29. 11. 2016 Sociálne inovácie

Keňana opäť prišli na Slovensko, aby si s nami vymieňali skúsenosti

Keňania sa zúčastnili veľtrhu cvičných firiem a na slovenských školách prezentovali svoje skúsenosti s cvičnými firmami a startupmi.

V jeseni navštívili Slovensko traja kenskí učitelia – mentori cvičných firiem. Išlo o Duncana Mwaghadi z Voi Girls Secondary, Amosa Nyameino z Kasigau Girls a Ezru Onchwari z Kajire Secondary. K nim sa pridali aj  startupista, člen Sote Hubu, Geoffrey Mwachari a naša spolupracovníčka zo Sote Huu, Joyce Nzovu, ktorá sa zúčastnila Veľtrhu cvičných firiem, školenia vo FabLabe a kurzu Rozbehni Sa.

Keňania na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Bratislave

V novembri sa Bratislave konal Medzinárodný veľtrh cvičných firiem. Okrem okolitých štátov ako Rakúsko, Maďarsko a Česko si prišli svoje cvičné firmy porovnať aj kenskí učitelia. Tí si na diskusiu pripravili spoločnú prezentáciu o cvičných firmách svojich   žiakov v Keni. Pred veľtrhom navštívili aj FabLab, kde absolvovali dvojhodinové školenie zamerané na základy digitálnej fabrikácie.

Je 3D tlačiareň pohľad do budúcnosti? 

FabLab predstavuje veľkú inšpiráciu. Pochádza z amerického MIT a už vyše desať rokov sa snaží vytvoriť novú infraštruktúru priemyselnej výroby. Jej cieľom je to, aby tovar nemusel cestovať cez polovicu sveta. Prostredníctvom technológii, akými sú 3D tlačiareň či laserová rezačka, by mal každý možnosť vytvoriť si svoj vlastný produkt. Tento spôsob predstavuje pohľad do budúcnosti, kde bude pravdepodobne menej práce, no väčšie požiadavky sa budú klásť na technické zručnosti. Ľudia by si mohli sami navrhnúť nábytok, oblečenie či spotrebiče a to na mieru. Celá táto myšlienka predstavuje nový spôsob, ako organizovať ekonomiku a zakladať firmy zamerané na hardvér a výrobu produktov. To všetko v zmysle hesla „It from bit“, ktoré by sa dalo interpretovať ako „hmotná vec, ktorú vyprodukuje informácia).

Geoffreyho skúsenosti

S Geoffreym Mwachari, členom Sote Hubu, spolupracujeme už od úplného začiatku projektu, keď chodil na strednú školu Moi High School Kasigau. Neskôr pracoval pre našich dodávateľov a mladých študentov, ktorí založili softvérovú firmu a vyvinuli informačné systémy pre školy. Práve my sme boli ich prvými zákazníkmi a teraz sa rozrástli na vyše stovku škôl v Keni. Neskôr začal Geoffrey opäť pracovať s nami a v súčasnosti pomáha s finančným manažmentom projektu. Okrem toho zakladá startup Elimu Pi, ktorý chce zlepšiť učenie prírodovedných predmetov a programovania cez lacné počítače Raspberry Pi, na nich postavené notebooky a príslušenstvo ako meracie senzory.

Na Slovensku sa Geoffrey podelil o svoje skúsenosti so študentmi obchodných akadémii v Bratislave a v Leviciach, absolvoval konzultácie so zakladateľom 0100 Ventures a 0100 Campus, Dušanom Duffekom, a bol na podujatí Startup Grind. 

Cvičné firmy na slovenských školách

Prvá návšteva Európy kenskými učiteľmi ich zaviedla aj k svojim vlastným mentorom. Učiteľky Obchodnej akadémie v Leviciach, Daniela Skladanová a Zuzana Meszárošová boli školiť v Keni už trikrát. Aj vďaka nim sa podarilo do Kene preniesť metodológiu cvičných firiem, vďaka ktorej dnes existuje 26 aktívnych cvičných firiem na 12 školách a dva úspešné veľtrhy vo Voi. Tieto úspechy viedli k tomu, že sa Keňa stala súčasťou medzinárodnej organizácie Practice Enterprise Network. V Obchodnej akadémii v Leviciach mali viaceré diskusie a prezentácie pre študentov o Keni, cvičných firmách, Sote Hube a startupoch. Na oplátku im aj samotní študenti predstavili svoje vlastné cvičné firmy. Rovnaké aktivity absolvovali aj v Obchodnej akadémii Nevädzova.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111