Publica Foundation, Googlu a Financial Times bola Lucia Šicková. Pred desiatimi rokmi spoluzakladala bratislavské herné a vývojárske štúdio Pixel Federation, ktoré sa zameralo na tvorbu hier na Facebooku a mobilných zariadeniach. Z partie zapálených „gamerov“ je dnes jedna z najúspešnejších kreatívnych firiem na Slovensku, pre ktorú pracujú dve stovky ľudí. Do exkluzívneho výberu progresívnych Európanov sa L. Šicková dostala za svoje individuálne aktivity. V domovskej firme i mimo nej sa totiž zamerala na na oblasť vzdelávania. Jednak riadi internú edukáciu v rámci Pixel Federation. Ohlas však zožala hlavne v súvislosti s iniciatívami a programami Edufactory, Skill Drill či Butterfly Effect. Edufactory podporuje vzdelávacie projekty, ktoré využívajú technológie hravou formou. Skill Drill bola škola vývoja hier, kde odborníci z herného priemyslu odovzdávali skúsenosti prostredníctvom workshopov novým tvorivým talentom. Nadstavbou Skill Drillu sa stala iniciatíva Butterfly Effect, ktorú spolu s Pixel Federation vytvorili Sygic, neziskovka Leaf a coworking HubHub. Ide o platformu, v rámci ktorej sa technologické firmy delia o know-how s nastupujúcou generáciou digitálneho biznisu.
Hana Kvartová
regionálna riaditeľka softvérovej firmy SAS
Hana Kvartová kariéru spravila v softvérovo-konzultačnej nadnárodnej spoločnosti SAS, ktorá sa zameriava na biznis analytiku, business intelligence a dátový manažment. Z konzultantky sa prepracovala najprv na slovenskú country manažérku a neskôr na regionálnu riaditeľku tejto globálnej korporácie.
Po šiestich rokoch na poste šéfky slovenského tímu vlani prevzala zodpovednosť aj za český trh. A tento rok do jej portfólia pribudla deviatka ďalších krajín – popri Maďarsku aj štáty bývalej Juhoslávie – Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Kosovo – a tiež Albánsko.
Tina Ličková
zakladateľka 2FRESH SK
User experience alebo skúsenosť zákazníka s používaním produktu je rýchlo rastúce odvetvie na pomedzí dizajnu, informačných technológií a marketingu. Na Slovensku má svoju ženskú líderku v osobe Tiny Ličkovej. Začínala ako kozultantka v oblasti ľudských zdrojov, neskôr prešla do sféry online marketingu. Pracovala ako account manažérka v reklamnej agentúre Triad Advertising a viedla marketing vo webhostingovej spoločnosti Websupport. Na týchto pozíciách sa stretla s fenoménom používateľského zážitku, ktorému profesijne prepadla a úspešne odvetvie reprezentovala a rozvíjala cez slovenskú pobočku českej firmy 2FRESH.
Má na konte viaceré projekty, ktoré pomohli zlepšiť vzťah so zákazníkmi firmám ako napríklad Telekom, Zuno, Eset či Pixel Federation. Začínajúca firma pod jej vedením zdvihla tržby za rok z 21-tisíc až na 187-tisíc eur. Od začiatku budúceho roku bude pôsobiť v nemeckej strategickej agentúre Diffferent.
Samosprávne organizácie podnikateľov
Martina Le Gall Maláková
prezidentka Francúzsko-slovenskej obchodnej komory a spolumajiteľka elektrikárskejfirmy Electrik
Keď bola v Paríži na stretnutí šéfov francúzskych obchodných komôr zo všetkých kútov sveta, stretla tam len štyri ďalšie prezidentky. „Istý čas bola Francúzsko-slovenská obchodná komora trochu menej aktívna, a tak ma tunajší francúzski investori pred dvoma rokmi oslovili, či nechcem prebrať jej vedenie,“ hovorí Martina Le Gall Maláková s tým, že s výzvami nemala nikdy problém. Pod jej vedením členská základňa komory stúpa a už sú v nej aj nefrankofónne firmy, napríklad O2. Za svoj najväčší úspech M. Le Gall Maláková považuje v lete založený Priemyselný inovačný klaster tunajších francúzskych investorov, ktorý združuje firmy s celkovo 25-tisíc zamestnancami. Súčasťou klastra sú firmy PSA Peugeot Citroën, Veolie, Plastic Omnium, Orange či Gefco.
Lenka Surotchak
riaditeľka Nadácie Pontis
Vyše 21 miliónov eur na dobročinné granty, takmer pol milióna eur na protikorupčné projekty, desiatky tisíc dobrovoľníkov v konkrétnych projektoch či viac ako sto udelených prestížnych ocenení pre zodpovedné firmy Via Bona Slovakia. Toto je vysvedčenie Nadácie Pontis, jednej z najdôležitejších a najväčších mimovládnych organizácií na Slovensku, ktorá oslavuje v tomto roku už dvadsiate výročie. Kľúčovou osobnosťou nadácie je jej dlhoročná riaditeľka Lenka Surotchak, ktorá stála už pri jej zrode.
V roku 2003 založila aj Business Leaders Forum, neformálne združenie dnes už zhruba 40 firiem, ktoré presadzuje princípy zodpovedného podnikania, snaží sa kultivovať spoločnosť a prispieť k rozvoju a prosperite Slovenska.
Gabriela Revická
koordinátorka Občianskeho združenia E-ženy
Gabriela Revická založila občianske združenie a internetovú platformu E-ženy, ktorá radí ženám so štartom podnikania. V začiatkoch organizácia radila iba cez web, postupne však začali robiť pre ženy aj pracovné raňajky a workshopy. Ich raňajkami prešlo už takmer 600 žien a ďalším stovkám pomohli so štartom individuálne. Vďaka E-ženám vznikli ďalšie podnikateľské projekty i občianske združenia s obdobným zameraním. E-ženy sú unikátnou kontaktnou databázou.
Katarína Fašiangová
riaditeľka Slovenskej aliancie moderného obchodu
Štvorica vedúcich obchodných reťazcov na Slovensku – Tesco, Lidl, Kaufland a Billa – spoločne s najväčším veľkoobchodom Metro sformovali pred troma rokmi nové odvetvové združenie Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). Začiatkom roka 2015 sa na čelo organizácie postavila Katarína Fašiangová. Všetci vtedajší členovia SAMO, ktoré sa vlani rozšírilo o sieť drogérií dm drogerie markt, sa jednomyseľne zhodli na tom, že je najkompetentnejšou osobou na obhajovanie ich záujmov. Jej najväčším prínosom je, že zlepšila ich komunikáciu so štátom.
K. Fašiangová pracovala pre štátnu potravinovú inšpekciu a neskôr pôsobila v spoločnosti Ahold Retail Slovakia ako manažérka kvality pre obchodné reťazce Hypernova a Albert. Pod jej vedením sa SAMO zaradilo aj do medzinárodnej organizácie obchodníkov EuroCommerce, ktorá pôsobí na pôde Európskej únie ako zástupca obchodu pri nastoľovaní dialógu s vládami, orgánmi Únie, dodávateľmi i zákazníkmi.
Potravinárstvo
Simona Sokolová
predsedníčka predstavenstva topoľčianskych hydinární Hyza
Simona Sokolová je považovaná za najschopnejšiu manažérku mamutej agrochemickej skupiny Agrofert budúceho českého premiéra Andreja Babiša, ktorá má z Česka výrazný presah aj do slovenského biznisu.
Po vleklých stratách dala dohromady v posledných rokoch vôbec najväčší domáci potravinársky podnik Agrofertu – topoľčianske hydinárne Hyza. Z postu generálnej riaditeľky ich viedla v rokoch 2013 až 2015. Od roku 2014 hydinárne pri stabilných tržbách 90 miliónov eur zarobili každoročne až vyše dva milióny eur.
Je považovaná aj za druhého najbohatšieho človeka Agrofertu, hneď za A. Babišom. Po tom, čo mu predala svoj podiel v českej pekárni na mrazené pečivo Profrost, ktorú pôvodne spolu zakladali už pred vyše dekádou.
Členkou Predstavenstva Agrofertu je už piaty rok. Má v ňom na starosti celý jeho potravinársky biznis okrem mäsokombinátov.
Ružena Brádňanová
generálna riaditeľka Slovenskýchcukrovarov Sereď
Po vlne hromadného zatvárania z prelomu milénia zostali v krajine už len dva cukrovary. Na čele jedného z týchto cukrovarov stojí ako generálna riaditeľka už desiaty rok Ružena Bradňanová, ktorá vedie seredské Slovenské cukrovary rakúskej Agrany. Rodáčka z Gemera svoju fabriku previedla mimoriadne zložitým obdobím, ktoré vrcholí práve teraz. Po tohtoročnom lete Únia ruší pre jednotlivé členské krajiny obmedzujúce produkčné kvóty a cukor bude ponechaný len na tvrdú trhovú konkurenciu. Cukrovary museli investovať do zásadného zefektívnenia. R. Bradňanová riadila takúto prípravu svojho cukrovaru a popri tom vykazovala aj vysoké zisky. Za ostatných sedem rokov cukrovar s ročnými tržbami na úrovni okolo sto miliónov eur vždy zarobil od štyroch až do 13 miliónov eur ročne.
Réka Világi
predsedníčka predstavenstva dunajskostredskej mliekarne Euromilk i mäsokombinátu Istermeat
Oszkár Világi je najvplyvnejším podnikateľom na juhu Slovenska, a to nielen pre dlhodobý vplyv na politické reprezentácie tunajšej maďarskej menšiny či manažovanie bratislavskej rafinérie Slovnaft. Bývalý právnik má na Žitnom ostrove aj dosť veľkú biznis skupinu, ktorá podniká od potravinárstva a cestovný ruch až po polygrafiu či energetiku. Vedenie nad jeho biznismi postupne preberá jeho dcéra Réka Világi.
Na rozbeh dostala dunajskostredskú mliekareň Euromilk či mäsokombinát Istermeat. Vlani, keď bola R. Világi vo vedení firiem, Euromilk znížil svoju stratu, Istermeat bol v zisku a dokonca jeho tržby medziročne poskočili na dvojnásobných skoro 13 miliónov eur. Dnes R. Világi vedie firmy s dohromady až 600 zamestnancami.
Finančníctvo
Elena Májeková
členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Union zdravotnej poisťovne
Slovenský poistný trh nemá veľa manažérov, ktorí sa s ním spájajú od vzniku samostatnej republiky. Elena Májeková k tej malej skupine patrí. Jej kariéra sa spája už 25 rokov s jednou spoločnosťou – poisťovňou Union. Najskôr v nej vymýšľala neživotné poistky pre majetok či autá. Už v roku 1996 sa stala členkou jej predstavenstva. Za jej pôsobenia začal Union medzi prvými na trhu rozlišovať cenu pre povinné poistenie autá aj podľa pohlavia vodiča či veku. Od roku 2006 sa stala členkou predstavenstva aj v jej sesterskej zdravotnej poisťovni. súčasnosti pôsobí v zdravotnej časti Unionu a má na starosti nákup zdravotnej starostlivosti.
Elena Kohútiková
bývalá viceguvernérka NBS a zástupkyňa šéfa VÚB banky
Dlhodobo najviditeľnejšia žena slovenského biznisu. V Národnej banke Slovenska (NBS) presadzovala od začiatku zavedenie eura na Slovensku. Elena Kohútiková po štyridsiatich rokoch kariéry ohlásila v novembri odchod z VÚB, hlavne kvôli rodine. Po absolvovaní Ekonomickej univerzity v Bratislave začínala ako výskumná pracovníčka v SAV. Neskôr prešla do Štátnej banky československej a odtiaľ do NBS. V roku 2006 prešla do komerčnej VÚB banky. V nej to dotiahla na post členky predstavenstva a zástupkyne generálneho riaditeľa.
Renáta Bláhová
zakladajúca partnerka poradenskej spoločnosti BMB Leitner
„Váš postoj je nielen nesprávny, ale navyše ohrozujúci vašich klientov so schránkami na Cypre, a to finančne i trestnoprávne,“ napísala pred dvomi rokmi na sociálnej sieti Renáta Bláhová. Reagovala na status Patrika Tkáča z finančnej skupiny J & T, podľa ktorého kto nezváži pri kapitálových investíciách legálne štruktúry na Cypre, okráda vlastnú rodinu.
Pentu zasa kritizuje za spôsob získania zdravotnej poisťovne Dôvera a ako jedna z mála daňových poradcov sa nebojí vyjadrovať k daňovým kauzám. Najnovšie s týždenníkom TREND spustila oceňovanie najväčších platiteľov daní.
S kolegami založila v roku 1996 vlastnú konzultačnú spoločnosť, ktorá sa neskôr spojila s rakúskou rodinnou skupinou Leitner Leitner. Aktuálne firma na Slovensku zamestnáva okolo 80 ľudí. R. Bláhová je aj prezidentkou International Fiscal Association na Slovensku.
Automobilový priemysel
Inge Murgašová
personálna riaditeľka Matador Automotive Vráble
V automobilovej brandži patrí medzi neprehliadnuteľné postavy. Jej kariéra s paradoxne začala v Stredoslovenskej cementárni, kde si prešla viacerými pozíciami. Už ako šéfka tamojšieho HR oddelenia musela zvládnuť aj nepríjemnú skúsenosť s hromadným prepúšťaním pri zatváraní fabriky.
Odtiaľ smerovala do zvolenského Continentalu. Po necelej dvojročnej zástavke vo vrábeľskej fabrike Kongsberg Automotive nastúpila v roku 2011 do automobilovej vetvy domácej skupiny Matadoru, kde mala za úlohu centralizovať HR procesy v období, keď Matador priberal pod seba aktivity aj v oblasti konštrukcie a dizajnu.
I. Murgašová sa podieľala aj na tvorbe legislatívy pracovného trhu či vzdelávania.
Zuzana Školárová
country manager Schnellecke Slovakia, managing director Schnellecke RUS
Kľúčovým hráčom logistického biznisu je nemecká logistická firma Schnellecke. Na čele jej slovenskej dcéry Schnellecke Slovakia, ktorej osemsto zamestnancov má na starosti dodávky komponentov, ako aj montáž niektorých modulov pre bratislavskú fabriku Volkswagen, stojí Zuzana Školárová. V Schnellecke má za sebou viacero náročných projektov. Najťažším bol podľa nej rozbeh novej pobočky Nemcov v Rusku v roku 2012. Napriek náročným podmienkam sa jej to podarilo. Na Slovensku zase mala na starosti projekt logistického optimalizačného centra v Lozorne, kde firma vybudovala obrovský automatizovaný sklad, ktorý využíva roboty, skenery a čítačky. Z. Školárová v súčasnosti mení pozíciu v rámci koncernu.
Petra Kusá Boskovičová
konateľka a finančná riaditeľka strojárskej spoločnosti SAS Automotive pre Česko a Slovensko
Za šestnásť rokov sa v nadnárodnom automobilovom subdodávateľovi SAS Automotive vypracovala na konateľku a finančnú riaditeľku jej vetvy pre Česko a Slovensko. Keď do firmy nastupovala, tá mala len vyše 60 zamestnancov. Dnes vyše pol tisícky a tržby skoro 700 miliónov eur ročne. A zverený podnik má už dlhodobo aj slušné zisky. Vlani v čistom zarobil vyše desať a pol milióna eur. Kariéra P. Kusej Boskovičovej v SAS sa začala tým, že najskôr mala na starosti administratívu okolo vybudovania spoločnosti SAS Automotive v Bratislave, neskôr pre fabriku na zelenej lúke naberala ľudí a zriaďovala finančné oddelenie.
Sektor ľudských zdrojov
Ivana Molnárová
výkonná riaditeľka personálnej spoločnosti Profesia
Spoločnosť Profesia má dnes také dominantné postavenie na trhu, že takmer každý vzťah zamestnanec – zamestnávateľ na Slovensku sa začína na jej rovnomennom portáli profesia.sk. Ivana Molnárová pôvodne nastúpila do firmy v roku 2001 na pozíciu obchodnej zástupkyne. Neskôr sa stala riaditeľkou obchodu a marketingu, aby v roku 2010 prevzala vedenie spoločnosti. Pod jej vedením sa Profesia stala súčasťou fínskej spoločnosti Alma Media a stala sa inštitúciou, ktorá organizuje najväčšie odborné konferencie trhu práce či HR a udeľuje každoročne ocenenie pre najatraktívnejšieho zamestnávateľa. Navyše firma je aj vôbec jednou z najziskovejších v krajine. Za roky 2012 až 2016 premieňala na čisté zisky vždy až vyše tretiny svojich tržieb. Vlani pri tržbách deväť a pol milióna eur.
Tatiana Orglerová
šéfka ľudských zdrojov stavebnej firmy KnaufInsulation pre strednú a východnú Európu
Ak by sa mala komunita ľudí pôsobiacich na Slovensku v oblasti ľudských zdrojov zhodnúť na osobe, ktorá je jej najaktívnejším reprezentantom, bola by to Tatiana Orglerová. Ako manažérka pre ľudské zdroje bola pri rozbehu japonskej elektrotechnickej investície Yazaki na zelenej lúke v Prievidzi, v slovenskej pobočke Heinekenu riadila ľudské zdroje v náročnom období zlučovania a zatvárania menších pivovarov. Riadila personálnu politiku aj vyše dvetisíc zamestnancov v Slovnafte, má skúsenosti z IBM či Hay Group. Jej renomé podčiarkujú ocenenia Slovenská cena roka za rozvoj ľudských zdrojov, HR Oscar či HR Gold. Je aj na čele profesijnej organizácie personalistov HRcomm.
V súčasnosti riadi personálnu politiku výrobcu stavebných materiálov KnaufInsulation v krajinách východnej a strednej Európy. Momentálne jej záber tak predstavuje tisícku zamestnancov, 25 obchodne pokrytých krajín a šesť výrobných závodov v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku i Turecku.
Hutníctvo
Mária Blašková
spolumajiteľka Třineckých železiarní
Jediná žena na zozname najbohatších Slovákov sa k podnikaniu dostala v roku 2004 po smrti svojho manžela Ľubomíra Blaška zapleteného do viacerých politických škandálov. Ten začal podnikať už v deväťdesiatych rokoch, keď privatizoval niekoľko ťažobných firiem v Česku a na Slovensku. A neskôr vstúpil aj do energetiky a hutníctva, keď spolu s Tomášom Chrenekom, Jánom Moderom a Evženom Balkom získali spoločnosť Moravia Steel, ktorá ovláda Třinecké železiarne.
Mária Blašková sa stala spolumajiteľkou Třineckých železiarní i obchodníka s nerastnými surovinami Minerfin. Podľa mesačníka Forbes sa jej majetok odhaduje na 400 miliónov eur. Časť svojich podielov prepísala už aj na svoje tri deti. Spolu s nimi v apríli tohto roka založila spoločnosť Octarine Invest.
Kristina Lang-Demáčková
spoluvlastníčka a manažérka považskobystrickej zlievarne Medeko Cast
Rodinná zlievareň Medeko Cast z Považskej Bystrice patrí s tržbami na úrovni štyridsať miliónov eur ročne a takmer dvesto zamestnancami do prvej dvadsiatky najväčších hutníckych firiem na Slovensku. Na jej čele stojí už viac ako dve dekády zakladateľ Pavol Demáček. No už takmer deväť rokov v nej pôsobí aj jeho dcéra Kristina Lang, ktorá sa aktuálne pripravuje na prevzatie riadenia firmy po otcovi. Medeko Cast pred skoro dekádou zasiahla finančná kríza. Dcéra prišla pomôcť otcovi do firmy aj spolu s bratom Jakubom. Ona sama vtedy prevzala hlavne personálne oddelenie podniku, kde zaviedla nový systém odmeňovania, riadenia výkonnosti, ako aj vzdelávanie a rozvoj manažérov.
Drevárstvo
Ingrid Benčová
generálna riaditeľka liptovskej píly Rettenmeier Tatra Timber
Už vyše pol dekády stojí v najvyššej výkonnej pozícii v najväčšej tunajšej píle Rettenmeier Tatra Timber, ktorá ročne spracuje až vyše 600-tisíc kubíkov dreva. Zhruba pätnástinu všetkého dreva vyťaženého v krajine. Pri tržbách na úrovni 70 miliónov eur ročne podnik v posledných rokoch zarába každoročne minimálne milión eur. Dôveru na čele najväčšej píly si zachovala aj pri zmene jej vlastníka, keď ju od Rettenmeierovcov nedávno získala iná nemecká rodina Cortesovcov. Je aj vo vedení slovenského Zväzu spracovateľov dreva a Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.
Stavebníctvo
Magdaléna Dobišová
podpredsedníčka predstavenstva stavebnej firmy Skanska SK
Začínala ako hovorkyňa, no dostala sa až na pozíciu generálnej riaditeľky. Dlhoročná šéfka stavebnej firmy Skanska Magdaléna Dobišová začala meniť vnímanie sektora zamotaného do korupcie, keď zaviedla vo firme politiku čistých rúk. Z vrcholu firmy začala presadzovať transparentné podnikanie s nulovou toleranciou voči podozreniam z korupcie. Firma prešla očistným procesom a od veľkých dopravných projektov sa presunula viac do regiónov. Vlani sa už Skanska po dlhých rokoch strát vrátila k prvému zisku. Od apríla tohto roku je podpredsedníčkou predstavenstva a na etické správanie firmy dozerá už aj v Rumunsku a Maďarsku.
Retail
Albena Grozeva Georgieva
členka predstavenstva a obchodná a marketingová riaditeľka Billa Slovensko
Sieť supermarketov rakúskej skupiny Billa v minulých rokoch toľko zdôrazňovala, že je na slovenskom trhu predajcom najkvalitnejších potravín, až si to ľudia spojili s tým, že je aj ich najdrahším predajcom. A to potom začalo firmu limitovať v jej raste. Výraznou mierou túto povesť vymazáva v posledných takmer troch rokoch jej bulharská manažérka Albena Grozeva Georgieva.
Zmenami marketingovej komunikácie i obchodných stratégii dosiahla, že v novších prieskumoch si už Billu zákazníci nespájajú s tým, že je najdrahšia, ale že je aj dostupná. Billa tu v posledných troch rokoch vyrástla so svojimi tržbami zo 460 na 495 miliónov eur a pripísala si aj vyššie zisky.
Filmový biznis
Zuzana Mistríková
spolumajiteľka a konateľka produkčnej filmovej spoločnosti PubRes
Slovenská kinematografia je tento rok úspešná nielen doma, ale aj v zahraničí. Na oboch frontoch sa tento rok darilo aj filmovej producentke Zuzane Mistríkovej, ktorej slovensko-český koprodukčný film Učiteľka sa predal do kino a video distribúcie vyše päťdesiatky štátov. Zároveň získal domáce ocenenie Slnko v sieti za najlepší film roka. Zásadnejšiu spoločenskú výpoveď priniesol aj jej najnovší projekt Mečiar – dokument Terezy Nvotovej o bývalom slovenskom premiérovi. Podpísaná je aj pod film Wilsonov či dokument Vlna vs breh. Koprodukovala úspešnú retrokomédiu Občiansky preukaz či animovaných Lichožrútov. PubRes spoluorganizuje aj projekt Letný Bažant Kinematograf, ktorého ročná návštevnosť je 50-tisíc ľudí. Z. Mistríková bola viceprezidentkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, zastávala funkcie v Rade pre reklamu. Dnes je prezidentkou Asociácie nezávislých producentov a členkou Európskej filmovej akadémie.