Brazílsky Samsung rieši problém
Desaťhodinové státie za pásom, nedostatočné prestávky a bolesti chrbtice
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-60427080-brazilsky-samsung-riesi-problem
Nielen na to sa sťažujú zamestnanci brazílskeho Samsungu, ktorých problém sa vláda rozhodla riešiť. Juhokórejskú jednotku žaluje za porušovanie pracovných zákonov a žiada odškodné vo výške 108 miliónov amerických dolárov, čo je približne 80 miliónov eur. „Našim zamestnancom sme sa zaviazali ponúkať pracovné prostredie najvyšších štandardov. Hneď ako dostaneme sťažnosti, vykonáme kontrolu a budeme spolupracovať s úradmi,“ bráni sa Samsung v Brazílii.
Televízor za minútu
V manauskom závode Samsungu sú bežné 15-hodinové zmeny a práca postojačky. Prestávky sú krátke a zamestnanci trpia bolesťami chrbtice, krížov či zápalmi v dôsledku preťaženia kĺbov. Až dve tisícky z nich si vlani sťažovali na zdravotné problémy. V podniku pracuje vyše šesťtisíc ľudí. Za pol minúty musia zložiť mobilný telefón a za minútu celý televízor. Podľa výpovedí, na správne umiestnenie televízora do obalu má pracovník presne 4,8 sekundy. „Nemyslím si, že by Samsung plánovane zneužíval ľudí. Skôr je to vina manažérov, ktorí chcú krátkodobo zvýšiť zisky závodu aj za cenu zhoršenia pracovných podmienok,“ uvažuje programový koordinátor slovenskej Nadácie Pontis Michal Kišša, ktorý sa špecializuje na zodpovedné podnikanie.
Zamestnával neplnoletých
Faktom ostáva, že podľa inšpekcií v tomto a predminulom roku bola výkonnosť pracovníkov v brazílskom podniku neprimerane vysoká. Upozornili aj na ďalšie prehrešky na pracovisku vrátane nevhodnej výšky stolov či malého počtu stoličiek na oddych. „Brazília je vyspelým trhom s veľkou konkurenciou a dobré meno firmy si tu treba strážiť. Je vo vlastnom záujme spoločnosti, aby podmienky vo svojich závodoch sledovala,“ dodáva na margo obvinení Samsungu Kišša. To však nie je jediný problém, ktorému Samsung vo svete čelí. Vlani newyorská neziskovka China Labor Watch poukázala, že dodávateľská firma Samsungu HTNS Shenzhen z Číny údajne zamestnáva neplnoleté dievčatá. Organizácia upozornila aj na nútené nadčasy za neprimerane nízku mzdu a „surových“ manažérov. Samsung niektoré obvinenia vyvrátil. Len niekoľko mesiacov predtým pritom začal s dôkladnou kontrolou uchádzačov o prácu a so školením personálu.