Pomáhať modlitbou alebo skutkom? Kazateľ Daniel Pastirčák má jednoznačnú odpoveď (podcast)
Filantropia je veľmi pekné slovo, hovorí básnik, prozaik, výtvarník a kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. Pomáhanie zo strany úspešných ľudí nevolá povinnosť, ale zodpovednosť. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom búrame tabu spojené so slovom filantropia a prinášame nielen predvianočné inšpirácie a zamyslenia.
Od kňaza sa akosi automaticky očakáva, že ľuďom pomáha. Napriek tomu Daniel Pastirčák hovorí, že slovo „pomáhať“ je pre neho trochu problematické. „Naznačuje akoby jednosmerný vzťah – ja prichádzam ako ten, kto sa skláňa k úbohému a ide mu pomôcť. Skutočná pomoc je taká, v ktorej sa neskláňam, ale stanem si na to isté miesto ako človek v biede,“ hovorí kazateľ.
Pomáhanie nemá u obdarovaného človeka vyvolať pocit poníženia. „Myslím si, že ľudia najviac potrebujú pomôcť v tom, aby sa cítili seberovní, aby cítili svoju hodnotu. Všetkých ľudí vnímam ako nekonečne hodnotných a snažím sa tak aj chovať,“ vysvetľuje, prečo je otvorený pomôcť komukoľvek, koho stretne, kto zavolá alebo príde.
V podcaste sa dozviete:
- prečo Daniel Pastirčák považuje Ježiša za absolútneho filantropa,
- či výčitky svedomia bývajú tou správnou motiváciou,
- prečo bankovka pre človeka bez domova môže byť len prázdnym gestom,
- ako by mohla vyzerať ideálna kázeň o pomáhaní,
- a či má väčšiu hodnotu darovaný čas alebo peniaze.
Podľa Daniela Pastirčáka je rodina prvotným prostredím, v ktorom sa učíme pomáhať. No nie každý vyrastá vo fungujúcom zázemí. „Rodíme sa do nerovnakých podmienok, každý s inou genetikou, niektorí sa rodia do fungujúcich, niektorí do rozbitých rodín, niektorí sa rodia bez rodiny. Každý z nás začína na inej štartovacej čiare,“ pripomína realitu.
Človek nič nevlastní, všetko dostal ako dar
A práve z tejto nerovnosti medzi ľuďmi vychádza podstata pomáhania. „Ak som Ježiša správne pochopil, bol jednoznačne presvedčený, že žiadny človek nič nevlastní, ani svoj vlastný život. Všetko dostal ako dar. Keď sa pozriem na svoje prostriedky, tak vidím, že v mnohom som dostal viac, ako potrebujem ja a moji najbližší,“ hovorí Daniel Pastirčák.
„Skutočná pomoc sa podobá pomoci v rodine, to znamená, že má istú permanenciu.“
Toto uvažovanie vedia človeka až k tomu, že sa na svoj nadbytok pozerá ako na dar pre tých, ktorí ho potrebujú. „Vlastne som to dostal pre nich. Mne sa zdá, že z takého postoja pramení tá najčistejšia motivácia k pomáhaniu,“ dodáva známy kazateľ.
Kto je Daniel Pastirčák
Narodil sa v Prešove. V roku 1974 začal študovať na Strednej umeleckej škole v Košiciach, odkiaľ ho po výstave alternatívneho umenia vylúčili. V Bratislave sa mu podarilo ukončiť stredoškolské štúdium v odbore reštaurovanie. Vyštudoval Slovenskú evanjelickú bohosloveckú fakultu. Počas Novembra 1989 bol organizátorom a členom koordinačného centra VPN v Michalovciach.
Pôsobí ako kazateľ Cirkvi bratskej v Bratislave. Je tiež poetom, prozaikom a výtvarníkom, píše divadelné hry aj scenáre pre filmy, na konte má množstvo článkov a kníh.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.
Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.