Skončila sa „tropická“ Pohoda. Napriek horúčavám a búrkam bola krásna
Šestnásty ročník festivalu Pohoda, ktorý sa konal od štvrtka popoludnia do nedeľňajšieho rána na trenčianskom letisku, je minulosťou.
Šestnásty ročník festivalu Pohoda, ktorý sa konal od štvrtka popoludnia do nedeľňajšieho rána na trenčianskom letisku, je minulosťou. Približne o deviatej hodine ráno ho ukončila ekumenická bohoslužba v Dance aréne.
Aj takto vyzerá Pohoda: Muž v zelenom klobúku robil zle reportérovi TV Markíza! Niektoré zábery z tohtoročnej Pohody hovoria za všetko.
„Festival bol pre nás krásny,“ povedal o podujatí jeho riaditeľ Michal Kaščák. Ten však na nedeľňajšej tlačovej konferencii uviedol, že festival pre neho ešte stále trvá, aj keď oficiálny program je už ukončený. Na Pohode ošetrili stovky ľudí. Alkohol neúradoval
Atmosféra na 16. ročníku festivalu Pohoda bola napriek horúčavám Pohodová.
Pohoda tento rok nebola vypredaná, no na pokladniach zostalo menej ako tisíc vstupeniek, čo organizátori považujú za úspech. Zároveň odhadujú, že štvrtina ľudí na festivale bola zo zahraničia. Okrem bežných návštevníkov sa po areáli podľa ich vlastných slov pohyboval rekordný počet agentov interpretov. Kapacita areálu bola tento rok znovu 30-tisíc ľudí. Pred horúčavou účastníkov zachraňovali vodné delá.
Festival sa tento rok mohol tešiť z tropického počasia s teplotami až do 34 stupňov Celzia. Práve preto po letisku neustále jazdili hasičské autá polievajúce ľudí, v areáli boli rozmiestnené snehové delá, ktoré ovlažovali návštevníkov a crowdasistenti na koncertoch ľuďom nalievali pitnú vodu. Festival Pohoda ohrozovali aj blesky.
Počas troch dní v areáli niekoľkokrát pršalo, avšak po pár hodinách nebolo na trenčianskom letisku po daždi takmer ani stopy. Najhrozivejšia piatková búrka síce organizátorov prinútila prerušiť program, niektoré vystúpenia museli skrátiť či posunúť, no žiadny koncert napokon pre počasie nemuseli zrušiť. Festival niekoľkokrát zasiahli aj búrky z tepla. Tie striedali horúčavy.
Neprišli Francúzi, Yann Tiersen mal problémyJednou z dvoch kapiel, ktoré sa na festivale nepredstavili, bola francúzska formácia Naive New Beaters. Tá sa na Slovensko nemohla dostaviť pre technické problémy na letisku v Paríži. Tie ohrozili aj koncert Yanna Tiersena, ktorý sa mal na Pohode predviesť v piatok o 21:00. Po neskoršom príchode sa dostal na Orange stage v rámci piatkového programu až ako posledný. Lákadlom festivalu bola aj islandská speváčka Emiliana Torrini. Problémom sa nevyhli ani iné kapely. Americkej formácii Public Enemy chýbal mixpult a tak tvorila polovicu jej vystúpenia nútená zvuková skúška. Britskej kapele Portico Quartet v sobotu nedorazila batožina s potrebnými vecami a tak sa na Pohode predstavila až po 02:00 v noci. Okrem spomenutej skupine Naive New Beaters na trenčianskom letisku nevystúpili ani S.C.U.M., ktorí sa krátko pred začiatkom festivalu rozpadli.
Šestnásta Pohoda bola opäť najmä o vynikajúcej atmosfére a množstve žánrovo pestrých koncertov domácich a zahraničných interpretov. Priaznivci hip-hopu si prišli na svoje na koncerte Public Enemy alebo Bonusa, fanúšikovia britských gitaroviek na vystúpeniach Kasabian, Two Door Cinema Club či The Kooks. Dlho sa diskutovalo a ešte aj bude diskutovať o pútavom nočnom predstavení kapely The Horrors či koncerte Stingovej 21-ročnej dcéry Eliot Pauliny Sumner alias I Blame Coco, ktorá zahrala okrem vlastnej tvorby aj cover od Pink Floyd. Pohoda, to bola aj mamička Emiliána Torrini s hitom Jungle Drum, americký spevák Aloe Blacc, ktorý svoj najväčší hit I Need a Dollar zaspieval z megafónu v backstagei a výbušný set Chase and Status, ktorí ukončili dianie na hlavnom Bažant stagei.
Lou Reed na Pohode dostal aj kritiku.
Štvrtkový koncert amerického poeta Loua Reeda mal pozitívne, ale i negatívne ohlasy. Napríklad skupina Slobodná Európa ho na sobotňajšom koncerte šťavnato okomentovala a následne zahrala vlastnú verziu jeho hitu Sweet Jane. Zmiešané reakcie boli aj na Liverpoolske oratórium Paula McCartneyho v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Speváckeho zboru Lúčnica a ďalších umelcov.
Expremiérka Radičová na Pohode diskutovala, ale aj obsluhovala v kaviarni Dobrá krajina.
Okrem skôr spomenutých interpretov svoje umenie na tohtoročnej Pohode predviedli aj Elbow, Bat for Lashes, White Lies, Anna Calvi, Emika, Orbital, Dry the River, Guillemots, Warpaint, JuJu aJamaican Legends. Vystúpili aj Totally Enormous Extinct Dinosaurs, SebastiAN, Orquesta Típica Fernández Fierro, Villagers, Givers, Submotion Orchestra, Hypnotic Brass Ensemble, Zapaska, Lützenkirchen, Eskmo, Femi Kuti & Positive Force, Little Roy alebo Kitty, Daisy & Lewis. Z českých a slovenských interpretov to boli napríklad Čad, Iva Bittová a Čikori, Longital, Dorota Nvotová s nepálskou kapelou, Jana Kirschner a afterPhurikane, Billy Barman, Karpatské Chrbáty a Michael Kocáb, Floex, Rido, Hrana alebo Talkshow.
Na Pohode sa aj diskutovalo, čítalo a korčuľovaloPohoda ale opäť nebola len o hudbe. Návštevníci sa mohli zúčastniť diskusií, na ktoré došlo široké spektrum osobností, od Michala Handzuša po Ivetu Radičovú. V literárnom klube sa prezentovalo množstvo spisovateľov, v Bažant kinematografe premietli dokumenty, celovečerné hrané filmy, zahraničnú i slovenskú tvorbu a pestrý program pripravili organizátori v dvoch Škoda Family parkoch. Aj takto vyzerala sobotná pohoda na Pohode.
Na Pohode bola aj roller disco s požičovňou kolieskových korčúľ, lezecká stena, Speakers corner, Dobrý trh, Lišiacke Ihrysko, bazén, relax & fun zóna na krytej terase, secondhand so slávnostným oblečením, kvetinárstvo, kolotoče a komu nestačilo ani to, mohol si areál trenčianskeho letiska pozrieť z balóna.