Fond pre transparentné Slovensko podporil regionálnu investigatívnu žurnalistiku. Pozrite si výsledky
Projekt Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa sústredil na tréning regionálnych novinárov z oblastí so slabým mediálnym pokrytím.
Fond pre transparentné Slovensko vlani spolufinancoval projekt Investigatívneho centra Jána Kuciaka s názvom Posilnenie kapacity regionálnej investigatívnej žurnalistiky so zameraním na mediálne púšte. Ide o oblasti, ktoré nie sú spravodajsky pokryté celoslovenskými médiami a občania majú k dispozícii väčšinou len médiá financované mestami a obcami.
Šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka Lukáš Diko pripomenul, že nezávislé lokálne médiá v mnohých regiónoch zanikli. Podľa štúdie Transparency International Slovensko dnes až 29 % populácie Slovenska žije v okresoch v mediálnych púšťach alebo na ich hrane. Práve na takéto regióny sa sústredil projekt podporený Fondom pre transparentné Slovensko.
Po výbere účastníkov z regionálnych médií nasledoval tréning investigatívnych techník vrátane vyhľadávania informácií v databázach, overovania faktov či komunikácie s inštitúciami pri tvorbe investigatívnych príspevkov. Projekt pokračoval sériou pravidelných mentoringových a skillsharingových online stretnutí a prácou na samotných investigatívnych výstupoch.
Jeden sa týkal toxického arzénu v rieke Orava a druhý zamestnávania žien z marginalizovaných komunít v Bardejovskom okrese. V závere minulého roka boli zverejnené výsledky v podobe reportáži, videí a podcastov. „Projekt zvýšil kapacity regionálnych reportérov TV Markíza a Denníka Korzár, ktorí v každodennej práci pokrývajú spravodajské púšte na Orave a v Bardejovskom okrese, aby boli schopní robiť aj reálne investigatívne projekty. Nadobudnuté zručnosti budú môcť vo svojej práci využívať aj v budúcnosti,“ zhodnotil prínos projektu Lukáš Diko.
Výsledky projektu si môžete pozrieť tu:
Zo skládky odpadu na dolnej Orave vyteká arzén, úrady ukazujú jeden na druhý, nekoná nikto