Mimovládky reagovali na špekulácie, ktoré spustili reči o Sorosovi
Útoky predstaviteľov štátu, konšpirácie, nenávistné prejavy, ale aj policajné zásahy. Neziskový sektor je momentálne pod paľbou z každej strany.
Bol piatok, niekoľko hodín pred druhým zhromaždením Za slušné Slovensko. Do bývalej chemickej školy na Račianskej v Bratislave vošli dvaja policajti. Chceli si prezrieť priestory, ktoré tu nedávno vybudovali umelci.
Silové zložky reagovali na obvinenie uverejnené na Facebooku. Hovorilo sa v ňom o výcviku mládeže s účelom eskalovať násilie počas demonštrácií, ktoré odštartovali po zavraždení novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Po hodine policajti odchádzali z Novej Cvernovky s prázdnymi rukami, žiadny dôkaz nenašli.
Udanie na údajnú prípravu demonštrantov-provokatérov sa vynorilo pár dní po obvinení bývalého premiéra Roberta Fica, že miliardára Georgea Sorosa destabilizuje Slovensko. Fico zároveň naznačoval, že so Sorosom spolupracovali neziskové organizácie.
„Na neziskový sektor útočia väčšinou ľudia, ktorí s ním nemajú skúsenosť a nepoznajú jeho fungovanie,“ reagovala PR manažérka nadácie Pontis Simona Fiabáne.
Aj konšpirácie o Sorosovi nahnevali ľudí, ktorí masovo vyrazili do ulíc a počtom mnohonásobne prekonali protesty Gorila.
Odznaky na pamiatku
Ficovi sa zdalo podozrivé napríklad to, že už krátko po zverejnení informácie o dvojnásobnej vražde sa medzi ľudí dostali odznaky.
Vzápätí začali padať otázky, odkiaľ majú mimovládne organizácie peniaze. „Kopla“ si do nich aj budúca ministerka kultúry Ľubica Laššáková. V rozhovore pre denník N povedala, že „tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú“.
Reakcia na seba nenechala dlho čakať.
„Považujeme to za absurdný útok nielen na celú nezávislú kultúru, ale aj na stovky ľudí obetavo pracujúcich v občianskom sektore naprieč celým Slovenskom, často v zložitých podmienkach, akými sú nízke personálne ohodnotenie či nedostatok prostriedkov na rozvoj a rast ich organizácií. Mnohé aktivity vykonávajú na dobrovoľníckej báze bez nároku na odmenu,“ uvádza sa v stanovisku, pod ktoré sa podpísalo vyše 30 osobností z občianskeho sektoru.
„Podieľali sme sa na výrobe prvej várky odznakov, ktorú pán premiér označil za ‚podozrivé’. Bola to osobná iniciatíva konkrétnych ľudí, ktorí u nás pôsobia, a preto sme sa voči konšpiračným teóriám v tomto smere ohradili,“ dodal spoluzakladateľ Nadácie Cvernovka Boris Meluš.
Nahliadnite do účtov
Zástupcovia mimovládok zdôraznili, že poctivo informujú, odkiaľ majú peniaze na svoju činnosť.
Každá mimovládna nezisková organizácia, ako napríklad nadácia, občianske združenie, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, neinvestičný fond aj organizácia s medzinárodným prvkom má, tak ako akákoľvek iná právnická osoba, povinnosť viesť účtovníctvo.
„Štát má legálne možnosti, ako v prípade podozrenia preskúmať účtovníctvo ktorejkoľvek organizácie,“ potvrdil pre Aktuality.sk splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl.
Aj organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko sa viackrát ohradili, že sú apolitickí. Peniaze potrebné na pochod získali od ľudí cez transparentný účet. Ktokoľvek si tak mená darcov môže pozrieť. Organizátori viackrát deklarovali, že im ľudia posielali zväčšia menšie sumy 20 až 30 eur. Plnú sumu sa im podarilo vyzbierať za menej ako 24 hodín.
„Aj toto je prejav sily občianskej spoločnosti a priamo vyvracia lži bývalého premiéra Fica, dezignovaného premiéra Pellegriniho, poslanca SMER-u Ľuboša Blahu, ale aj strán Kotleba ĽS-NS, či Sme Rodina o tom, že súčasné dianie je organizované zo zahraničia. Naopak, teší sa veľkej podpore domácej občianskej spoločnosti, a to je najlepšou odpoveďou,“ uzavrel pre Aktuality.sk Boris Strečanský z Centra pre filantropiu.