Počítače zamenili za lopaty. Výsledok stojí za to
Mobily a počítače vymenili za hrable či lopaty. Tisícky ľudí dostali v práci voľno, aby mohli vyjsť do ulíc a pomáhať.
STUPAVA. Na Slovensko v piatok a v sobotu 9. a 10. júna zaútočilo 10-tisíc dobrovoľníkov. Konal sa totiž ďalší ročník Nášho Mesta, najväčšieho stredoeurópskeho podujatia firemného dobrovoľníctva, ktoré organizovala Nadácia Pontis. Dobrovoľníci na Záhorí skrášlili Stupavský park i Plavecký hrad.
Záujem z roka na rok rastie
„V spoločnosti sa „lámu“ bariéry týkajúce sa nezištnej pomoci. Každoročne rastie počet firemných dobrovoľníkov zapojených do Nášho Mesta. Je to aj vďaka tomu, že firmy samotné povzbudzujú zamestnancov, aby neboli ľahostajní k miestam, kde žijú. Zamestnanci si zase radi aktívne oddýchnu pri manuálnej činnosti, prípadne si spravia spoločný teambuilding,“ približuje Michal Kišša, programový riaditeľ Nadácie Pontis.
„Za 10 rokov sa Naše Mesto stalo tradičnou súčasťou kalendára mnohých neziskoviek, mestských častí, škôl a škôlok. Bez pomoci dobrovoľníkov by sa už nezaobišli a Naše Mesto je pre nich veľmi dôležité,“ dodáva Kišša.
V Stupave skrášlili park
Vyčisteniu a skrášleniu stupavského Kaštieľskeho parku sa venovalo štyridsať dobrovoľníkov zo spoločností: AT&T Global Network Services Slovakia, Dell, IBM, Johnson Controls International, a NN Management Services.
Skrášlili aj Plavecký hrad
Dobrovoľníci počas celého dňa vyčistili západné predhradie, časť južného a západného svahu hradného kopca od náletovej zelene.
Po pokosení južného predhradia bol hrad spolovice „odkliaty“. Akcia „Naše mesto“ pokračovala aj na ďalší deň, keď na Plavecký hrad prišli spolu so skautmi zo Skautského 91. zboru z Bratislavy ďalší firemní dobrovoľníci z IBM, Adient Slovakia, s. r. o., Henkel Slovensko, spol. s r. o.
„Práce pokračovali v priestore vežovej brány, na južnom predhradí a nakoniec aj na hornom hrade. Okrem odstraňovania náletovej zelene prišla na rad aj technika, pomocou ktorej sa pokosil zvyšok hradu.
V západnom predhradí dobrovoľníci triedili a zhromažďovali do kôp kamene podľa veľkosti, ktoré budú v prípade potreby použité pri murárskych záchranných prácach,“ informoval Ján Barič zo združenia Castrum.
Zároveň dodáva, že pomocnú ruku podal aj starosta obce Plavecké Podhradie Milan Kousal, ktorý pomáhal s vývozom a odvozom materiálu, náradia a občerstvením.
Radosť z dobre vykonanej práce
„Počas oboch dní dobrovoľníctva Plaveckému hradu prišlo pomôcť 64 ľudí a na konci bolo vidieť kus poriadne odvedenej práce. Veríme, že sa návštevníkom na hrade bude páčiť a vždy sa radi vrátia a uvidia, čo všetko sa spravilo pre záchranu Plaveckého hradu,“ dodal na záver Barič.