24. 03. 2025 Filantropia

Filantropia mení ruiny na pulzujúce priestory a vracia život opusteným miestam. V metropolách aj na vidieku

Témou prvého tohtoročného Impact Talks bola premena. Nielen v zmysle pretvárania starých budov a priestorov na živé miesta, okolo ktorých vznikajú aktívne komunity. Marcový spoločenský večer o filantropických príbehoch, sociálnych inováciách a strategických pohľadoch na pomáhanie ukázal, ako filantropia mení darované financie či čas na dobré veci, ktoré prispievajú ku kultivácii budov aj spoločnosti.

Ohromujúcu premenu videli hostia priamo na mieste, ktoré sme pre náš diskusný večer vybrali tentokrát. Stretli sme sa v Dome Albrechtovcov, ktorého história v srdci Bratislavy siaha až do 14. storočia. Nadšenie ľudí z občianskeho združenia Albrecht Forum pretvára ruiny na kultúrne centrum, kde sa už niekoľko rokov konajú festivaly a koncerty klasickej hudby.

Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis, pripomenula, že podujatia Impact Talks s inšpiratívnymi hosťami organizujeme už piaty rok. „Verím, že tieto večery slúžia ako inšpirácia aj pre našu premenu a majú vplyv aj na to, ako sa pozeráme na filantropiu,“ povedala na úvod.

Valentovičovci: Nikdy sme to nechceli vzdať

Oživenie domu známeho hudobníka Jána Albrechta priblížili manželia Vlasta a Igor Valentovičovci, ktorí mu venovali 15 rokov. Budovu, v ktorej Ján nazývaný Hansi žil a usporadúval koncerty pre milovníkov hudby, si prenajali od cirkvi s cieľom vrátiť jej život. Dom Albrechtovcov sa tak pomaly mení na kultúrne centrum, kaviareň a priestor na coworking.

Práce na záchrane národnej kultúrnej pamiatky sú finančne náročné, doteraz stáli približne milión eur. Tretinu poskytli členovia združenia, tretina pochádza z grantov a dotácií, zvyšok venovali stovky podporovateľov. Na otázku, ako sa okolo Domu Albrechtovcov buduje tak aktívna komunita, má Igor Valentovič jednoduchú odpoveď: „Dôvera. Ľudia vidia, že tým žijeme. Hansi nás nakazil niečím, čo je ľudsky veľmi dôležité.“

Valentovičovci tvrdia, že napriek komplikovanej obnove sa nikdy nechceli vzdať. Veria, že étos tohto priestoru a života Albrechtovcov sa dá sprostredkovať aj ľuďom dneška. V obnovených priestoroch pripravili už päť ročníkov letného festivalu Záhrada umenia (Hortus artis), v lete organizujú nedeľné koncerty. „Ľudia si nás našli a chodia sem. A keď odchádzajú, povedia – dnes tu bolo opäť krásne a prídeme aj nabudúce. To je pre nás to najväčšie zadosťučinenie,“ hovorí Vlasta Valentovičová.

Filantropickou obnovou Domu Albrechtovcov žijú aj ich deti, čo prináša silné okamihy. „Utužilo nás to ako rodinu. Syn bol do toho vtiahnutý a veľmi pomáha, dcéra nás podporuje na diaľku.“ Manželia s vďakou hovoria aj o kolegoch a priateľoch, ktorí sú roky nápomocní. „Ak by sme na to zostali dvaja, neviem, či by sme mali dostatok energie. Veľmi nás povzbudzuje, že sú s nami ľudia, ktorí nezištne pomáhajú, zavolajú, či netreba pomôcť s jarnými prácami v záhrade alebo pri bráne pred koncertom. A to je v dnešnom svete takmer nevídané,“ dodáva Igor Valentovič.

Jan Školník na svojej ceste prispel k oživeniu kláštora a pokračuje ďalej

O oživení vzácnej pamiatky hovoril aj Jan Školník, jeden z najinšpiratívnejších českých filantropov. Ako mladý podnikateľ vybudoval v meste Broumov na česko-poľskom pohraničí úspešnú firmu s medzinárodným renomé. Jeho meno je dnes spojené s obnovou tamojšieho benediktínskeho kláštora, ktorý slúži verejnosti ako kultúrno-vzdelávacie centrum. Známy je nielen koncertami, festivalom či konferenciou Broumovské diskusie, ale napríklad aj ubytovaním v mníšskych celách.

Rekonštrukciu kláštora považuje Jan Školník za jeden z krokov na ceste k oživeniu regiónu. V živote aj pri filantropii sa riadi myšlienkou: „Keď je dobrý dôvod niekam ísť, na vzdialenosť nepozeráte.“ S manželkou Marcelou založili neziskovú organizáciu Agentúra pre rozvoj Broumovska, do ktorej vložili aj svoje súkromné peniaze, no predovšetkým veľa voľného času.

Jan Školník navyše nadchol pre spoluprácu majiteľov ďalších firiem, s ktorými zriadili Podnikateľský klub Broumovska a systematicky investujú do zlepšenia kvality života miestnych ľudí. „Keďže chceme podnikať s vysokou pridanou hodnotou, potrebujeme kvalifikovaných zamestnancov. Naša idea je, aby život na Broumovsku prinášal takú kvalitu, ktorá bude pre nich atraktívna,“ vysvetlil svoj zámer.

Broumovský filantrop je aj za kandidatúrou malého pohraničného mestečka na titul Európske hlavné mesto kultúry 2028. V prvom kole predbehli Liberec aj Brno, do finále sa napokon dostali České Budějovice. No už samotnú kandidatúru Broumova považuje Jan Školník za veľmi dôležitú. „Umožnila nám zamýšľať sa nad naším mestom a našimi problémami z európskej perspektívy a uvažovať aj nad tým, čím môžeme byť inšpiráciou pre ostatné mestá po celej Európe,“ vraví človek, ktorý prenechal rodinnú firmu bratovi a dnes sa naplno venuje filantropickým aktivitám.

Význam živých komunít narastá

Výnimočné príbehy Valentovičovcov aj Školníkovcov zazneli v koncertnej sieni Domu Albrechtovcov spolu s tónmi tenorovej gitary v rukách Michala Šelepa.

Martina Kolesárová na záver ďalšieho zo série večerov Impact Talks vyzdvihla význam premien, ktoré nekončia pri obnove budov. „Práve vytváranie živých komunít a podpora diskusií môže byť spôsobom, ako vieme zabojovať s nepriaznivými trendmi v spoločnosti, či už je to polarizácia alebo narastajúci vplyv dezinformácií. Na Slovensku to potrebujeme čoraz viac,“ pripomenula.

Prečítajte si aj o doterajších témach Impact Talks:

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.