Najetickejšie spoločnosti sveta podľa Ethisphere
Inštitút Ethisphere vyznamenal 124 spoločností v 19 krajinách a v 52 priemyselných odvetviach.
Ethisphere, globálny líder v oblasti definovania a presadzovania štandardov etických obchodných praktík, už celých 11 rokov oceňuje spoločnosti, ktoré prispievajú k pozitívnym zmenám nielen v podnikateľskej, ale aj v spoločenskej sfére.
,,Za tých jedenásť rokov sme videli impozantný posun v očakávaniach spoločnosti a zároveň agresívny nástup nových zákonov, regulácií a geopolitických výkyvov, ktoré by neskôr mohli narušiť rovnováhu. Pozorujeme, že ocenené spoločnosti reagujú na takéto výzvy. Stručne povedané, tieto spoločnosti sa menia a to nielen z nutnosti. Uvedomujú si, že integrita je kľúčom k ich rozvoju,“ uviedol výkonný riaditeľ Ethisphere, Timothy Erblich.
13 spoločností je v tomto zozname ,,ako doma“, pretože ocenení boli už jedenásťkrát po sebe: Aflac, Deere & Company, Ecolab, Fluor, GE, International Paper, Kao Corporation, Milliken and Company, PepsiCo, Starbucks, Texas Instruments, UPS a Xerox.
Až 98 spoločností sídli v USA. Slovenská spoločnosť sa na zozname nenachádza. Avšak naši susedia, Poľsko a Rakúsko, sa predsa len v zozname uchytili. Poľská spoločnosť Pkn Orlen S.A. pôsobí v ropnom a plynárenskom priemysle a rakúska spoločnosť TE Connectivity má zastúpenie v elektronickom priemysle.
Ako sa firmy uchádzajú o miesto na tomto prestížnom zozname?
Spoločnosť musí odpovedať na 200 otázok a tiež vypracovať mimoriadne podrobný prehľad o tom, ako zahŕňa etiku do svojej bežnej obchodnej činnosti. Následne Ethisphere nezávisle overuje tieto odpovede pomocou externých zdrojov (napr. U.S. securities and exchange commission) a tiež žiada o doplnkové dokumenty. Ethisphere skúma reputáciu spoločnosti, históriu sporov a etické záznamy.
Firmy sa so záujmom o miesto na zozname hlásia sami a preskúmanie ich etických štandardov a praktík je spoplatnené (firmy, ktorých príjmy sú menšie ako 500 mil. $ platia poplatok 1000 $, väčšie firmy zaplatia 1500 $).
Metodológia
Ethisphere hodnotí firmy na základe 5 kľúčových kategórií, ktoré sa svojou váhou podieľajú na výslednej hodnote tzv. etického kvocientu (EQ). Ide o kvantitatívny spôsob zhodnotenia výkonnosti spoločnosti objektívnym, konzistentným a štandardizovaným spôsobom.
5 kľúčových kategórií a ich vplyv na EQ sú Etika a plnenie programu (35%), Firemné občianstvo a zodpovednosť (20%), Kultúra etiky (20%), Riadenie spoločnosti (15%) a Vedenie, inovácie a reputácia (10%).
Najdôležitejšou kategóriou je Etika a plnenie programu, ktorá 35-timi percentami prispieva ku konečnej hodnote EQ. Spoločnosti musia odpovedať na otázky ako napríklad: Aké prostriedky ponúkajú svojim zamestnancom na hlásenie pochybení?
Otázka, aké metódy spoločnosť používa na meraniu vplyvu na životné prostredie, je zahrnutá v druhej kategórii: Firemné občianstvo a zodpovednosť.
Pri kategórii Kultúra etiky Ethisphere napríklad zaujíma, či je etika zahrnutá do kultúry spoločnosti odhora nadol.
V kategórií Riadenie spoločnosti sa napríklad pýtajú, či v spoločnosti existuje diverzita v hierarchii alebo či sa striedajú ľudia na vysokých postoch.
V poslednej kategórii Ethisphere zaujíma, či spoločnosti boli menované aj do iných prestížnych obchodných zoznamov, ako je napríklad zoznam Forbes: najdôveryhodnejšie spoločnosti. Ethisphere tiež zisťuje, či manažéri prednášajú na prestížnych konferenciách, ako je Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose.
Celý zoznam najetickejších spoločností sveta za rok 2017 nájdete TU.