28. 03. 2017 Zodpovedné podnikanie

Krátke správy zo (CSR) sveta

O mini Rolls-Royce, ktorým sa deti v Anglicku vezú na operačnú sálu aj o tom, že Island to s rovnakou mzdou myslí skutočne vážne.

Zdroj: coca-colacompany.com

Škótsko: Nový systém zálohovania a recyklácie fliaš v Coca-Cola

Ekológovia oslavujú. Coca-Cola ako najväčší svetový výrobca nealkoholických nápojov súhlasila, že v Škótsku zriadi ,,deposite return system“. Ide o systém zálohovania (resp. spätného zberu) fliaš a následnej recyklácie. Cieľomje zníženie odpadu, znečistenia a tiež podpora recyklácie.

,,Ďalší rozhodujúci krok je na ministerstve. Musí navrhnúť taký systém, ktorý by fungoval pre verejnosť, miestne úrady, ale aj pre malé podniky v Škótsku, od maloobchodníkov po výrobcov,“ vysvetlil výkonný riaditeľ spoločnosti Coca-Cola John Mayhew.

Tento systém využíva už viacero krajín ako Kanada, Švédsko, Austrália a Nórsko. Podľa prieskumov takmer 79 % Škótov podporuje DRS, zatiaľ čo 8,5 % je proti. (Viac na theguardian.com).

Anglicko: Automobilka Rolls-Royce skonštruovala mini-rolls pre choré deti

Detskí pacienti v pediatrickej nemocnici St. Richard´s Hospital v meste Chichester na juhu Anglicka sa aspoň nachvíľu odpútajú od svojich chorôb. Výrobný tím Rolls-Royce vytvoril malé luxusné autíčko idúce maximálne 16,1 km/h, ktoré si detičky sami „odšoférujú“ cez chodby nemocnice až k operačnej sále. Ide o takmer identický model veľkého auta.

Okrem toho, že sa deti zabavia, cieľom je hlavne znížiť ich stres pred operáciou. (Viac na money.cnn.com).

Španielsko: Demonštranti Greenpeace na Samsung Mobile World Congress v Barcelone

V roku 2016 spoločnosť Samsung vyrobila 4,3 milióna zariadení Galaxy Note 7, ktoré sa dokázali samovoľne vznietiť. Hneď ich stiahli z obehu, ale ešte stále neuviedli jasný plán, čo s týmito mobilmi budú robiť.

Počas prezentácií na svetovom kongrese Samsung Mobile vystúpili protestujúci z Greenpeace na pódium s transparentnom, na ktorom vyzývali spoločnosť Samsung k lepšej recyklácii.

,,To, že spoločnosť Samsung stiahla svoje telefóny z obehu svedčí o nehospodárnom a neudržateľnom systéme. Takéto uponáhľané konštrukčné a výrobné cykly môžu viesť k nákladným chybám, nehovoriac o vplyve na našu planétu,“ vyhlásil Jude Lee, líder kampane Greenpeace vo východnej Ázii.

Zástupca spoločnosti na svoju obhajobu uviedol, že sa zaviazali k úzkej spolupráci s regulačnými orgánmi s cieľom zabezpečiť ekologický likvidačný plán pre svoje zariadenia. (Viac na fortune.com).

Island: Prvá krajina odhodlaná zaviesť štandard rovnakej mzdy

Od roku 2022 by sa Island mal stať prvou krajinou sveta, v ktorej firmy budú platiť svojim zamestnancom skutočne rovnaké mzdy bez ohľadu na ich pohlavie, sexuálnu orientáciu, národnosť či etnickú príslušnosť.

Firmy s viac ako 25 zamestnancami budú musieť úradníkom dokázať, že zamestnanci, ktorí pracujú na rovnakej pozícii vo firme a približne rovnako dlhý čas, sú vyplácaní rovnako. Island síce patrí medzi rodovo najférovejšiu krajinu sveta, ale ženy stále zarábajú o 14 až 18 % menej ako muži. ( viac na etrend.sk)

Čína: Továreň na výrobu hračiek otvára letný tábor pre deti

V jednej z čínskych tovární na výrobu hračiek značiek Disney, Toys R US či Mattel v meste Guangdong sa rozhodli prijať program Family Factory Spaces podporovaný systémom ICTI Care. Ide o systém, ktorý sa usiluje zlepšiť rodinný život pracovníkov, ktorí migrujú za prácou stovky kilometrov z vidieckych do mestských častí Číny. Hoci zabezpečia svojim deťom lepšiu budúcnosť, netrávia s nimi toľko času, ako by chceli. V snahe ušetriť čo najviac, cestujú domov len raz ročne.

China Labour Bulletin odhaduje, že približne 277 miliónov čínskych pracovníkov pochádzajúcich z vidieka pracuje v mestách – to zodpovedá 1/3 pracovnej sily v krajine. V roku 2016 tak viac než 9 miliónov detí ostalo žiť so svojimi príbuznými ďaleko od rodičov.

Preto sa manažér ICTI, Brise Lee, rozhodol, že v blízkosti továrne zorganizuje letný tábor práve pre tie deti, ktoré sú počas zvyšku roka ukrátené o plnohodnotný rodinný život. Po pracovnej dobe sa tak rodičia môžu naplno venovať svojim deťom. (Viac na theguardian.com)

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111