Aliancia Fair-play – Funkčný a kontrolovaný štát
Počas projektu sa podarilo dosiahnuť začatie trestného stíhania „obzvlášť závažného trestného činu“ s trestnou sadzbou až 12 rokov. Zároveň na základe podaní Aliancie Fair-play Úrad pre verejné obstarávanie uložil historicky prvú pokutu za netransparentnú vlastnícku štruktúru (vo výške 10-tisíc eur pre firmu Intermedical). Počas grantového obdobia bola po dlhom čase uložená pokuta aj za konferenciu Techmatch, tiež na základe podania Aliancie Fair-play. V Aliancii Fair-play veria, že práve také prípady ukazujú, že má význam byť aktívnym občanom. Dostali spätnú väzbu, ktorá naznačuje, že silný efekt môžu mať aj na často už apatickú časť odbornej obce, ktorá sa prestala snažiť o zmeny, lebo v ich reálnosť neverí. Kvalitatívnym posunom je úspešné využitie dátovej analýzy pre odhaľovanie trestnej činnosti, o to viac, že postup je s malou úpravou replikovateľný. Séria stretnutí s odborníkmi na komunikáciu otvorila nové pohľady na to, ako je možné komunikovať témy tradične spájané s protikorupčnými organizáciami. Ako prvá organizácia z tejto oblasti na Slovensku rozbehli Instagram s cieľom osloviť mladšie vekové skupiny. Experimentujú s live videom na Facebooku a hľadajú formáty, akými by sa tradične “ťažké” investigatívne a analytické články dali komunikovať jednoduchšie vizuálnou formou napríklad cez Stories alebo obrázky – nie však klasické vizualizácie. Pracujú na long-form texte o zdravotníctve, ktorý by mal prívetivo sprostredkovávať množstvo hutných analytických dát po vzore západných médií ako sú der Spiegel alebo Washington Post. O našich zisteniach zatiaľ hovorili najmä na zahraničnom fóre – na konferencii Digital Communication Network v Kyjeve v apríli 2017, kde boli súčasťou panelovej diskusie Digital Disruption Forum – Impact on Communities and Civil Society. Členmi Digital Communication Networku sú novinári, ľudia z mimovládneho sektora, úradníci aj aktivisti z celej strednej a východnej Európy.
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy – Otvorene o doprave – odkrývanie prejavov a následkov únosu štátu
Odborníci z INEKO ukázali, aká široká je priepasť medzi diaľničnými sľubmi a realitou. Nielen v zmeškaných termínoch dokončenia diaľnice D1, ale i v plánoch rýchlostných ciest na ďalšie obdobie. Vysvetlili, že kampaň za oslabenie dlhovej brzdy iba prekrýva iné dôvody meškania diaľnic (predražovanie, zlé riadenie, prestoje v príprave). Podčiarkli naliehavú potrebu riešiť dlho zanedbávanú údržbu ciest i využívať nízkonákladové opatrenia na odľahčenie preťažených ciest. Postupne narovnávajú politikmi pokrivené vnímanie príčin dopravných problémov a primeraných riešení. Zostavili tiež unikátny prehľad informácií o 80 plánovaných úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý využilo už 30-tisíc ľudí, dostupný na http://cesty.ineko.sk/
Slovensko.Digital – Transparentné informovanie o projektoch a aktéroch informatizácie spoločnosti (metodika Red Flags)
Vďaka projektu vznikla metodika na hodnotenie štátnych IT projektov a bola otestovaná na dvadsiatich štátnych IT projektoch. Vznikajúce hodnotenia sú zverejnené na platforme Slovensko.Digital, kde ich môžu zástupcovia IT komunity participatívne hodnotiť. Na prezentačnej webstránke projektu https://redflags.slovensko.digital/, sú potom hodnotenia projektov, ktoré prešli internou kontrolou Slovensko.Digital. Pri týchto aktivitách sa zamerali najmä na najväčšie projekty, ktorým sa dlhodobo venujemú – ISV a Edunet a zároveň na množiace sa dokumenty k novým projektom, ktoré sa na strane štátu vytvárajú. Projekt bol prezentovaný v online priestore a na workshopoch pre záujemcov, ktorí by sa radi do projektu zapojili.
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť – Transparentné a efektívne nakladanie so štátnymi nehnuteľnosťami
Finančné prostriedky boli využité na výskum v oblasti efektívnosti a transparentnosti nakladania so štátnymi nehnuteľnosťami vybranými ministerstvami (MF SR, MH SR a MK SR). Najskôr došlo k rozsiahlemu zberu zverejnených dát týkajúcich sa aktuálneho stavu správy štátneho majetku (právna úprava, informácie zverejnené v CEM, existujúce analýzy a pod.), potom sa pristúpilo k dopytovaniu konkrétnych informácií od ministerstiev cez infožiadosti a samozrejme k analýze všetkých zozbieraných dát. Výstupmi projektu sú tri články v DenníkuN, jedno vystúpenie v televízií a jedno v rádiu, tri blogy, dve infografiky, interaktívna mapa, seminár, tlačová konferencia a záverečná analýza. Výstupy zaujali viaceré médiá.
Via Iuris – Sudcovia ako základ kvalitnej justície
Vďaka projektu sa VIA IURIS, ako jediná organizácia občianskej spoločnosti na Slovensku, mohla venovať téme personálneho obsadzovania Súdnej rady a Ústavného súdu. Ide o kľúčové inštitúcie, cez ktoré verejnosť posudzuje dodržiavanie princípov právneho štátu a dôveryhodnosť justície. Projekt prispel k zvýšeniu informovanosti verejnosti o význame súdnej rady a ústavného súdu, a tiež k efektívnejšej verejnej kontrole týchto inštitúcií. So sudcami a odborníkmi na právo otvorili dialóg o dôležitosti zmien vo výbere ústavných sudcov a navrhli odporúčania na zmeny v aplikačnej a legislatívnej rovine. Odporúčania na skvalitnenie výberu ústavných sudcov budú presadzovať v nasledujúcom období.
Transparency international Slovensko – Kvalitnou štátnou správou proti korupcii a klientelizmu
Vďaka projektu prinieslo Transparency International Slovensko v kauze Evka kľúčové informácie o zákazkách. Na 3-dňovom školení školili 23 úradníkov naprieč rezortmi v kľúčových témach boja proti korupcii. Zároveň mali možnosť nadviazať neformálne kontakty. Vytipovali si partnerov pri záchrannej sieti pre whistleblowerov a v spolupráci s Profesiou spravili prieskum vnímania whistleblowingu medzi súkromnými zamestnávateľmi. V tvorbe záchrannej siete pokračujú, najmä prostredníctvom osvety, v súkromnom sektore. Prijali niekoľko podnetov od úradníkov, niektoré sú v riešení, ďalším poskytli alebo sprostredkovali právne poradenstvo. Osvetu whistleblowingu robili aj v blogoch, na festivale Jeden svet a mediálnymi výstupmi.
Združenie občanov miest a obcí Slovenska – Transparentná samospráva
Hlavnými cieľmi projektu bolo zlepšiť odbornosť ľudí pracujúcich v obecnej samospráve, zosieťovať ich a vytvoriť systém spolupráce, analyzovať stav transparentnosti riadenia obcí a navrhnúť riešenia na zlepšenie verejného života. ZOMOS uskutočnil vzdelávanie formou seminára „Transparentná samospráva dňa 13.6.2017 v Martine, ktorého sa zúčastnili odborníci na samosprávu a spolupracovníci Transparency International Slovensko v roli školiteľov. Sieťovanie aktivistov prebehlo spôsobom osobného kontaktu, tzv. ZOMOS Tour po obciach na celom Slovensku. Výstupom prieskumu a analýzy problémov obecných samospráv je publikácia „Pomôžme si sami“. ZOMOS sa podstatne podarilo rozšíriť sieť samosprávnych aktivistov, ktorých zapojili do internetovej konferencie „zomos@otvorene.sk“.
OZ Proti korupcii – Verejné zdroje v malých samosprávach
V priebehu ôsmich mesiacov sa podarilo zrealizovať osem verejných diskusií na témy, ktoré sa týkali verejného života predovšetkým z oblasti kontroly a správy verejných zdrojov, rovnako i zverejnenie ôsmich novinárskych blogov ako výsledok investigatívnej práce a činnosti. Cieľom projektu bola občianska kontrola v oblasti správy veci verejných a snaha vzbudiť vo verejnosti záujem o občiansky aktivizmus. Výsledkom projektu nie sú síce merateľné hodnoty, ako reflexia nám môže poslúžiť záujem verejnosti o témy na diskusiách a čítanosť jednotlivých blogov.
Pre transparentné regióny 2017
Zoulus, Dolná Nitra – Transparentný región
Projekt pomohol lepšie poznať ľudí v obciach regiónu a vytipovať poslancov a aktivistov k pokračujúcej spolupráci pri spoločných aktivitách regiónu. Návštevy zastupiteľstiev boli nevšedným poznaním, zmeny správania starostov v prípade potreby riešiť aktuálne problémy za prítomnosti „cudzích“ ľudí. Úžasný bol priebeh zábavného kvízu o samospráve, ktorý bol netradične vložený do prírody a využili ochotu zabávača Joža Pročka moderovať tento pokus o zblíženie sa ľudí s pravidlami samosprávy touto nevšednou formou. Treba povedať, že aj možnosť poskytnúť, všetkým prítomným, cca 300 obyvateľom regiónu občerstvenie vďaka tomuto projektu, pritiahlo tento počet ľudí.
Občianske združenie Jazernica – Rozpočet obce
Odborník – rozpočtár (B. Slaný) analyzoval v mesiacoch júl, august a september materiály súvisiace s rozpočtom obce Jazernica, v spolupráci so starostom a ekonómkou obecného úradu a predsedom finančnej komisie. Priebežne prebiehali konzultácie s právnym expertom na samosprávu (V. Pirošík). V októbri bolo pripravené školenie o rozpočte obce Jazernica pre poslancov obecného zastupiteľstva, členov finančnej komisie a verejnosť. Výstupom je analýza rozpočtu a procesu jeho tvorby, zároveň návrh opatrení a riešení konkrétnych problémov (napr. návrh na zmenu zásad hospodárenia alebo „manuál rozpočtu“).
Budúcnosť pre Považskú Bystricu, o.z. – Transparentná Považská Bystrica
Projekt poukázal na nakladanie s majetkom mesta (ako mesto predáva majetky cez výnimku zo zákona „osobitný zreteľ“), a porovnal to s inými mestami. Ďalej bolo poukázané na to, že mesto chce predávať budovy vo svojom vlastníctve a s tým súvisiace informácie, na spoločnosť MEGAWASTE, ako získala jednotlivé zákazky, a na verejné obstarávanie, ktoré táto spoločnosť získala. Zaujímavosťou je aj obstarávanie ohľadne rekonštrukcie ľadovej plochy v meste. Výsledkom je najmä informovanosť občanov a širšej verejnosti a dva podnety na kontrolu Úradu pre verejné obstarávanie.
Podnikateľská aliancia Slovenska – Eurofondy v regiónoch – aké ovocie priniesli bruselské peniaze?
Projekt zmapoval využitie prostriedkov z eurofondov pre súkromné spoločnosti (najmä z Operačného programu Konkurencia a hospodársky rast) na vzorke náhodne vybraných projektov (spomedzi projektov s väčším objemom dotácií). Na základe dosiahnutého vývoja tržieb, zisku, postavenia na trhu a hodnotenia manažérov boli jednotlivé spoločnosti zaradené do 5 skupín so známkou 1 až 5 (ako v škole). Viac ako tretina napriek minutiu peňazí vykazuje horšie alebo výrazne horšie ekonomické výsledky. Iba pri 8 z 32 projektov sa po prijatí eurofondov výsledky výraznejšie zlepšili. Ako zjavne vydarené možno označiť iba tri projekty z 32 hodnotených. Z najviac podporených regiónov žiadny nedosiahol vyšší rast.
OZ Proti korupcii – Protikorupčný festival 2017
3.ročník Protikorupčného festivalu mal aj tento rok dve časti. Celodennú odbornú sekciu absolvovalo 35 prihlásených účastníkov. Večerný galavečer si prišlo pozrieť 240 divákov. Na odborný program sa podarilo pritiahnuť i mladých študentov žilinských gymnázií, ktorí sa aktívne zapájali do diskusií. Protikorupčný festival má za úlohu povzbudzovať občanov v záujme o veci verejné, povzbudzovať ich v presvedčení, že má zmysel sa angažovať a vytvárať verejný tlak na očisťovanie politiky a verejného života. Ide o snahy v oblasti zmeny postoja, na ktorej OZ proti korupcii, ako časť občianskeho sektora, pracuje už niekoľko rokov
Rada mládeže Bratislavského kraja – Heyou – mladí novinári
Grant pomohol pri vytvorení jednotného združenia Kolektív pre rozvoj mladých, o.z., ktoré prepája mladých novinárov z Heyou! a tvorcov z Videokolektívu a umožňuje tak Heyou! redaktorom využívať techniku pro bono pri rozvíjaní ich novinárskych zručností a vytváraní nových multimediálnych projektov. Okrem iného, vedia technicky podporiť novovznikajúcu redakciu Heyou! v Košiciach. Redaktori Heyou! sú aj členmi správnej rady združenia a zasahujú do chodu Kolektívu.