Fond pre transparentné Slovensko pokračuje v podpore investigatívnej žurnalistiky a boja proti korupcii
Fond pre transparentné Slovensko sa bude aj naďalej zameriavať na oblasti posilnenia demokracie a právneho štátu. V úvode výročného stretnutia členov fondu a podporených organizácií to povedal výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.
Počas dvanástich rokov svojej existencie Fond pre transparentné Slovensko podporil 70 projektov sumou viac ako 1,5 milióna eur. „Tieto aktivity preukázateľne pomohli ušetriť stovky miliónov z verejných zdrojov a naštartovali nevyhnutné zmeny napríklad pri ozdravovaní súdnej moci, zlepšení systémového nastavenia súdnictva a prokuratúry, zvyšovaní šancí na lepšiu vymožiteľosť práva, pri kritickom zhodnotení a šetrení zdrojov pri PPP projektoch aj pri overovaní efektivity investícií štátnej správy do IT,“ zhrnul Michal Kišša. Poďakoval donorom, že témy ako transparentnosť, boj proti korupcii a za zachovanie demokracie považujú za dôležité a podporujú ich.
V regiónoch vzniká sieť investigatívnych novinárov
Fond pre transparentné Slovensko aj v tomto roku podporil organizácie, ktoré sa venujú boju proti korupcii, ochrane transparentnosti a demokracie. Neoddeliteľnou súčasťou je tiež podpora investigatívnej novinárskej práce. Po troch ročníkoch Akadémie investigatívnej žurnalistiky fond spolufinancuje projekt Investigatívneho centra Jána Kuciaka.
Ako povedal jeho šéfredaktor Lukáš Diko, cieľom projektu je vytvoriť sieť investigatívnych novinárov v regiónoch Slovensko so zameraním na oblasti s nedostatočným mediálnym pokrytím. „ICJK bude vďaka spolupráci s vyškolenými novinármi robiť hĺbkovú investigatívu v regiónoch,” povedal Lukáš Diko. V závere roka sa očakáva zverejnenie prvých reportáží novinárov vyškolených v tomto roku.
Absolventka dvoch ročníkov Akadémie investigatívnej žurnalistiky Barbora Šišoláková z portálu 360tka.sk označila toto vzdelávanie novinárov a novinárok za mimoriadne prínosné. Za televízne reportáže natočené po absolvovaní akadémie získala Cenu Literárneho fondu.
Podpora smerovala k posilneniu demokracie a právneho štátu
V tomto roku fond podporil tri projekty v oblasti posilnenia demokracie a právneho štátu. Z programu Impact Lab Akcelerátor dostalo podporu občianske združenie VIA IURIS na projekt Ochrana a podpora občianskej spoločnosti na Slovensku, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť na zefektívnenie komunikácie občanov a samosprávy Odkaz pre starostu novej generácie a platforma Bystriny na projekt Opravári spoločnosti.
„Snažíme sa mobilizovať verejnosť na podporu hromadných pripomienok k legislatívnym návrhom. Z praxe vieme, že byť aktívnym sa oplatí. Je dôležité, aby sa verejnosť zapájala do prípomienkových konaní na ochranu inštitútov právneho štátu a občianskej spoločnosti,“ predstavila Katarína Batková z VIA IURIS jednu z dominantných aktivít.
Jej výsledkom je oprava niektorých návrhov zákonov, napríklad zákona o EIA či strategických investíciách, z ktorých nie je napokon verejnosť úplne vylúčená. Via Iuris zabezpečuje aj právne konzultácie pre aktivistov či iné občianske organizácie, ktoré sa rátajú v desiatkach. Fond pre transparentné Slovensko podporil činnosť VIA IURIS opakovane. Aj vďaka tomu mohlo občianske združenie rozšíriť svoje personálne právne kapacity.
Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) vďaka poskytnutej podpore vylepšuje aplikáciu Odkaz pre starostu. Tento nástroj, ktorý urýchľuje a zefektívňuje komunikáciu medzi občanmi a samosprávami, existuje 15 rokov. „Využíva ho viac ako 170 samospráv a viac ako 57-tisíc užívateľov. Predpokladáme, že budúci rok sa vďaka Odkazu pre starostu podarí vyriešiť viac ako 100-tisíc podnetov od občanov,“ uviedla riaditeľka inštitútu Veronika Prachárová.
Martin Buňo z platformy Bystriny predstavil projekt Opravári spoločnosti, ktorý prepájaním ľudí a inštitúcií z oblasti biznisu, verejnej správy, akadémie, slobodných povolaní a občianskej spoločnosti vytvára neformálnu celoslovenskú sieť, koordinovanú celoslovenskými aj regionálnymi lídrami. „Opravári spoločnosti majú za cieľ vytvárať komunitu okolo organizácií v regiónoch. Stretnutia robíme zatiaľ v piatich mestách, aktuálne je to Banská Bystrica, Bardejov, Košice, Liptovský Mikuláš a Žilina. Snažíme sa škálovať tieto aktivity a aj vďaka podpore ich dokážeme rozširovať do ďalších miest,“ vyzdvihol Martin Buňo.
Fond pre transparentné Slovensko vznikol ako unikátna iniciatíva zodpovedných firiem, ktoré svojou podporou watchdogových a analytických organizácií prispievajú od roku 2012 ku kontrole dodržiavania zákonov, k zmenšovaniu priestoru pre korupciu a k vytváraniu férového prostredia na život a podnikanie.